Scopus

اسکوپوس بزرگترين پايگاه اطلاعاتی نمايه سازی و چکيده نويسی جهان است. يک ابزارکاوش و ره يابی چند رشته ای و دربرگيرنده رکوردهايی متعلق به قبل ازدهه ۱۹۶۰ ميلادی و ارائه دهنده چکيده مقالات علمی ميباشد. طراحی و توسعه آن با کمک محققان و کتابداران صورت پذيرفته است. به منابع تمام متن جامع جهت استفاده پژوهشگران پيوند دارد و دسترسی به آنهارا تسهيل نموده است. ۱۴هزارعنوان مجله علمی-فنی-علوم اجتماعی و پزشکی را تحت پوشش دارد. چکيده مقالات به قبل ازسال ۱۹۶۶ بازمی گردد. امکان جستجوهای ساده و پيشرفته دراين پايگاه برای محققان وجود دارد. ازطريق ايميل به شما آگاهی می رساند که چه منابع جديدی افزوده شده اند. اين پايگاه زبانهای انگليسی-آلمانی-ايتاليايی-فرانسوی-ژاپنی-پرتغالی و اسپانيايی را پوشش ميدهد.

شورای کتاب کودک و کتابخانه ملی(۲)

بعدازخانم انصاری نوبت به دکترخسروی رسيد تا درباره کتابخانه ملی صحبت کنند. ايشان درباره جايگاه قانونی و تشکيلاتی کتابخانه ملی توضيحاتی دادند و بيان داشتند که بودجه سالانه کتابخانه ملی ايران درگذشته ۶۰ميليون بوده ولی اينک حدود ۵ ميلياد تومان شده است. کمترکشوری وجود داردکه سرعنوان موضوعی به زبان کشورخود داشته باشد. گسترشهای مختلفی درحوزه ديويی درايران به وجود آمده است. استانداردهای کتابخانه های زندان-اصفا و اصطلاحنامه پزشکی توسط کتابخانه ملی ايران درآمده است. به زودی اصطلاحنامه سه زبانه فارسی-انگليسی-عربی درزمينه جستجو دروب توسط کتابخانه ملی منتشر ميشود. ايشان درمورد فیپا گفتند که حدود ۹۰درصد ازکتابهای ايرانی با فیپا منتشر ميشوند.

ايران پنجمين کشوری است که درمجمع ايفلا درهاوانا طرح واسپاری قانونی مواد غيرکتابی را تقبل کرد. ايران جزوده کشور برتر است که انتشار کتابشناسی ملی را به صورت ديجيتالی صورت می دهد. درحوزه سازماندهی فعاليتهای بزرگی درايران صورت گرفته است. ايشان درمورد انجمن کتابداری ايران گفتند که اين انجمن بايد مستقل باشد. تشکيل انجمن کتابداری ايران به وسيله کتابخانه ملی ايران صورت گرفته است... ادامه دارد.

 اينترنت پرسرعت درکره جنوبی

كره‌ي جنوبي بزرگترين كاربر جهان در زمينه‌ي استفاده از اينترنت پرسرعت است و چين نيز به زودي به ايالات متحده در زمينه‌ي افزايش تعداد كاربران خانگي اينترنت سريع غلبه خواهد كرد. در حالي كه ايالات متحده با ‌٣/٣٤ ميليون كاربر خانگي تا پايان سال ‌٢٠٠٤ بيشترين تعداد كاربران خانگي شبكه‌ي سراسري را داشت اما اين نسبت چنين باقي نخواهد ماند و اين كشور حتي در اين زمينه به ده رتبه‌ي اول هم نخواهد رسيد. متن کامل.

 راهنمای دامنه های فارسی

مدير ثبت دامنه‌هاي ir گفت: راهنماي دامنه، براي دامنه‌هاي فارسي ir براي سهولت ثبت‌ اين دامنه‌ها در پژوهشگاه دانش‌هاي بنيادي راه‌اندازي شد.  اين راهنما بر روي سايت http://www.nic.irقرار گرفته است و تا اول شهريور ماه كه ثبت رسمي دامنه‌هاي فارسي آغاز مي‌شود، كامل خواهد شد.  تعداد دامنه‌هاي ir نيز از 14 هزار به 16 هزار رسيده است و از ارديبهشت ماه ثبت دامنه‌هاي ir نسبت به ساير دامنه‌هاي com، net، org در ايران پيشي گرفته است. متن کامل

شورای مشورتی غيرقانونی است

دبير پيشين انجمن نويسندگان كودك و نوجوان ـ كرد: شوراي مشورتي كتاب كودك همان هيات نظارت بر كتاب كودك و نوجوان است كه كتاب كودك و نوجواني را سانسور مي‌كند و براساس قوانين رايج، غير قانوني است. ساويسا مهوار گفت: اگر اين شورا كاري را انجام مي‌داد، طبعا ما كه خود اهل قلم هستيم، در جريان آن قرار مي‌گرفتيم. ولي ظاهرا اين شورا صرفا اسمي وزين در ميان ساير اسم‌هاست و كسي با عملكرد و بازتاب بيروني آن كاري ندارد. ايسنا

وبلاگهای جديد

درزمانهای نه چندان دور وقتی مشاهده ميشد که درسايربلاد و ممالک چقدروبلاگ درزمينه کتابداری وجود دارد دل هرکتابدارايرانی چرکين ميشد که چرا ايرانيها درزمينه کتابداری وبلاگ ندارند. اما با گذشت زمان و خيلی سريع کتابداران ايرانی هم به آرزوی خود رسيدند و هم اينک دهها وبلاگ کتابداری درسطح کشور وجوددارد که ميتوان ازآنها استفاده های فراوان برد(البته به جزکتابداران فردا!). خانم کرمی دربلاگ خودشان جمعی ازکتابداران بلاگررا معرفی کرده اند. درميان آنها نام آقای دکترمهردادنيکنام نيز به چشم ميخورد. وبلاگ ايشان کرانه نام دارد و به قول يکی ازاراشد کتابداری همنام با نام نشريه کرانه است که درسالهای دورمنتشرميشد. به هرحال خيلی جای خوشبختی است که کتابداران به قول آقای حافظيان ماشين سواری را يادگرفته اند و اجازه ندادند که ماشين سوارآنها شود.

 راهنمای گوگل

گوگل اقدام به راه اندازی يک راهنما برای کسانی که نحوه کاربا اين موتورکاوش را نميدانند و نيز مبتديان پرداخته است. تک تک بخشهايی را که درگوگل وجود دارد يعنی ابزارهايی که اين موتوورکاوش ارائه می نمايد و امکانات آنرا به صورت مفصل معرفی و نحوه کار با آنها را شرح ميدهد. اين راهنما به صورت مصوراست و کاربران راحتترميتوانند نحوه استفاده ازگوگل را يادبگيرند. باسپاس ازآقای نوروزی.

شماره جديد يک نشريه معتبرکتابداری
اين نشريه خيلی وقت بود که به روزنشده بود و تصورميرفت که کم کم درحال منسوخ شدن است. اما ظاهرا اين گونه نيست و شماره بهار۲۰۰۵ آن با مطالب تازه و جامع و علمی منتشرشده است. با سپاس ازخانم مرادی. نشريه مسائلی در کتابداری علمی و فنی را ميتوانيد استفاده کنيد. البته اگردیدید عنوانش بد برگردان شده پوزش میخواهیم.

 کتابخانه اسکندريه وکودکان

کتابخانه ها برای همه اقشارجامعه هستند وحتی کودکان را هم فراموش نميکنند. کتابخانه با شکوه اسکندريه با آن وب سايت با طمطراقش که نظرهربيننده و کاربری را به خود جلب ميکند بخش جالبی را ويژه کودکان آورده است. دراين بخش به کودکان اهميت کتابخانه و پايگاههای اطلاعاتی توضيح داده شده است. آنها به کمک ميزاطلاعات مجازی ميتوانند موارد مورد نيازخودرا به دست آورند. کتابداران به آنها می آموزند که چگونه درکتابخانه و پايگاههای اطلاعاتی مناسب به جستجوبپردازند. البته فقط وب سايت کتابخانه نيست که خدمت رسانی ميکند بلکه کودکان ميتوانند آزادانه وارد بخشهای مختلف کتابخانه البته ويژه کودکان شوند و فعاليت کنند و هرچه خواستند ازکتابداربپرسند. کودکان شش تا يازده ساله ميتوانند از۷۰۰۰ کتاب و مجله موجود دراين بخش استفاده کنند. تلويزيون تماشا کنند. موسيقی گوش دهند. ازاينترنت استفاده کنند.فعاليتهای گروهی انجام دهند. ازتعريف کردن و شنيدن داستان لذت ببرند. کتابخانه کودکان اسکندريه ۲۰۰ مترمربع است. دارای يک قرائت خانه- سالن تلويزيون-اتاق داستان-اجرای تئاتر-آزمايشگاه رايانه و ... ميباشد. مطلب ما هم کمی طولانی شد! از کتابخانه کودکان اسکندريه ديدن کنید.

/ 0 نظر / 73 بازدید