علامت سوال حیرت انگیز

بدون شک همگی از پایگاه مگ ایران به عنوان یک پایگاه فراهم کننده دسترسی به مجلات داخلی استفاده نموده اید. هم به  عنوان کتابداری که قصد انتخاب مجلات را دارد و هم به عنوان یک کاربر نهایی. در اینکه این پایگاه توانسته غالب مجلات داخلی را به خوبی طبقه بندی کندو دراختیار کاربران قرار دهد شکی نیست و این کار قابل ستایش است. لیکن..یک علامت سوال حیرت زا وجود دارد که باعث شده به دیده تردید به این پایگاه نگریسته شود.

به عنوان مثال،هریک از ما میتوانیم با مراجعه به وب سایت کتابخانه ملی، روی پیوند مجله فصلنامه کتاب کلیک کنیم، و به سرعت، سهولت و رایگان قادریم شماره جاری و گذشته مجله را مرور، بارگذاری و استفاده کنیم. یا نمونه­ای دیگر هر کاربر قادر است با مراجعه به وب سایت خانه کتاب، از مطالب کلیه مجلات کتاب ماه این موسسه، و نیز نشریه کتاب هفته به صورت رایگان بهره بگیرد. همین امر در مورد بسیاری مجلات دیگر که از طریق وب سایت خود، متن کامل مطالبشان را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می دهند صادق است. علامت سوال حیرت انگیز ما اینجاست که چرا مگ ایران باید هنگامی که از طریق این پایگاه قصد استفاده از مجلات یاده شده یا مشابه را داریم، امکان استفاده را مگر درازای پرداخت هزینه میسر نمی سازد؟ فلسفه و بنیاد نظری این کار کجاست؟ آیا این نوع واسطه گری، قانونی و مجاز است؟

یادی از احسان محمدی

هفته قبل که همایش ماهانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی برگزار شد جای یک نفر خیلی خالی بود. یک نفر که این روزها داغدار و غمزده است و به سوگ مادر مهربان خود نشسته است. احسان عزیز از صمیم دل این غم بزرگ را بتو و خانواده ات تسلیت عرض میکنیم. برای آن مرحوم آرزوی غفران الهی و برای بازماندگان آرزوی صبر و عمر باعزت داریم.

 

/ 0 نظر / 93 بازدید