کتابدارانه ها

یک هفته بدون مطلب<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

فیلتر گذاری گسترده ای که روی پرشین بلاگ شده باعث شد که نتوانیم به مدت یک هفته کتابداران فردا را روزآمد کنیم. از این بابت از کلیه مخاطبان گرامی پوزش می طلبیم. به هرحال تقصیر از ما نیست. ما به جای فیلترچی ها از شما عذرخواهی میکنیم.

فراخوان مقاله برای همایش

همایشی تحت مبانی حرفه کتابداری و اطلاع رسانی در ایران در آذرماه امسال در دانشکده پیراپزشکی دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد. موضوعات این همایش دانشجویی عبارتند از: حرفه کتابداری از گذشته تا آینده، انجمن های کتابداری و اطلاع رسانی، آگاهی های اجتماعی کتابداران، کتابداران و مدیران غیرکتابدار، ارزیابی کار کتابداران، فناوری اطلاعات و حرفه کتابداری و اطلاع رسانی و.... می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با ایمیل Sima@aryanline.com تماس حاصل کنید. مهلت ارسال چکیده مقالات تا 20 مهرماه می باشد.

دومین دکترای کتابداری

پس از آقای نوکاریزی که در دوهفته پیش از رساله دکترای خود دفاع کرد و اولین دکترای کتابداری داخلی کشور لقب گرفت، آقای گیلوری هم چند روز پیش در دانشگاه شیراز پس از سالها موفق شد که از رساله  دکتری خود دفاع کند و به این ترتیب دومین دانشجوی دوره دکتری کتابداری داخلی نیز فارغ التحصیل شد. به هردو تبريک ميگوييم و برايشان ارزوی توفيق بيشتر داريم.

شماره جديد اطلاع شناسی

شماره پائيز نشريه اطلاع شناسی با محوريت مديريت دانش و اطلاعات منتشر شد. افزون بر مقالاتی در اين موضوع ميتوانيد با ويژگيهای وب سايتهای کتابخانه ملی جهان و رفتار اطلاع يابی اعضای هيئت علمی دانشگاه خليج فارس آشنا شويد.

بالاخره علم سنجی به کجا می رسد؟

در یکی از جلسات دفاع از رساله کارشناسی ارشد، این مسئله مطرح شد که علم سنجی سرانجامش چیست و چه می خواهد بگوید؟ تا کی باید روی این قضیه کار کنیم؟ بحث به این ترتیب ادامه یافت که آنچه که ما از علم سنجی در ایران می بینیم تنها این نیست. ما چون پایگاه نمایه استنادی علوم در داخل کشور نداریم مجبوریم فقط به یک بخش روزمره و یکنواخت از علم سنجی بپردازیم و توانایی نقشه نمایی ( Mapping) تولیدات علمی داخلی را نداریم. چون فقط در ایران عامل تاثیر گذار قابلیت به دست آمدن را دارد. ما هنوز نتوانستیم بر خلاف سایر کشورها علم خود را نقشه نمایی کنیم. نتوانسته ایم پیشگامان جبهه تحقیق خود را معرفی کنیم. ما فقط در علم سنجی به قواعد بردفورد و زیف و لوتکا پرداخته ایم. در حالیکه علم سنجی خیلی فراتر از این قواعد است. ما در علم سنجی، منابع معتبر را پیدا میکنیم که به آنها استناد شود. ما در علم سنجی میزان همکاری بین محققان را بررسی میکنیم و نویسندگان و مجلات هسته ای و کلیدی را شناسایی می کنیم. تا زمانی که ما خود نمایه استنادی علوم برای تولیدات علمی ایران نداشته باشیم مجبوریم همین روال یکنواخت را انجام دهیم. متاسفانه نیم عمر استفاده از منابع در ایران 20 ساله است و کمتر در تحقیقات منابع جدید مورد استفاده قرار می گیرد. خود استنادی ها باید به کمترین حد ممکن برسد. در این صورت است که ما می توانیم حرفهای تازه تری را در علم سنجی داشته باشیم. شناسایی مجلات هسته، به کاهش هزینه های کتابخانه ها در خرید منابع کمک میکند ولی خب این دلیل نمی شود مجله ای که متن سنگینی دارد و کمتر مورد استفاده محققان قرار میگیرد معتبر نباشد. این امر را هم باید جزو موارد نادر در علم سنجی دانست. آخر سر هم یکی از اساتید در پایان بحث گفت: مجلات هسته ای، حق مسلم محققان و کتابخانه هاست!

یک حرف در گوشی

میگویند که قرار است برگزاری دوره دکتری کتابداری شیراز به خاطر عدم حضور یکی از اساتید این دانشگاه در ایران به تعویق بیفتد. این دانشگاه امسال دانشجوی کارشناسی ارشد هم نگرفت. حالا تکلیف آنها که امتحان دادند چیست؟(لازم به ذکر است که این مطلب  بدون سوگیری  بود و از ما نشنیده بگیرید!)

برگزاری کارگاه آموزشی

صبح امروز در کتابخانه مرکزی دانشگاه چمران اهواز کارگاه آموزشی آشنايی با بانکهای اطلاعاتی برگزار شد. در اين کارگاه در ابتدا خانم دکتر عصاره در زمينه وب سايت کتابخانه مرکزی و امکانات موجود در آن صحبت نمود. معرفی اوپک کتابخانه- مجلات الکترونيکی رايگان موجود در وب سايت کتابخانه- ايبراری که به تازگی کتابخانه نسبت به آن اقدام کرده از مواردی بود که در اين کارگاه مطرح شد. پس از استراحتی کوتاه آقای نصر نماينده شرکت نسيم ايمان-دانشيار- در زمينه پايگاه اطلاعاتی ابسکو توضيحاتی جامع را ارائه داد و پس از به معرفی پايگاههای اطلاعاتی کشاورزی و علوم پايه و مهندسی پرداخت. اين کارگاه در ساعت ۱۴ به پايان رسيد. به هر يک از شرکت کنندگان در اين کارگاه يک لوح فشرده از پايگاههای اطلاعاتی موجود در دانشگاه شهيد چمران اهواز به منظور آشنايی با اين پايگاهه ارائه می شد. يکی از موارد جالب در اين کارگاه تاکيد زيادی بود که بر عدم داونلود سيستماتيک مقالات از پايگاهها می شد. زيرا دوهفته قبل در دانشکده... اقدام به داونلود ۲۰۰۰ مقاله در عرض يک ساعت شده بود که مسئولان پايگاه نسبت به قطع اشتراک آن اقدام کنند. از ديگر موارد جالب نحوه جستجو در ابسکو بود که تا به حال اين نکته برايمان مشخص نبود که عملگرهای بولی اند و ار در ابسکو برعکس قاعده هميشگی عمل می کنند! اند کار ار را انجام می دهد و ار کار اند را. البته اينجور که سخنران می گفت. در هر صورت برخی نکات جالب ديگر در اين کارگاه مطرح شد که در يادداشتهای آتی به آن خواهيم پرداخت.

/ 0 نظر / 62 بازدید