ناخرسندي برنده ايراني ديپلم افتخار IBBY

محمدرضا شمس ـ برنده ديپلم افتخار دفتر بين‌المللي كتاب براي نسل جوان سال 2004  كه چندي است از شهر كيپ‌تاون آفريقاي جنوبي (محل برگزاري جشنواره‌هاي  IBBY سال 2004) به كشور بازگشته است، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) تصريح كرد: متاسفانه آنچه نظر مرا در جشنواره ادبيات كودك اروپايي در ايران به خود جلب كرد، بي‌برنامگي آشكار آن بود؛ به گونه‌اي كه به‌عنوان يك نويسنده نمي‌دانستم به منظور بهره‌گيري از آن بايد به كجا بروم، چه اتفاقي را شاهد باشم و برنامه‌ي روزنامه‌هاي روزانه‌ي آن چيست؟ در حالي كه چون اين جشنواره براي اولين بار در ايران برپا شده است، به‌جا بود با برنامه‌ريزي دقيق‌تري از اتلاف وقت جلوگيري مي‌شد.
وي گفت: اين چگونه جشنواره‌اي ادبي است كه در بخش‌هاي جانبي آن، نمايشگاه پوشاك و فروشگاه اسباب‌بازي و حتا لوازم صوتي برپاست؟ادامه درايسنا

-هميشه درمقالات و کتابهای مختلف ازبکارگيری فناوری اطلاعات درآموزش صحبت ميکنيم و انواع و اقسام فناوريهای اطلاعاتی درآموزش معرفی ميکنيم. اما يکی ازآنها را درمدارس داخلی خود نمی بينيم. ببينيد که مدارس اقيانوسيه چه ميکنند:

مدارس اقيانوسيه در راستاي توسعه‌ي فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي در مدارس و وارد كردن هر چه بيشتر نوجوانان و جوانان به مقولات ICT سيستم كنفرانس‌هاي ويديويي را در مدارس اين كشور راه‌اندازي مي‌كنند.
بنابراين گزارش تا كنون 1700 معلم و دانش آموز از سراسر اقيانوسيه تحت تعليم سيستم‌هاي الكترونيك قرار گرفته‌اند.ادامه

-به نظرشما بهترين چيزی که ميتواند درمدارس کتابداری آموزش داده شود چيست؟

درسايت ليزنيوز- چگونگی تفکردرباره کتابدار بودن درصدر اين موارد است. پس ازآن فهرست نويسی درمرتبه دوم قراردارد. مهارتهای مصاحبه مرجع دررده سوم واقع است. شما هم ميتوانيد دراين نظرسنجی شرکت کنيد.

-هيچ عاملی نمی تواند باعث نابودی کتابها شود. کتابها درنبرد انديشه ها به عنوان اسلحه عمل می کنند. اين عنوان کتابی است که در کتابدار.نت می توانيد با آن آشنا شويد.

ازکتابخانه تا تلفنخانه

ازعجايب روزگاريکی هم اين است که ما بايد۲سال ۴سال ۶سال ۱۱سال عمرصرف کنيم تا به درجه کتابداربودن نائل شويم. اما بعد با کمال تعجب ببينيم که بعدازاين همه ساليان سال که ازظهورکتابداری درايران و جهان می گذرد و تخصص گرايی روزبروزبيشترميشود- بايد شاهد اين مساله باشيم که يک انسان ازتلفنخانه فلان ساختمان به کتابخانه منتقل شود و بقيت عمررا درآنجا سپری کند. اسم فرايند و فرايندهای مشابه آن را چه بايد گذاشت؟يعنی اينکه تخصص معنی ندارد. يعنی اينکه هرکسی ميتواند يک کتابدار باشد حتی يک نظافتچی. يعنی لگدمال شدن حيثيت کتابداران و کتابداری و کتابخانه...

-بالاخره فرهنگ توصيفی و واژگان اطلاع رسانی ترجمه شد و هم اينک روی سايت مرکزاطلاعات ومدارک علمی ايران است.

-نخستين فروشگاه و نمايشگاه دايمي كتاب تخصصي خارجي صندوق رفاه دانشجويان، با همكاري اجرايي دانشگاه تربيت مدرس در اين دانشگاه افتتاح شد.در اين فروشگاه حدود 1500 عنوان كتاب، چاپ سال 2003 به بعد، در تمامي رشته‌هاي علمي در معرض ديد و خريد قرار گرفته است.سايت نمايشگاه دردسترس افراد جهت مشاهده فهرست کتابهاست. ادامه در ايسنا 

 

/ 0 نظر / 70 بازدید