شیادی علمی یا علم شیادی

حتما در خبرها و یا جراید خوانده و شنیده اید که یک شرکت ساختمان سازی یا فروش اتومبیل قلابی از آب درآمده و کلی انسان ساده را فریب داده است و مالشان را به طرفه العینی به یغما برده است. یا نظایری از این قبیل متاسفانه خیلی زود افراد فریب این کلاهبرداران را میخورند و به طمع کسب یک مال و منال بدون زحمت حاضرند بخشی از سرمایه خود را به باد بدهند. هیچ وقت فکر نمی کردیم که برای مباحث علمی هم کلاهبرداری پیدا شود که سر جماعتی را کلاه بگذارد و همه را در حیرت نگه دارد. محض نمونه به این ایمیل توجه کنید که مدتها پیش به دست ما و خیلی ها رسید. البته کسی که اولین بار این ایمیل را برای ما فوروارد کرد روحش از این شیادی خبر نداشت...

((...نحوه بورسیه شدن توسط گوگل به این شکل است که هر ساله از 27 اکتبر تا 17 نوآمر انبوه کاربران متقاضی در هر کشور درخواست خود را از طریق پست الکترونیک به GOOGLE SCHOLAR SERVICE به آدرس   Scholar.Management@Gmail.com ارسال می کنند در پایان مهلت تعیین شده کمپانی گوگل با بررسی اماری درخواست های ارسالی در نهایت بیست و پنج کشور که بیشترین متقاضیان برای عضویت در بورس سالانه را داشته باشند برای یک سال از این خدمت ویژه گوگل بهره مند گرداند  (البته منتخبی از بهترین محققان سالهای گذشته نیز به طور مجزا بورسیه گوگل می گردند).
دوستان عزیز امسال از 27 اکتبر (5 آبان1388) تا 17 نوامر (26 آبان1388) فرصت برای محققان فراهم است،  این ایمل را برای کلیه دوستان خود فرستاده و از آنها بخواهید تا درخواست خود را از طریق ایمیل به
Scholar.Management@Gmail.com ارسال نمایند تا یکبار دیگر قدرت ایرانیان را در سطح اینترنت به رخ جهانیان بکشیم.
توجه
1: تنها درخواستهایی که از طریق پست الکترونیک GMAIL  مان ارسال شود در آمار به حساب می آید (شرط اول کاربر GMAIL  بودن است)
2: در ایمیل ارسالی در قسمت Subject عبارت  Iranian scientists and scholars را بنویسد
و در متن به ترتیب چهار مورد نام ، نام خانوادگی و رشته و مقطع تحصیلیتان (لیسانس ، فوق و یا PHD)را یادداشت کنید. توجه داشته باشید اطلاعاتتان را صحیح وارد کنید چون در موارد زیادی امکان حضور در کنفرانس ها و تحصیل در دانشگاههای معتبر دنیا برای کاربران مهیا می گردد و در آینده نیز امکان تغییر اطلاعات وجود نخواهد داشت.
))

دیروز ایمیلی دستمان رسید که از تعجب خشکمان زد. تا حالا با سرقت علمی مقالات- سرقت ادبی پایان نامه ها- و نظایر آنها مواجه شده بودیم ولی این یکی خیلی جالب بود. واقعا بعضی آدمها فسفر مغزشان را در چه راههایی می سوزانند. هم شیادی علمی می کنند و هم علم شیادی را به دیگران می آموزند! از جمله شیطان! نامه زیر را که دیروز دستمان رسید بخوانید و ببینید که در دنیای علم هم شیادان در هر قالبی وجود دارندو باید بیشتر مراقب آنها بود.

((سلام دوست عزیز
من و چندتا از دوستانم در جایی که هستیم نیاز به استفاده از منابع علمی را به شدت احساس می کردیم و از طریق جایی در خارج از کشور توانسته بودیم مقالات sciencedirect را بدست بیاوریم و حقیقتش می خواستیم  بدون اینکه پیش دوستانمان شناخته بشیم مقالات را برایشان با هزینه پایین تهیه کنیم تا کمک خرجی برایمان بشود البته شما و تعداد اندکی دیگر خارج از محدوده ای که ما می شناختیم هم برایمان ایمیل زدند.
لابد می پرسید پس اون اعداد بالای شرکت کننده چی بود خوب معلوم واقعیت نداشت. بعد هم چند نفری یک روز صبح تا شب نشستیم ، اکانت جی میل الکی باز کردیم و برای کسایی که ایمیل می فرستادیم تمام اون آدرس ایمیل ها را هم نشان می دادیم تا این حس را منتقل کنیم که شرکت کننده بسیار بالاست  ولی درواقع اکثر اون آدرس ها دست خودمون  فقط چندتاییش واقعی است.))

/ 0 نظر / 78 بازدید