کتابدارانه ها

عصرانه دیگر

عصر دیروز دومین عصرانه کتابدارانه اهواز با حضور جمعی از اساتید- دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دانشجویان کارشناسی در محوطه چمن دانشکده برگزار شد. در این عصرانه صمیمانه در ابتدا از تلاش و انگیزه دانشجویانی که جلسه شنبه را با نظم و جدیت مثال زدنی برگزار کردند تقدیر شد. سپس در مورد اینکه اساسا فلسفه برگزاری چنین جلساتی تبادل و تضارب ایده ها و افکار است و برای تعاملات اجتماعی بسیار مثمر ثمر می باشد مطابی مطرح شد. در این جلسه که حدود ساعت ۷ بعدازظهر به طول انجامید بحث گرمی درمورد کتابداری و اطلاع رسانی و فلسفه آن و چالشهای دانشجویان کتابداری درمورد نام رشته بین شرکت کنندگان صورت گرفت و در پایان این نتیجه گرفته شد که تا زمانی ما خود ارزش خود را درک نکنیم و نتوانیم فلسفه کاری خودمان را بشناسیم و به دیگران نیز آن را بفهمانیم همچنان اقشار جامعه نسبت به هویت علمی و حرفه ای ما ناآگاه خواهند بود و قضاوتهای بدون بینش و ناآگاهانه ای را راجع به رشته ما خواهند داشت. باید کاری کنیم که دیگران آرزو کنند که ای کاش کتابدار بودند. تغییر نام به منزله پاک کردن صورت مساله است. شرکت کنندگان در این عصرانه جمعی از دانشجویان کارشناسی ورودی ۸۳ و ۸۴ و دانشجویان کارشناسی ارشد ورودی ۸۴ و دانشجویان دکترا به همراه دکتر فرج پهلو و دکتر معرف زاده بودند. در ضمن عصرانه هفته آینده از ساعت ۱۶ برگزار می شود.

سخنرانی هفتگی: آشنایی با نرم افزارهای کتابخانه ای

روز گذشته آقای عظیمی- عضو هیات علمی گروه کتابداری دانشگاه چمران- درزمینه بررسی نرم افزارهای کتابخانه ای پارس آذرخش- کاوش و نیز نمایه به سخنرانی پرداخت و اشکالات هریک از این نرم افزارها را برشمرد. از پیشنهادهایی که ایشان در سخنرانی خود مطرح کرد وارد کردن کلیه اطلاعات کتابشناختی منابع درون بارکد کتابها به منظور عدم دوباره کاری اپراتور جهت ورود اطلاعات به نرم افزار بود. جزئیات بیشتر در مورد این سخنرانی و برخی از نکات مهم آن بعدا ارسال خواهد شد. 

کجاست دو میلیارد تومان؟

ظاهرا هنوز خبری از پرداخت حقوق کتابداران خبری نیست. تصورشان این بوده که خیلی راحت میشود با یک وعده کوچک بر سر این فرهیختگان مایعاتی از قبیل شیره مالید. 

... حقوق اين کتابداران هنوز پرداخت نشده است، اما حل اين مشکل در دست بررسي است. از طرف ديگر اگر اين خبر صحت دارد، پس بحث قول مساعد هفته گذشته وزير براي واريز مبلغ يک ميليارد تومان به حساب اين کتابداران و نيز سازمان مديريت و  برنامه ريزي براي پرداخت 2 ميليارد تومان به آنها، که تازه چند روز از صدور آنها نمي گذرد به چه معناست...؟

http://www.chn.ir/news/?section=4&id=6866

کلاه برداری جهانی

یکی از اساتید می گفت که تازگیها یک شرکت پیدا شده به نام جهان که ظاهرا به طور غیرقانونی از پایگاه الزویر استفاده می کرده است و حتی به برخی دانشگاهها هم اجازه استفاده می داده است. البته در قبال پولی که از آنها می گرفته. طی فکسی که به کتابخانه... رسیده ذکر شده که این شرکت به صورت غیرقانونی درحال استفاده از خدمات الزویر است. مراحل قانونی شکایت از این شرکت توسط الزویر در حال انجام است و از کتابخانه... محترمانه درخواست شده اگر دارید از خدمات شرکت جهان استفاده می کنید هرچه سریعتر قطع ارتباط کنید. حالا فکر می کنید این شرکت واقعا اسمش جهان بوده؟! شاید...اصلا کی گفته ما میدانیم نام شرکت یا سازمان چیست؟!

تکریم ارباب رجوع

خیلی وقت بود که از کتابخانه(سابق!) میرزا خبری نداشتیم تا اینکه ماجرای تازه درباره این مکانی که شده سکوی پرتاب خیلی افراد و آنها هم تا می توانند در به هم ریختن آن کوتاهی نمی کنند. به تازگی قبل از امانت کامل کتاب- مثل سیستم بانکها که به مراجعه کنندگان شماره برای انتظار می دهند- کتابی را مهر میزنند و به نام فرد ثبت می کنند و بعد صدایش می کنند تا کتاب را به او امانت دهند. حالا ممکن است که کاربر کتاب را بخواهد ممکن هم هست نخواهد! چون هنوز محتوای کتاب را ورق نزده تا حداقل فهرست مندرجاتش را ببیند. البته سیستم مخزن بسته است. این ایده ابتکاری که گامی است در جهت تکریم شاید هم تحقیر ارباب رجوع از سوی آقای... مطرح شده که کتابدار هم هست.

/ 0 نظر / 68 بازدید