کتابدارانه ها

هفته ای که گذشت: از اول

۱.  سالگرد تاسیس خانه کتابدار

روز دوشنبه ۱۴ اسفند مراسم تاسیس خانه کتابدار با حضور پرشور اعضای شورای کتاب کودک و نیز علاقه مندان به این حیطه در محل خانه کتابدار برگزار گردید. در این مراسم اعضای هیئت مدیره خانه کتابدار خانمها امینی- انصاری و پیشداد به سخنرانی پرداختند و گزارش عملکرد خانه کتابدار را ارائه نمودند. چند تن از اعضای نوجوان این خانه نیز از فعالیتهای خود در سالی که به عضویت خانه کتابدار در آمده بودند سخن گفتند. این مراسم با قصه گویی و بازی همراه بود و حاضران کودک درون خود را جای خود گذاشتند و در بازی و مراسم قصه گویی شرکت کردند که شور خاصی را به حاضران جلسه داد. پس از اجرای موسیقی به اعضای هیئت مدیره خانه کتابدار به رسم یادبود هدایایی داده شد. پس از مراسم کلیه حاضران در پارکینگ ساختمان خانه کتابدار که حالا دیگر به تالار اجتماعات تغییر کاربری داده بود جهت پذیرایی حضور بهم رساندند. از نکات جالب در این تالار کودکان و نوجوانانی بودند که از طریق استفاده از فرهنگنامه کودکان و نوجوانان به سئوالات مختلف افراد پاسخ می دادند و خانم انصاری نیز بچه ها در یافتن پاسخها و نیز چگونگی استفاده از فرهنگنامه یاری می کرد. مراسم حدود ساعت هشت شب به پایان رسید.

http://cep.cua.ac.ir/sem/upload/gallery/54.jpg

http://cep.cua.ac.ir/sem/upload/gallery/55.jpg

http://cep.cua.ac.ir/sem/upload/gallery/56.jpg

۲. مراسم تجلیل از دکتر حری

سرانجام روزی که از مدتها پیش در انتظارش بودیم و قرار بود با عدم خبرپراکنی از مدتها قبل دکر حری را غافلگیر کنیم رسید. انجمن مفاخر ایران ساعت ۳۰/۱۷ روز سه شنبه ۱۵ اسفند. سالن لبریز از جمعیت. آیا تا به حال این همه کتابدار- دانشجو و استاد کتابداری یکجا دیده بودید؟! مراسم با سخنرانی دکتر مهدی محقق آغاز شد. پس از ایشان خانم میرهادی سخنانی را ایراد کردند. خانم انصاری که دکتر حری روزگاری دانشجوی ایشان بودند درباره ایشان به سخنرانی پرداختند. خانم بنی اقبال- آقای رجبی-آقای حافظیان رضوی که پیام انجمن کتابداران ایران را قرائت نمود از دیگر سخنرانان این روز بودند. در نهایت خود دکتر حری نیز کلامی چند صحبت نمود و کلام طنز نیز در سخنانش موج می زد... کلیه حاضران پیش از ورود به جلسه-کتاب یادنامه دکتر حری را که مجموعه ای از نوشتارها درباره ایشان به قلم دانشجویان  و همکاران ایشان بود و نیز برنامه همایش دریافت نمودند. قرار بود در این مراسم دکتر محمد خاتمی نیز حاضر باشد که به دلیل سفری که برایشان پیش آمده بود عذرخواهی کرده بودند و فقط پیامشان قرائت گردید. در انتها کلیه حاضران به دکتر حری تبریک گفتند. این مراسم پس از پذیرایی در ساعت ۱۹ به کار خود پایان داد.

http://cep.cua.ac.ir/sem/upload/gallery/60.jpg

http://cep.cua.ac.ir/sem/upload/gallery/61.jpg

۳. همایش سازماندهی اطلاعات

دوروزی که برای رسیدن به آن تلاشهای شبانه روزی صورت گرفته بود فرارسید. ۱۶ و ۱۷ اسفند ماه. تهران: کتابخانه ملی. بزرگترین رویداد علمی سال کتابداری و اطلاع رسانی ایران به وقوع پیوست و هرکس هرچه تازه علمی داشت برای دیگران ارائه می نمود. همایش طی ۵ نشست برگزار گردید و سخنرانها تازه ترین مطالب و یافته های خود را در حیطه های مبانی سازماندهی اطلاعات- نرم افزارهای کتابخانه ای و فازی- میانکنش پذیری- اصطلاحنامه ها- رده بندی و... ارائه نمودند. به قول دکتر فتاحی کتابداری ایران چندگامی را در این دوروز به جلو برداشت و تازه هایی را به مبانی خود افزود. در روز ۱۶ اسفند نیز انتخابات هیئت مدیره انجمن برگزار شد و یک ترکیب ایده آل هدایت انجمن را عهده دار شد. به جاست که در اینجا از زحمات دبیران علمی و اجرایی همایش- مدیران برگزاری همایش- اعضای ادکا- مسئولان کتابخانه ملی و نیز کلیه حاضران به واسطه حضور گرمشان تشکر ویژه ای کنیم و به آنها خسته نباشید بگوییم و برای اعضای جدید هیئت مدیره انجمن نیز آرزوی پایداری و توفیق داشته باشیم. انجمن را تنها نگذاریم.

/ 0 نظر / 69 بازدید