یاد ایامی...

پنجشنبه هفته گذشته، یک نامه فوری که به اهواز برایم ارسال شده بود بهانه ای شد تا استادم را دوباره ببینم و خاطره روزهای پایان نامه نویسی زنده شود. آقای دکتر مرتضی کوکبی، دو سه روز قبل از دیدار تماسی گرفتند که نامه ای خیلی فوری برایت رسیده و اگر عجله ای نداری آخر هفته به تهران می آیم و میتوانی نامه را بگیری. در روز موعود، منزلشان رفتم و بعد از مدتها ایشان را دیدم. گپ و گفتمان خیلی کوتاه ولی گرم بود. ظاهراً ایشان از مهرماه سال آینده به تهران می آیند. خلاصه یادی از گذشته ها کردیم. حیف، وقت تنگ بود و دیدار کوتاه شد. امیدوارم فرصتی مناسب برای دیدار پیش آید.

یاد روزی افتادم که در دوره کارشناسی ارشد باید برای تکمیل کارهایم در اهواز می ماندم. ولی دیگر اجازه ماندن در خوابگاه نداشتم. پس از صحبت کردن با دکتر کوکبی که آن زمان مدیر گروه هم بودند، با فروتنی زیاد نامه ای خطاب به مسئول خوابگاهها نوشتند که باعث شد چند روز بیشتر بمانم و کارهایم به سرانجام برسد و این نامه را در بین انبوه سندهایم یافتم.

راستی گفتم یاد ایامی...، یکی دو روز پیش شماره ناشناسی رروی گوشی ام بود وقتی مجددا تماس گرفت و جواب داد وقتی که دوست و همکلاسی دوران کارشناسی در دانشگاه شیراز، اقای حسین ایام هست! جوان بوشهری سبزه رو با لهجه شیرین جنوبی و معرفت آن منطقه. یادی از دوران گذشته کردیم و از حال و روز بقیه دوستان پرسیدیم. گویا هر کسی پی سرنوشت خود رفته است. رضا محمدپوران مقدم که میگفت اسمش یک کامیون میخواهد برای حملش، علی حسینی خواه با تیپ خاص و صدای محرش، رستم مظفری با پشتکارش، رحمت ناصری با دوتارش، هیوا قادری که الان میدانم در سوئد هست و حسین ایام که با هم در بخش مرجع دانشگاه شیراز مدتی کار کردیم. چقدر جالب که همه چیز یادش بود و چقدر خوب تر که اینقدر با معرفت بود. دعوتمان کرد بیاییم بندر گناوه. تا جایی که میدانم انگار در کسب و کار کتابداری نیست. شاید سری به او بزنیم ببینیم چه میکند و حال و روزش چطور هست؟ این هم عکسی است که به یادگار از آن زمان مانده. تاریخ عکس مربوط هست به دی ماه 1381 و کلاس تاریخ ادبیات جهان، آقای دکتر زمانی. عکس را بعد از امتحان پایان ترم گرفتیم. مکانش هم درب ورودی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شیراز است. نفرات از سمت چپ: خودم! رضا محمدپوران مقدم، رستم مظفری، آقای صادقی، دکتر زمانیان،علی حسینی خواه، حسین ایام، هیوا قادری و رحمت ناصری. دوستان هر جا هستند موفق و سلامت باشند.

/ 0 نظر / 103 بازدید