جلوه خلاقیت

اگر خاطر مبارک باشد، قبلاً عرض کردیم که این ترم با دانشجویان رشته علوم تربیتی، درس مقدمات تکنولوژی آموزشی داریم و به هرحال، تجربه جدیدی است که میتوان در آن بین کتابداری و علوم تربیتی، ارتباطات نزدیکی برقرار کرد. برای این درس، دانشجویان باید پروژه ای را تهیه و بعد خلاصه آن را سر کلاس ارائه کنند. این پروژه باید به نحوه ای باشد که آموزش یک فرایند علمی یا فنی را به مخاطبان عام یا خاص در قالب یک فناوری، آموزش دهد.

روز گذشته، یکی از دانشجویان قرار بود نحوه کار با نرم افزار تهیه تیزر و فیلم corel videao studio را در قالب یک فیلم کوتاه نشان دهد. کار بسیار خلاقانه ای کرده بود. در قالب یک دستنوشته قدیمی و کاریکاتور که موزیک زنده یاد پرویز مشکاتیان پیش زمینه آن بود کار را شروع کرد به این ترتیب که: روزی، مجنون تصمیم میگیرد به خواستگاری لیلی برود. پدر لیلی، شرط می گذارد که اگر میخواهی با دختر من ازدواج کنی باید بتوانی یک فیلم بسازی! خلاصه این جوان در شهر میچرخد و سی دی آموزش کورل ویدئو را به دست می آورد و با آن فیلم می سازد.

در این ارائه کوتاه، به صورت کاملاً حرفه ای به آموزش نرم افزار و منوهای آن پرداخته شده است. حجم کار، خیلی سنگین است وگرنه حتماً اپلودش میکردیم تا ببینید. کار خلاقانه و تحسین برانگیزی کرده بود و همه دانشجویان هم از این کار لذت بردند. واقعیت این است که باید در محیطهای آموزشی مثل دانشگاه، برای دانشجویان موقعیتهایی را فراهم کنیم که استعداد خود را به معرض نمایش بگذارند و از آن بهره بگیرند. اگر تمایل داریم که سر کلاسها کلمه ((خسته نباشید)) را که به معنای ((کافیه دیگه! خسته شدیم!)) نشنویم باید کاری کنیم که دانشجویان خود، کلاس را به دست بگیرند و با مشارکت هم، یادگیری را پیش ببرند. البته این قضیه به این معنا نیست که مدرس، دیگر از مطالعه بی نیاز است و هر جلسه توپ را به زمین دانشجویان بیندازد! بلکه تکلیف و مسئولیت او برای هدایت دانشجویان و اداره کلاس، دشوارتر میشود. به هرحال، این هم تجربه ای بود. گفتیم بد نیست قسمتش کنیم با شمای دوست.

/ 0 نظر / 73 بازدید