20 مهارتي كه كتابداران بايد داشته باشند

در يكي ازوبلاگهاي كتابداري فراسوي مرزها،20 مهارت فناورانه كه يك مربي بايد داشته باشد ذكر شده است و درتفسير آن آمده است كه كتابداران نيز بايد اين مهارتها را داشته باشند و اين سياهه 20گانه را به 25 مورد افزايش داده است. برخي از اين مواردي كه كتابداران بايد درباره آنها داراي مهارت داشته باشند عبارتنداز: مهارت كاركردن با مايكروسافت(نرم افزار واژه پرداز، اكسز،اكسل،پاورپوينت)- مهارت طراحي صفحات وب-مهارت كار با دوربينهاي ديجيتالي-به كارگيري بلاگها-كتابهاي الكترونيكي صوتي، مهارت كار با فهرستهاي وبي، مهارت كار با پويشگرو.. . متن كامل آنرا مي توانيد از اينجا بخوانيد.
مرگ يک کتابخانه کوچک
درجرايد آمده بود که کتابخانه عمومی شهرستان صغاد با دارابودن ۱۰هزار جلد کتاب و بيش از۴۰۰ عضو به دليل مشکلات مالی درحال تعطيلی است. شايد اين مطلب به نظر کم ارزش بيايد ولی آنچه مهم است اين است که يک کتابخانه درگوشه ای ازاين جهان در حال احتضار است و کاربرانی دارد که پس ازوی سرگردان و دربدر خواهد شد و خداميداند که برسر آن منطقه ای که کتابخانه اش تعطيل شده چه می آيد...چون دیگر برما واضح است که حیات کتابخانه و جامعه به هم وابسته است و ما نمود عینی آنرا می بینیم. لازم به ذکر است صغاد يکی ازشهرستانهای استان فارس است.
خبری با کمی تاخير و فقط برای اطلاع
دوستان مطلبی که ازنظرتان می گذرد متعلق به حدود دوهفته پيش ميباشد. مارا درقصور برای اطلاع رسانی ديرهنگام ببخشيد. حدود دوهفته قبل طی نامه ای که ازسوی تحصيلات تکميلی دانشگاه شهيد چمران اهواز برای گروه کتابداری ارسال گردیداعلام شد که سه نفر ديگر از کسانی که نمره حدنصاب پذيرش درمصاحبه آزمون دکترا را آورده بودند و نامشان در فهرست پذیرفته شدگان به اشتباه درج نشده بود به مصاحبه دعوت شوند. گروه علی رغم مشکلات و گرفتاريهايی که داشت در روز سه شنبه اين مصاحبه را از اين سه نفر به عمل آورد. بنابراين مجموع مصاحبه شوندگان گروه کتابداری اهواز به نه تن رسيد. نمره های اين سه نفر حدود ۱۶۵-۷/۱۵۶ و ۲/۱۵۶ بود که سقف نهايی آن ۲/۱۵۶ يعنی نفر آخر بود. آقايان قاضی زاده و مرادمند و.. اين سه نفر بودند. اين مطلب را برای اين ذکر کرديم که خدای نکرده تصور وجود سوگرفتگی در اذهان مخاطبان گرامی پيش نياید. از نتايج نهايی هنوزهيچ گونه اطلاعاتی در دست نداريم. بازهم ازاین تاخیر در اطلاع رسانی پوزش میخواهیم.
خبري از كتابخانه ملي ايران
در پي برگزاري مناقصه هاي "سيستم مديريت آرشيو ملي" و "سيستم توليد و مديريت محتواي الكترونيكي (مكمل كتابخانه ديجيتال)" و پيرو جلسات متعدد كه با حضور نمايندگان فني شركتهاي پيشنهاد دهنده برگزار شد شركت "پتسا" با كسب امتياز بالاتر از لحاظ فني در رتبه اول قرار گرفت. در مناقصه سيستم "مديريت آرشيو ملي" شركت پتسا و ايران رايانه به ترتيب حائز رتبه اول و دوم شدند و در مناقصه " توليد و مديريت محتواي الكترونيكي (مكمل كتابخانه ديجيتال)" شركتهاي پتسا و گسترش ارتباط داده ها به ترتيب رتبه اول و دوم را كسب كردند. به نقل از وب سایت کتابخانه ملی ایران
استخدام هيات علمی
دانشگاه آزاد داراب دونفر فارغ التحصيل رشته کتابداری که فوق ليسانس يا دانشجوی دکترا باشند را استخدام ميکند .درصورت تمایل هرچه سريعتر با اين دانشگاه تماس بگيريد. می توانيد وب سايت دانشگاه آزاد داراب را کليک کنيد.
اينترنت دريک دهه پيش
حدود يک دهه است که اينترنت و تمامی امکانات موجود درآن دنيا را درسيطره خود قرار داده است. درحال حاضر وب سايتها و موتورهای کاوشی با ميانجی های بسيار زيبا و کاربرپسند وجود دارند که بسيار مورد استفاده قرار می گيرند. اما آيا وب سايتها ازآغاز همين شکل را داشته اند؟ اينجا را کليک کنيد و ببينيد که آمازون-گوگل و ياهو چه شکلی بوده اند.باسپاس از دنيای يک ايرانی.

/ 0 نظر / 69 بازدید