همايش کتابداران آبادان

با عذرخواهی از به تاخير افتادن قسمت آخر اين گزارش توجه شما را به بخش پايانی همايش کتابداران آبادان جلب ميکنيم.

در ادامه آقای زين العابدينی-دانشجوی دکترای کتابداری دانشگاه اهواز-درزمينه سواد اطلاعاتی به سخنرانی پرداخت. وی به معرفی استانداردهای سواد اطلاعاتی پرداخت و گفت: هر جوينده اطلاعات نيازدارد تا با توانمنديهای خاصی در اقيانوس پرتلاطم اطلاعات به جستجو بپردازد و اطلاعات مناسب و با کيفيت خويش را به چنگ آورد. سواد اطلاعاتی قابليتی است که فرد را در دسترسی مفيد به اطلاعات-ارزيابی انتقادی آن و استفاده دقيق و خلاق از اطلاعات به دست آمده به منظور رفع نيازهای اطلاعاتی توانمند ميکند. با سواد اطلاعاتی کسی است که آموخته باشد چگونه بياموزد. پس از ايشان خانم مکتبی-دانشجوی دکترای کتابداری دانشگاه اهواز-درباره فرهنگنامه کودکان و نوجوانان به سخنرانی پرداخت. وی گفت اين فرهنگنامه نخستين کتاب مرجعی است که برای کودکان و نوجوانان ايرانی تاليف شده است. وی پس از تعريف کتاب مرجع-دايره المعارف و ارائه تاريخچه ای از دايره المعارف نويسی ويژگيهای فرهنگنامه کودکان و نوجوانان را برشمرد. برخی از اين ويژگيها عبارت بودنداز: مناسب بودن زبان-استفاده از تصاوير گويا-بهره گيری از مشاوران نوجوان-انتشار پيوستها برای به روزسازی فرهنگنامه. خان مکتبی بيان داشت که تاکنون ۹ جلد از فرهنگنامه با ۱۵۰۴ مقاله موجود در آن به چاپ رسيده است. پس ازسخنان ايشان از کليه سخنرانان با اهدای جوايزی تجليل شد. مراسم در ساعت ۱۷ به پايان رسيد و گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه چمران اهواز ساعت ۱۸آبادان را به مقصد اهواز ترک کرد.

ياهو پورتال پربيننده ترين پرتال اينترنت
در رتبه بندى جديدى كه از سوى شركت EMarketer منتشر شده است، ياهو در ميان ۱۰ پورتال پربيننده اينترنت در مقام نخست قرارگرفت. براساس تازه ترين آمار  ياهو با ۳/۱۰۱ ميليون بازديدكننده در مقام نخست و سايت  مايكروسافت و سايت MSN به ترتيب با ۶/۹۵ و ۱/۹۲ ميليون بازديدكننده در رتبه هاى دوم و سوم قرار گرفتند. براساس اين گزارش سايت گوگل با ۴/۸۰ ميليون، AOL با ۷/۷۵ ميليون و eBay با ۲/۵۵ ميليون در رتبه هاى چهارم تا ششم قرار دارند.  شايان ذكر است كه رتبه بندى هاى EMarketer براساس شمارش تعداد بازديدكنندگان غيرتكرارى روزانه (Unique Visits) سايت هاى انگليسى زبان در طول يك ماه به دست مى آيد و اين تحقيقات عمدتاً بر مبناى تعداد بازديدكنندگان ساكن آمريكا انجام شده است. شرق. با اين اوصاف و رقابت تنگانگ ميان گوگل و ياهو احتمالا گوگل بتواند خودش را به رتبه دوم برساند. 
ريز نکته
به نظر شما برق نامه يعنی چه؟ آيا پاس نگهداشتن زياده از حد فارسی درجهت عدم ذکر واژه بيگانه پست الکترونيکی است؟ البته اين نکته بدون هيچ گونه سوگيری است.
آزمون دکترای کتابداری
بدين وسيله به اطلاع علاقه مندان مي رساند كه آزمون دكتري اطلاع رساني و كتابداري دردانشگاه فردوسي امسال در اسفند ماه (احتمالا 18 و 19 اسفند) برگزار مي شود. اطلاعيه مربوطه در نيمه دوم دي ماه توسط تحصيلات تكميلي دانشگاه اعلام مي گردد. با سپاس از آقای قاسمی. برای کليه دوستانی که در اين آزمون شرکت خواهند کرد آرزوی توفيق داريم.
کارگاه کول نت
هفتمين همايش کول نت با موضوع اطلاع سنجی- علم سنجی و وب سنجی در سال ۲۰۰۶ و ماههای ۱۰ تا ۱۲ می بر گزار ميشود. مکان برگزاری اين همايش در شهر نانسی فرانسه می باشد. ۲۲ ژانويه ۲۰۰۶ آخرين مهلت برای ارسال چکيده مقالات می باشد. از ايران آقای دکتر فرج پهلو و خانم دکتر عصاره در کميته علمی اين همايش حضور دارند. نکته جالب اينکه حدود ۱۰ از متخصصان هندی در اين کميته حاضر هستند که نشانه پيشرفت هند در حيطه علم سنجی و اطلاع سنجی و وب سنجی است. برای کسب اطلاعات بيشتر به سايت کول نت مراجعه نماييد.
دفتر انجمن کتابداران خوزستان
به اطلاع همة اعضاي محترم مي رساند سرانجام انجمن كتابداري شاخه خوزستان با لطف مسئولين محترم امور كتابخانه هاي عمومي خوزستان صاحب دفتري شد و از پنچشنبه گذشته هفدهم آذر هشتادوچهار در اين دفتر مستقر شد. البته هنوز ابتداي كار دفتر است ولي با كمال مسرت پذيراي اعضاي محترم و علاقمندان هستيم. براي عضويت جديد و اطلاعات بيشتر مي توانيد به خانم آخشيك دانشجوي كارشناسي ارشد كتابداري و يا اينجانب مراجعه فرمائيد.  نشاني دفتر انجمن كتابداري واطلاع رسانی  شاخه خوزستان به شرح زير مي باشد: اهواز. امانيه. خيابان دز شرقي. جنب كلانتري. ساختمان مديريت امور كتابخانه هاي عمومي استان خوزستان. طبقه دوم.
كتابخانه‌هاي كودكان و نوجوانان كشورهاي اروپايي
 متاسفم نمی توانم!
يکی از دوستان برای يکی ازاساتيد وب سنجی خارج از کشور(م.ت) در مورد موضوعی خاص مرتبط به وب سنجی تقاضای کمک کرده بود. پاسخ جناب م چنين بود: خيلی متاسفم. اجازه ندارم به سوالات دانشجويان ساير دانشگاهها پاسخ دهم. به اين ترتيب از اينکه نمی توانم به شما کمک کنم متاسفم. پاسخ وی در نوع خود بی نظير بود. به قول يکی از اساتيد Information is Commodity. نظر شما درباره پاسخ وی چيست؟
رزنت دوباره فعال شد
با عدم فعاليت پايگاه ساينس دايرکت از اين پس ميتوانيد مقالات مورد نظر خود را از رزنت بگيريد. قابل توجه دانشجويان و اساتيد دانشگاه چمران اهواز.
/ 0 نظر / 69 بازدید