نهمین همایش کتابداران( قسمت اول)

نهمین همایش کتابداران سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از روز 21 فروردین ماه 1385 در هتل پرسپولیس شیراز آغاز شد. برگزارکنندگان این همایش، مرکز مدارک علمی، موزه و انتشارات، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور(استان فارس) بودند. مسئول برگزاری همایش، آقای عباس رفیعی، دبیر همایش خانم دکتر ناهید پوررستمی و مدیر اجرایی همایش خانم زهره صادق صمیمی بودند. روز دوشنبه از ساعت هشت و سی دقیقه با تلاوت قرآن، سرود ملی و سخنرانیهای افتتاحیه، همایش کار خود را به طور رسمی آغاز کرد. در ابتدا آقای رفیعی، به معرفی کتابخانه سازمان مدیریت فارس و فعالیتهای آن پرداخت. وی بیان داشت که سالانه بیش از 30 هزار بازدید از این کتابخانه به عمل می آید. 2500 عضو ثابت این کتابخانه هستند. سپس آقای اکرمی، معاونت سازمان برنامه ریزی، در سخنان خود از نقش کتابداران در عصر اطلاعات و اهمیت به کارگیری فناوریهای نوین اطلاعاتی در کتابخانه ها توسط کتابداران سخنانی به میان آورد.وی بحث اخلاق کتابداری را مطرح کرد و بیان داشت: کتابداری را اگر صرفا به عنوان یک کار اداری ببینیم، فرایندی بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود.باید با عشق وارد این حرفه شد.وی ابراز داشت که کتابداران باید کاری کنند تا کارکنان سازمان مدیریت جذب کتابخانه شوند و بهانه ای برای عدم مراجعه به کتابخانه نداشته باشند. آقای اکرمی از عدم مراجعه کارکنان و کارشناسان به کتابخانه ابراز تاسف کرد. دکتر پوررستمی سخنران بعدی بود که درزمینه استقبال از همایش سخنرانی نمود. وی بیان داشت که اولین همایش کتابداران سازمان مدیریت در سال 1374 با 5 مقاله برگزار شد ولی در همایش نهم، 109 چکیده مقاله دریافت، 79 مقاله پذیرش مقدماتی، 49 اصل مقاله دریافت و درنهایت 15 مقاله برای ارائه پذیرفته شد. حدود 15 مقاله هم برای بخش پوستر مورد پذیرش قرار گرفت. سخنران بعدی دکتر فتاحی بود که گزارش سفر به استرالیا را ارائه نمود.موضوع سخنرانی ایشان، پژوهشی در کاربرد واژگان عمومی برای بهینه سازی جستجو بود. گزارش کامل سخنرانی ایشان در یادداشتهای آتی درج خواهد شد. پس از سخنرانی دکتر فتاحی و حدود 15 دقیقه استراحت، ارائه مقالات آغاز شد. گفتنی است که چکیده مقالات و یافته های مهم ارائه دهندگان در یادداشتهای بعدی منعکس خواهد شد.در روز اول، هیات رئیسه، آقایان دکتر کوکبی و دکتر فتاحی و خانم شیفته سلطانی بودند. سخنرانی اول در ساعت ده و سی دقیقه آغاز شد و ارائه دهندگان آن دکتر حیاتی و خانم جوکار بودند. عنوان سخنرانی ایشان به این شرح بود: برنامه ریزی ورود فناوریهای نوین اطلاعاتی به کتابخانه های تخصصی براساس نظریه اشاعه نوآوریها. مقاله دوم تحت عنوان: معیارهای انتخاب مجلات الکترونیکی رایگان از شبکه اینترنت براساس دیدگاههای متخصصان کتابداری و اطلاع رسانی در ایران به طور مشترک از آقای دکتر فرج پهلو و اصنافی بود. آقای زره ساز به عنوان سخنران سوم، مقاله ای تحت عنوان: کتابخانه آینده، پیش بینی ها و پیش گویی ها ارائه نمود. RSS و کاربرد آن در کتابخانه های تخصصی مقاله ای بود که توسط علی حمیدی ارائه گردید. آخرین سخنرانی تحت عنوان بررسی موانع توسعه کتابخانه ها با رویکردی به کتابخانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور توسط خانم زراعتکار ارائه گردید که تا حدودی چالش برانگیز بود. پس از سخنرانی ها جلسه پرسش و پاسخ برگزار شد که بیشتر سوالات از خانم زراعتکارپرسیده شد. پس از استراحت، در ساعت چهارده و سی دقیقه، از بخش پوستر بازدید به عمل آمد. بعدازظهر همان روز، از باغ ارم، حافظیه، سعدیه بازدید به عمل آمد.

همايش ماهانه انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه خوزستان

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران شاخه خوزستان برگزار می کند:

                             همایش خدمات ویژه کتابخانه ها

                              سخنرانان:آقای دکتر بیگدلی- خانم زارع- خانم مکتبی فرد.

محل برگزاری: تالار دکتر پاک سرشت-دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی-دانشگاه شهید چمران اهواز

زمان: ششم اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ ساعت ۱۶-۱۸

کمبريج نمی آيد

با قوانين جديد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره حضور ناشران خارجي در نمايشگاه بين المللي کتاب تهران، انتشارات کمبريج از حضور در نمايشگاه نوزدهم بازماند.براساس قوانين جديد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي که براي حضور ناشران خارجي در نوزدهمين نمايشگاه بين المللي کتاب تهران وضع شده است، ناشران خارجي تنها در صورت داشتن نماينده انحصاري در کشور مي توانند در نمايشگاه امسال کتاب تهران شرکت کنند.انتشارات کمبريج به دليل وسعت کاري خود در زمينه هاي مختلف همچون پزشکي، فني و مهندسي، هنر، آموزش زبان انگليسي و بسياري موارد ديگر به هيچ تشکلي، نمايندگي انحصاري تمام کتاب هاي خود را نمي دهد.با قوانين جديد براي حضور ناشران خارجي و با توجه به اينکه برخي از ناشران کشور هر يک در يک زمينه، نمايندگي انتشارات کمبريج را برعهده دارند، اين انتشارات از حضور در نمايشگاه امسال کتاب تهران بازماند. ميراث فرهنگی
 معرفی کتاب

کتاب واژه نامه پايه توسط خانم زهرا تهوری و ويراستاری دکتر فتاحی منتشرشد.اين کتاب حدود ۲۸۰۰ واژه کتابداری را با ترجمه آنها در بر می گيرد و بيشتر مناسب کار دانشجويان مقطع کارشناسی کتابداری جهت ترجمه متون تخصصی می باشد. اين کتاب توسط نشر کتابدار منتشر شده  است.

عجب بلبشويی شده امسال!

/ 0 نظر / 77 بازدید