پل ماکارونی

روز یکشنبه هفته ای که در آن به سر می بریم به اتفاق دوست عزیزم آقای معرفت داشتیم به دانشکده مهندسی دانشگاه سمنان می رفتیم که در آنجا نزد دوست دیگرمان آقای زمانی فرایند انتقال اطلاعات را صورت دهیم. فرایند انتقال اطلاعات؟!! عرض میکنیم خدمتتان. از آنجایی که نوت بوک این حقیر که آن ملقب به دلارام است مدتی اسیر ویروس خبیثی شده است که آسایش و امنیت را از ما سلب نموده و موجبات از کارافتادن ۴ پورت یو اس پی آن شده است مجبور شدیم طی یک عملیات پیچیده اطلاعاتی داده های موجود در کول دیسک را روی حافظه (رم) منتقل کنیم و این امر باید به وسیله یک دستگاه حافظه خوان (رم ریدر) از طریق رایانه واسط صورت میگرفت. خلاصه دردسرتان ندهیم!

در ساختمان دانشکده دیدیم که موجی از شعف و شادمانی توسط دانشجویان به پاست وهمگان دورمیزهایی دورهم جمع شده اند و مشغولند. پرسیدیم اینجا چه خبراست؟ پاسخ آمد که امروز مسابقات پل ماکارونی برگزار می شود. یاللعجب! این دیگر چه مسابقه ای است؟ گفتند که همه ساله دانشجویان رشته مهندسی طی مسابقه ای با رشته های ماکارونی سازه و پل درست میکنند. این سازه ها براساس طرح و نقشه تهیه می شود و محاسبات پیچیده ای دارد. همینطوری الکی ماکارونی ها را با چسب قطره ای به هم وصل نمیکنند که!

آخر سرهم اساتید رشته شان نظر میدهند که کدام سازه مستحکمتر است و به وسیله قرار دادن سطل شنی روی سازه ها آن را تست می کنند. خیلی جالب بود که دانشجویان عملا درگیر کارهای علمی و عملی رشته خود می شوند و آموزه های علمی خود را عملا پیاده میکنند. اینکار خیلی جذاب بود و غیر از جنبه علمی نشاط خاصی به دانشجویان میداد.

مخلص کلام اینکه به این فکر رفتیم که چقدر خوب که ماکتابداران هم کمی از قوه خلاقیت خودمان برای انجام کارهای علمی رشته مان استفاده میکردیم. با دیگر رشته ها در ارتباط بودیم. از آنها ایده می گرفتیم و بهشان ایده میدادیم و کمی پرنشاط تر به کارمان می پرداختیم و اینقدر بابت مباحث نظری و تغییرنامه رشته(!) به سروکله هم نمیزدیم!!

اردیببهشت

یک ماه از سال جدید گذشت و وارد بهاری ترین ماه سال شدیم. اردیبهشت زیبا آغاز شد..

/ 0 نظر / 162 بازدید