کتابدارانه ها

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

استفاده از پیامهای فوری(مسنجر) برای کتابخانه ها

کتابداران چگونه می توانند از طریق مسنجر با کودکان و نوجوانان ارتباط برقرار کنند؟ این مطلبی است که Sarah Houghton مدیر خدمات اطلاعاتی و وبی کتابخانه سان ماتئو تهیه کرده است. وی در ابتدا درباره نرم افزارهای اجتماعی توضیحاتی ارائه کرده است.

نرم افزارهای اجتماعی یا social software کاربران را قادر می سازد تا از طریق ابزارهای رایانه محور با یکدیگر ارتباط و ملاقات داشته باشند و با هم مشارکت کنند و جامعه ای آنلاین را تشکیل دهند. برخی از نرم افزارهای اجتماعی عبارتنداز:

گروههای بحث اینترنتی، پیامهای فوری از طریق مسنجرها، وبلاگها، ویکی ها، بازیهای آنلاین، کتابخانه های اجتماعی، استنادهای اجتماعی و.. به کارگیری این نرم افزارها درکتابخانه ها فرصت بسیار مناسبی جهت بازاریابی خدمات کتابخانه ای است و سبب جذب کاربران زیادی به کتابخانه ها به صورت مجازی گردد.

پيك دانايي

در ميان غرفه هايي كه در حاشيه همايش اصفهان خارج از سالن همايش وجود داشتند غرفه اي وجود داشت كه متعلق به كتابخانه مركزي شهرداري اصفهان بود. كتابداري كه در آن غرفه وجود داشت شرح كاملي درباره خدماتي كه اين كتابخانه به خصوص بخش مرجع آن ارائه مي داد مطرح نمود. يكي از اين خدمات (( پيك دانايي)) نام داشت. اين طرح در راستاي خدمت رساني به افرادي است كه علاقه مند كتاب و مطالعه هستند ولي براي مراجعه به كتابخانه با مشكلاتي مواجه هستند. مخاطبين اين طرح جانباران بالاي 50 درصد- سالمندان بالاي 60 سال و معلولين جسمي و حركتي هستند. اين افراد با دريافت ليست موضوعي كتابهاي مخزن كتابخانه يا لوح فشرده تهيه شده از سوي كتابخانه كه در برگيرنده اطلاعات كتابشناختي كتابهاي مخزن است يا كتابچه هاي معرفي كتب كتابخانه مركزي از منابع موجود در مخزن كتابخانه آگاه مي شوند. سپس مي توانند با شماره تلفن پيك كتاب رساني تماس گرفته و مشخصات خود به همراه شماره رمز و نام و شماره كتاب مورد نظر را ذكر مي كنند. مسئول ميز امانت پس از اطمينان حاصل كردن از وجود اين كتاب آن را به پيك موتوري مستقر در كتابخانه مركزي تحويل مي دهد و پيك كتاب رساني نيز كتاب را درب منزل يا محل كار متقاضي كتاب تحويل مي دهد. مدت امانت هر كتاب 10 روز است و اين مدت فقط يك بار تمديد مي شود. اين كتابخانه قصد دارد در آينده فهرست كتابهاي كتابخانه را در سايت خود قرار دهد و غير از كتاب به امانت مجلات-روزنامه ها-سي دي ها و مقالات مختلف بپردازد.

اعلام نتايج آزمون زبان دانشگاه شيراز

نتايج آزمون بسندگی زبان دکترای دانشگاه شيراز اعلام شد.اميدواريم اين افراد در مرحله بعدی آزمون نيز موفق باشند.

 يک کتاب جديد و چند نکته

اين روزها بازار ترجمه و تاليف کتاب در بازار کتابداران گرم است. ترجمه ها و تاليفهاست که يکی پس از ديگری بيرون می آيد. يکی از کتابهايی که تازه وارد اين بازار شده کتاب دستنامه جستجوی اطلاعات  پزشکی در اینترنت است. فهرست مندرجات اين کتاب را ببينيد بد نيست. البته در نظر داشته باشيد که اين مطلب بدون سوگرفتی است.

فصل اول

نیاز اطلاعاتی

رفتار اطلاعاتی

رفتار اطلاع یابی

الگوهای اطلاع یابی  

فصل دوم

انواع منابع اطلاعاتی اینترنتی

الف) کتابهای الکترونیکی

ب) مجلات الکترونیکی

ج) پایگاههای اطلاعاتی

ابرارهای جستجوی اطلاعات در اینترنت

الف) موتورهای جستجو

ب) ابر موتورهای جستجو

ج) دروازه های اطلاعاتی

 

فصل سوم

روش های جستجوی اطلاعات در اینترنت

الف) جستجوی ساده

ب) جستجوی پیشرفته

مراحل جستجوی اطلاعات از تشخیص مساله تا یافتن اطلاعات مرتبط در اینترنت

 

پیوست

معرفی پایگاههای الکترونیکی معتبر پزشکی

معرفی منابع اینترنتی پزشکی

نکته: به نظر نمی رسد که شما ياد چيزی مثل ((موازی کاری))- ((هم پوشانی)) و خدای نکرده امثالهم بيفتيد. باز هم بدون سوگيری! 

 

/ 0 نظر / 56 بازدید