يوسف از دامان پاک خود به زندان ميرود

ساعاتی پیش منابع موثق گزارش دادند که يکی از کتابخانه های عمومی معتبر در يکی از کلان شهرهای کشورمان به دليل اينکه قادر نبوده است هزينه ماهيانه آب-برق-تلفن و نظايری از اين قبيل را بپردازد به کلی تعطیل شد و از گردونه کتابخانه های عمومی حذف شد. این هم از عواقب نرفتن افراد به کتابخانه ها. وقتی می بینند کسی سراغ کتابدارها و کتابها را نمی گیرد به ر احتی تخریب می کنند این افراد قشری سطحی نگر. متاسفانه ظاهرا کم کم دارند به اين نتيجه ميرسند که کتابخانه در جامعه جای سوددهی برجها را می گيرد. ولی گويا يک جا طرحهايی قرار است به صورت بلند مدت اجرا شود که جلوی اين تفکرات شوم را بگيرد. منتظر اخبار تازه تری از اين برنامه بلند مدت باشيد. البته اگر تا آن زمان هنوز کتابداران فردا وجود داشته باشد!
بازهم درباره کاترينا و کتابخانه ها
پايگاه اطلاعاتی معتبر و مشهور لکسيس/نکسيس را که همگان می شناسيد. اين پايگاه اخيرا پورتال(درگاهی) را طراحی کرده است که طوفان کاترينا را پوشش می دهد و مقالات متعدد دراين باره ارائه کرده است.
book21.jpg
نمايشگاه کتاب در مسکو
نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو کار خود را آغاز کرده است. وب سایت گسترده ای دارد.
وضعيت نشر الکترونيکی در ايران
...با اين توصيف، هرگاه يك كتاب چند هزار صفحه اى كه نسخه الكترونيكى آن منتشر و در يك سى دى قفل دار در اختيار عموم قرار گرفته است، فك قفل الكترونيكى مى شود، ناشرى كه اين CD را به تعداد ۲۰۰۰ نسخه و هر نسخه به ميزان ۱۰ هزار تومان قيمت گذارى كرده است، در واقع، با انتشار نسخه قفل شكسته كتاب مذكور در بازار و حتى بر روى سايت هاى اينترنتى فارسى (كه معمولاً به هيچ قانونى پايبند نيستند)، هر كس از نسخه قفل شكسته كتاب باخبر شود، ديگرى به دنبال نسخه اصلى ORGINAL نمى رود. ضرر مادى و معنوى يك ناشر شكست خورده در زمينه نشر الكترونيك، با ۱۰ تا ۵۰ ميليون خسارتى كه به او وارد شده است، قابل جبران نيست. متن کامل اين مقاله در شرق موجود است.
گروههای استفاده کننده از مجلات الکترونيکی رايگان
مجلات الكترونيكي رايگان مورد علاقه بسياري ازگروههاست. اين گروهها عبارتنداز:
نويسندگان: مجلات الكترونيكي رايگان سبب انتشارگسترده آثارآنها مي شوند.
خوانندگان: اين مجلات موجب مي شوند كه آنها به سرعت و سهولت به مقالات مورد نظرخود دسترسي پيدا كنند.
كتابخانه ها: آنها ازاين طريق مي توانند بحران پرداخت هزينه ها براي مجلات علمي و نيزمسأله مجوزاستفاده ازآنها را حل كنند.
ناشران: مجلات الكترونيكي رايگان، مقالات آنها را دسترس پذيرمي سازند. اگرمجله به صورت رايگان ارائه شود مي تواند به جذب تبليغات به صورت مداوم و گسترده بپردازد. چنانچه يك مجله الكترونيكي به صورت رايگان دردسترس افراد باشد و دسترسي به تمام مقالات جاري و پيشين آن امكان پذيرباشد تعداد كاربران و بازديدكنندگان آن مجله افزايش چشمگيري خواهد داشت.
کتابدار ایرانی احیا میشود
یکی از حرفه ای ترین بلاگرهای ایرانی که برای اولین بار کتابدار ایرانی را راه اندازی کرد پس ازمدتها دوری از کار تخصصی خود مجددا قصد دارد با موضوع پایگاههای اطلاعاتی و رفتار اطلاع یابی به احیای وبلاگ خود بپردازد.

/ 0 نظر / 59 بازدید