کمرنگ شديم

در يکی از جرايد آمده بود به مناسبت سالگرد درگذشت دکتر شاملو(استاد روانشناسی) همايشی برگزار می شود و در موضوعات مختلف اين رشته فراخوان مقاله داده بودند. همچنين علوم ارتباطات که همه جا حتی نشريه کتاب هفته را قبضه کرده به زودی يک همايش بزرگ برگزار ميکند. اما ... از زمانی که يک همايش جدی در حيطه کتابداری و اطلاع رسانی برگزار شد بيش از يک سال می گذرد. سالگرد درگذشت دکتر ابرامی و دکتر مزينانی هم گذشت اما چندان پررنگ نبود که توجه ساير محافل را به خود جلب کند. آيا ما کمرنگ شده ايم يا آنقدر گرفتاريها فراوان است که نمی توانيم حداقل سالی يک بار به صورت ثابت(مثل کاری که دانشگاه الزهرا ميکند) يک همايش سراسری کتابدارانه داشته باشيم؟
استخدام کتابدار
شرکت مهندسی مهاب قدس در تهران دونفر کتابدار ليسانس و فوق دیپلم آشنا به رايانه استخدام ميکند. البته ذکر شده است که متقاضیان بايد کارنامه قبولی آزمون ادواری و ۵ سال نيز سابقه کار داشته باشند.
تعريف مجدد از کتابخانه
... کتابخانه ها سالها به طور سنتی به گردآوری-سازماندهی ودسترس پذير ساختن اطلاعات و دانش مشغول بوده اند و از پيشينه های موجود در مجموعه های کتابخانه جهت ارائه به نسلهای آينده مراقبت و محافظت می شده. اما امروزه ما با بيش از ۵۰۰ ميليون صفحه وب که سرشار از اطلاعاتند مواجه هستيم که هيچ نظم و ساختار خاصی ندارند و مرتبا به آنها نيز افزوده ميشود. گوگل و ساير موتورهای کاوش مرتبا جهت دسترسی افراد به اطلاعات در حال دگرگونی هستند. بااين اوضاع و احوال ما چگونه ميتوانيم نقشی جديد را برای کتابخانه ها در اين عصر پر از تحول تعريف کنيم؟ کتابخانه بریتانیا در این مورد مفصلا بحث کرده است. لينک از پيتر اسکات
ايران در آلمان
آثار 200ناشر از کشورمان در پنجاه و هفتمين دوره نمايشگاه بين المللي کتاب فرانکفورت به نمايش گذاشته مي شود. فضايي که در نمايشگاه بين المللي کتاب فرانکفورت به ناشران ايراني اختصاص داده شده با 30درصد افزايش ، 128متر مربع است که در مقايسه با سال گذشته به لحاظ وسعت ، 32متر افزايش يافته است. پنجاه و هفتمين نمايشگاه بين المللي کتاب فرانکفورت از 28 مهر تا اول آبان (19 تا 23 اکتبر 2005) در آلمان برگزار مي شود. جام جم
کار گروهی
دومين بلاگ گروهی کتابدارانه اينبار به زبان فارسی هم اينک در ميهن بلاگ فعال است. باسپاس از خانم کرمي
واقعيت خيس
يكي از شبكه هاي راديويي وطني، درباره امكانات شهر تورنتو صحبت مي كرد كه اين بخش آن به نظر براي كتابداران جالب مي رسد:
شهر تورنتو داراي طويل ترين خيابان جهان است. در اين خيابان كه يانگ نام دارد و نزديك به آبشار نياگارا مي باشد كتابخانه عمومي بزرگ شهر تورنتو قرار دارد كه شش طبقه است و شما مي توانيد بسياري از كتابهاي فارسي را در آن بيابيد. در اين كتابخانه به شما يك كيسه برزنتي داده مي شود تا كتابهايي كه امانت گرفته ايد در آن قرار دهيد. تا هفت يا هشت كتاب به شما امانت داده مي شود.
نكته: با اجازه سهراب، ((كار ما شايد اين است كه در افسون گل سرخ شناور باشيم)) پي تعطيلي كتابخانه هامان برويم…

/ 0 نظر / 71 بازدید