صحاف خانه و مک لوهان

...چيزى به اسم كتابخانه نبود و چند كتابخانه كوچكى كه در شهر بود از بازار دور بودند ولى حسين آقا هم كتاب مى‏فروخت هم اجاره مى‏داد اگر سرش خلوت بود در ازاى كمك به تميز و مرتب كردن حجره هم اجازه مى‏داد كه در همان حجره - بشرطى كه مثل بچه آدم آروم بنشينيم و معركه راه نيندازيم- كتاب بخوانيم.

ولى راسته مك لوهان از اين نظر از زمين تا آسمان فرق مى‏كند، انواع و اقسام كتابخانه ‏ها را مى‏توانى آنجا پيدا كنى و در بعضى از مواقع كتاب‏هايى را هم امانت بگيرى و بخوانى )البته از پشت مانيتور... ادامه در کتاب هفته.

كتابخانه مجلس و  كمبود جا

كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شوراي اسلامي به عنوان نخستين كتابخانه رسمي كشور و يكي از پنج كتابخانه عظيم جمهوري اسلامي، با سابقه‌اي بيش از هشت دهه فعاليت در عرصه‌ي اطلاع رساني و پشتيباني علمي از پژوهشگران و اهالي تحقيق، امروز از كمبود فضا شديدا رنج مي‌برد و نيازمند رسيدگي فوري و جدي است.

کتاب جديدی ازرولينگ

جي.كي رولينگ”، نويسنده كتاب “هري پاتر” در سايت اختصاصي‌اش اعلام كرد: كتاب ششم‌اش با عنوان “هري پاتر و شاهزاده‌ي دورگه” كامل شده است. 
وي افزود: اگر چه من به شوخي گفته بودم كه براي نوشتن كتابم با تولد فرزند سوم‌ام كورس گذارده‌ام، اما در حقيقت تمام وقتم را به نوشتن اين كتاب گذراندم و اكنون از نتيجه‌ي اين كتاب راضي‌تر از كتاب‌هاي ديگرم هستم.ادامه درايسنا

اهميت کتابداربودن

وقتی که ازيک کتابدار درکتابخانه خود استفاده کنيد به خصوص اگرجوان و تحصيلکرده هم باشد حتما نتيجه مطلوب ميگيريد. آقای ر.ز که مدتی است کارورزی خودرا درکتابخانه دانشکده... ميگذراند دراين مدت توانسته تحولات چشم گيری را ايجاد کند. ازجمله ممنوعيت ورود دانشجويان کارشناسی به مخزن- ارائه خدمات مشاوره اطلاعاتی- و آخرين آن هم که ممنوعيت امانت پايان نامه خارج ازکتابخانه. يعنی فقط ميتوانيد يک ساعت ازپايان نامه آنهم داخل کتابخانه استفاده کنيد. اين يعنی نهايت رعايت کپی رايت.چون قبلا ميشد پايان نامه را امانت بگيريد و شب هم درمنزل مطالعه نمائيد و احيانا به تکثير بخشهای مورد نياز(خدای نکرده!) آن بپردازيد. به هرحال اميدواريم سايرکتابخانه های دانشگاه... نيز به پاخيزند و جنبش کتابدارانه ای را برپا دارند.

دومين كنفرانس بين‌المللي فناوري اطلاعات و دانش

اين كنفرانس با هدف فراهم ساختن بستر علمي مناسبي براي ارائه و تبادل آخرين تجارب و دست‌آوردهاي پژوهشي و مطالعاتي متخصصان ايراني و غير ايراني، گسترش مرزهاي دانش و پژوهش و نوآفريني و زمينه‌سازي شناخت مشكلات و چشم‌اندازها در زمينه‌ي فناوري اطلاعات و دانش برگزار خواهد شد. برای کسب اطلاعات بيشتر وارد شويد.

اکولوژی اطلاعاتی چيست؟

دانش اطلاع شناسی به عنوان مبحثی بنيانی ميکوشد به شناخت اطلاعات-تعيين چارچوب و تشخيص ابعاد آن بپردازد. ازمنظراطلاع شناسی همه سطح زمين را ميتوان به چند قلمرو بوم شناختی تقسيم کرد که هرقلمرو دارای خصايص و نظامهای ويژه ای ميباشدو مجموعه اين قلمروها نظام کلی زمين را شکل ميدهد. هريک ازاين قلمروها دارای عناصرخاصی است که درمجموع سيمای آن قلمرو را متمايز ميسازد. به لحاظ اطلاع شناسی هريک ازاين قلمروهای خاص را اکولوژی اطلاعاتی مينامند.( به نقل ازدايره المعارف کتابداری و اطلاع رسانی)

كتابخانه مدرسه از تهى سرشار

طبق آن قرار است از نمازخانه مدارس استفاده دوگانه شود و با قرار دادن ميز و صندلى  هاى تاشو در كنار ديوار ها، دانش آموزان به مطالعه مشغول شوند و هنگام اقامه نماز، ميز  و صندلى ها را جمع كرده و دانش آموزان نماز را بر پا دارند. حاجى راه حل كمبود كتاب هاى مرجع در كتابخانه  مدارس را استفاده از كتاب هاى الكترونيكى دانست اما بلافاصله افزود كه اجراى اين طرح نياز به كامپيوتر دارد كه در اكثر مدارس موجود نيست. بنابراين اين يك راه حل غيراجرايى و ناتمام است... ادامه در شرق

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

سخنرانی ماهانه انجمن کتابداران ايران

((تحلیل و تبیین نقش جدید کتابداران در عصر تحول (رویکردهای نو)))

دکتر رحمت­الله فتاحی

 

((تحولات مديريت اطلاعات در کتابخانه منطقه­ای علوم و تکنولوژی شيراز))

دکتر جعفر مهراد

 ز

مان: چهارشنبه 9/10/1383     ساعت 16.30 تا 18.30

مكان: تهران ـ  خيابان انقلاب، دانشگاه تهران، دانشكده علوم، تالار شهيد دهشور

 

/ 0 نظر / 72 بازدید