کتابدارانه ها

همایش سازماندهی اطلاعات

قابل توجه کلیه کتابداران- اساتید و دانشجویان کتابداری و اطلاع رسانی. کلیه اطلاعات مربوط به همایش سازماندهی اطلاعات که اسفند ماه سال جاری برگزار می شود در سایت این همایش قابل دسترسی است. با مراجعه به این سایت می توانید در مورد وضعیت مقاله خود و تاریخهای مهم و سایر مسائل به همایش اطلاعات لازم را کسب کنید. باید کد مقاله خود را در این سایت پیدا کنید و  وضعیت آن را ببینید. نشانی سایت به قرار زیر است:

http://cep.cua.ac.ir/sem

سرویس گروه بحث دانشکده

سرویس گروه مباحثه الکترونیکی دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه چمران اهواز راه اندازی شد. کاربران با عضویت در این گروه می توانند در حیطه تخصصی رشته خود مطالب تازه یا مباحث مورد نظر خود را مطرح نمایند. نشانی این گروه به قرار زیر است:

http://cep.cua.ac.ir/log/default.asp

درمورد چکیده های همایش

به نقل از آقای زین العابدینی و با سپاس از ایشان:

تقريبا ۷۰ درصد از چکيده ها ارزيابی شده اند که در سايت همايش قابل ملاحظه هستند. برای چگونگی ملاحظه نتايج اينجا را ببينيد.
http://ilisa.blogfa.com/author-mohsenze.aspx البته در وبلاگ انجمن کتابداران ایران می توانید دستورالعمل بررسی چکیده های مقالات خود را مشاهده نمایید.

درباره آزمون دکتری

به طور مکرر سوال شده که امسال کدام دانشگاهها آزمون دکتری کتابداری را برگزار می کنند. باید به آگاهی برسانیم که دانشگاههای تهران- مشهد- شیراز و اهواز هیچ یک امسال آزمون دکتری کتابداری را برگزار نمی کنند. تنها دانشگاه آزاد تهران نسبت به این کار اقدام می کند که دفترچه های این آزمون هم اینک در دفاتر پستی موجود است.

پایان یک راه و آغاز راه دیگر...

متن زیر را که یکی از دوستان تازه کتابدار شده- خانم فاضلی- ارسال کرده اند مربوط به مراسم فارغ التحصیلی دانشجویا کتابداری ورودی ۱۳۸۲ در دانشگاه اصفهان می باشد. حتما تصاویرش را در فوتوبلاگ دیده اید. برای تک تک دانشجویانی که پس از پایان یک راه وارد راه سخت تر و در عین حال شیرین تر کتابدار شدن می شوند آرزوی توفیق داریم.

به نام خداوند جان و خرد

کزين برتر انديشه بر نگذرد

            اندیشه های حیات بخش که در انزوا پرورده می شوند نیروی محرکه زندگی هستند . براي آنکه اندیشه ها و آفرینش های هنری جزئی از فرهنگ بشري گردند باید به همگان ارائه شوند . کتابخانه ها به عنوان گنجینه  دانش، خرد، و  تخيل از ديرباز توانائي خود را در  غنا بخشيدن به زندگی جوامع بشری نشان داده اند. کتابداران رسولانی هستند كه بی چشمداشت، با به كار گرفتن دانش و  مهارت هاي خود و با التزام به حفظ و دفاع از كرامت انسان این گنجینه ها را در دسترس اعضاي جامعه قرار مي  دهند .

به خواست و  یاری پروردگار، ما کتابداران به عنوان گزیننده، سامان دهنده، و خدمت رسان به استفاده كننده با آرمانی از آزادي و كرامت انساني در سر، سوگند می خوریم :

ý       به عنوان کتابدار ، بی هیچ چشمداشت دانش را گرامي بداريم و خود را وقف پیشبرد آموختن كنيم .

ý    به معتقدات ، جزم اندیشی ها ، نظریه های سیاسی یا اخلاقی با بی طرفی حرفه ای بنگریم با اين اعتقاد كه حقيقت با گذشت زمان و از طریق مباحثه آزاد بهتر شناخته خواهد شد .

ý     حرمت آزادی هایی انسان ها را که عبارتند از : آزادی مطالعه ، آزادی اندیشه ، آزادی گفتار ، آزادی واسپاری دانش و آزادی آموزش نگاه می داریم .

ý        به عنوان کتابدار، با آموزش خواننده و عامه مردم و جلب اعتماد آنان، به مقابله با جهل و بي دانشي برمی خیزیم.

ý     ما به عنوان خواننده ای مشتاق  برای کمک به دیگران و انتقال اطلاعات هیچگاه خود از مطالعه غافل نخواهیم بود و در دلبستگی به دانش با خوانندگان سهیم می شویم و آگاهي هاي خود را به آنان منتقل می کنیم .

ý     اگر در کتابخانه از کودک غفلت کنیم، به  رشد او براي تبدیل شدن به  شخصی بالغ بي اعتنائي كرده ايم . ما با رفتار  خوب و همدلي، در کتابخانه به کودکان و نیازهای آنها پاسخ خواهیم گفت .

ý    صرف آموختن خواندن و نوشتن برای بزرگسالان سواد آموز را كافي نمي دانيم. با قرار دادن تسهیلات کتابخانه ای فرصت تمرین تجربه های تازه یافته را برای آنان فراهم می آوریم تا به بی سوادی باز نگردند.

ý       متعهد می شویم نياز كتابخانه اي كساني را كه به تحصیل اشتغال دارند از طریق گنجینه کتابخانه به بهترين وجه برآوریم.

ý        با هر یک از مراجعان خود به منزله یک فرد متمايز رفتار می کنیم زیرا می دانیم نیازهای هر فرد بر حسب تواناییها و هدفهاي وي متفاوت است .

ý       به عنوان کتابدار علائق و گرايش هاي خود را در کتابخانه به فراموشی خواهیم سپرد و یاور صمیمی خواننده خواهیم بود.

/ 0 نظر / 59 بازدید