دومقاله ای که ارائه نشد

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

در ادامه انعکاس مقالات ارائه شده در هفته پژوهش در دانشگاه چمران اهواز توسط گروه کتابداری، دو مقاله نیز قرار بود ارائه گردد که به دلایلی میسر نشد. اولی مقاله دکتر معرف زاده بود که به دلیل کسالت موفق به حضور درجلسه نشده بودند و دومی مقاله آقای حاجی زین العابدینی وخانم مکتبی دانشجویان دوره دکترای کتابداری واطلاع رسانی اهواز بودند که به دلیل تداخل برنامه هایشان موفق به حضور در اهواز نشدند. ابتدا خلاصه مقاله دکتر عبدالحمید معرف زاده:

بررسی سیر پیدایش و گسترش مجلات در حوزه علوم تربیتی و روانشناسی در ایران

یکی از شاخصهای توسعه فرهنگی هر کشور میزان عناوین و شمارگان انتشار کتاب، مجله و روزنامه و به طور کلی کمیت و کیفیت انتشارات ملی است. در این میان مجلات تخصصی و حرفه ای به خاطر برخورداری از ویژگیهای متعدد نقش مهمتری دارند. دراین مقاله، تاریخچه پیدایش و گسترش مجلات و نشریاتی که به طور اختصاصی یا گاهگاهی در زمینه علوم تربیتی و روانشناسی مقاله چاپ کرده اند مورد بررسی قرار گرفته اند. بررسی ها نشان می دهد که از ابتدای انتشار مجلات در ایران تاکنون تعدادی بالغ بر 120 عنوان مجله در زمینه علوم تربیتی و روانشناسی به چاپ رسیده است. این مقاله در تلاش است تا به سئوالات زیر پاسخ دهد: چه مجلاتی در این زمینه ها از سوی دولت و چه مجلاتی توسط اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر شده و یا می شود؟ عوامل ایجاد، گسترش و نیز توقف انتشار آنها چه بوده است؟ وضعیت تیراژ این مجلات چقدر بوده است؟ زمینه های تخصصی این مجلات چه بوده است؟ علل افزایش تعداد عناوین و احتمالاً تعداد تیراژ چه بوده است؟

چون ما به متن کامل مقاله دسترسی نداشتیم فقط چکیده مقاله را منعکس کردیم.

خبرگزاری LISNAیا LIBNA

نقش خبرگزاريهاي ملي به عنوان يك عامل ميانجي دركنترل و توزيع خبرها بسیار حائز اهمیت است. با به كارگيري خبرگزاريهاي محلي و ملي، وابستگي مفرط به خبرگزاريهاي جهاني كاهش مي يابد و رويدادهاي داخلي يك كشور در سطع وسيعتري منعكس ميشود. خبرگزاريهاي ملي بر رويدادهاي متنوعی كه در يك كشورخاص به وقوع مي پيوندد تمركز بيشتري دارند و همين اخبار ميتواند در اختيار خبرگزاريهاي جهاني و مهم قرار گيرد. ما هم اینک در ایران خبرگزاریهای مختلفی در موضوعات گوناگون داریم، مثل خبرگزاری ایپنا برای رویدادهای ورزشی، ایتنا در زمینه فناوری اطلاعاتی، ایلنا خبرگزاری کار، ایانا خبرگزاری کشاورزی و انواع دیگر خبرگزاریهای داخلی و تخصصی. در این بین چرا ما به عنوان کتابدارها و متولیان کتابخانه ها یک خبرگزاری مستقل در اختیار نداشته باشیم؟ تا اخبار و رویدادهای داخلی و خارجی کتابداری و اطلاع رسانی کشور را منعکس کنیم نیز رسانه ای داشته باشیم تا  از آن طریق کتابداران انواع کتابخانه های داخلی، دانشجویان و اساتید کتابداری و اطلاع رسانی بتوانند صحبتهای خود را در سطح وسیع تری به نظر یکدیگر برسانند. این امر باعث می شود نگرش جدیدتری نسبت به کتابخانه ها و کتابداران و رشته کتابداری از سوی دیگر اقشار عام و نیز جامعه علمی کشور معطوف شود و خیزش فرهنگی در جهت استفاده بهتر از کتابخانه ها و توجه بیشتر مسئولان به کتابخانه ها و کتابداران آغاز شود.  چرا ما خبرگزاری مستقل خود را نداشته باشیم؟

کتابداران خليج فارس

آقای خسروی در وبلاگ مفيد خود مطلبی جالب برای زنده ياد استاد فرزين ذکر کرده اند که با هم آن را می خوانيم و به ياد مهربانی های مادرگونه فرزانه وار فرزين می افتيم. مطلب آقای خسروی را در يادداشت تاريخ ۱۱ دی ماه ايشان بخوانيد.

تعطيلی موقت

دوستان گرامی. با سلام و عرض احترام. به دلايلی- روزآمد سازی وبلاگ کتابداران فردا با وقفه های احتمالا طولانی مدت مواجه خواهد شد.  به اين ترتيب شايد برای بيش از دوهفته يا سه هفته اين وبلاگ به روزنشود. از اين بابت عذرخواهی ميکنيم. مطمئن باشيد که بعد از اين مدت زمان بازهم در خدمت شما و تمام جامعه عزيز کتابداری خواهيم بود با ساختاری تازه تر. برای همه شما آرزوی موفقيت داريم.

/ 0 نظر / 58 بازدید