محورشرارت

ظاهرا قرارنيست که شروران و شريران دست ازسرگروه بحث بردارند. اين بارشخصی با اسمی که به نظرمشکوک و جعلی می آيد اقدام به ارسال مطالبی کرده که ازآنها بوی جنجال و نفاق می آيد. وی که با ايميل-احتمالا- مستعارعباس نشاط يا نرگس حری فعاليت می کند. وی گفته که مربع کتابداری ايران دارای سه ضلع است: عباس و نرگس. حالا منظورش ازاين کارچيست بايد صبرکرد و ديد اين باراين محورشرارت چه نيت شومی درسردارد؟

خبری ازآزمون دکترا

آخرين لحظات ديروزيک منبع موثق خبری به دستمان رساند که ظاهرا کارتصحيح اوراق امتحان دکترای کتابداری اهواز به پايان رسيده است. البته بهتراست که ازما نشنيده بگيريد. ولی گويا شش نفربرای مصاحبه دعوت خواهند شد. خبرهای قبلی ۹ نفررا گفته بودند که پس ازتائيد و تکذيب مکرر شش نفرفعلا تائيد شده است. ازاسامی اين افراد هنوز اطلاعاتی دردست نيست. البته ازامروزارسال کارنامه های افراد آغازشده است. اگرخواستيد ميتوانيد اطلاعات بيشتری را ازخانم مهرگان درتحصيلات تکميلی دانشگاه اهواز بگيريد. البته همانطورکه بارها و بارها اعلام کرديم ما هيچگونه خبری ازنتايج نهايی يا اسامی افراد نداريم. تقاضامنديم که باوربفرمائيد.

ZINE

مطلبی که ازنظرتا خواهد گذشت به نقل ازمقاله خانم دکترارجمند درباره مجلات الکترونيکی است که درشماره جديدنشريه کتابداری و اطلاع رسانی به چاپ رسيده است.

ZINE ها به انتشاراتی با شمارگان محدود بين ۱۵ تا ۲۵۰۰ نسخه اشاره دارد که معمولا موضوعاتی بحث انگيزرا ازنظرموضوعی پوشش ميدهند. مثلا زندگی يک ناشر يا آخرين موسيقی ها. ZINE بيش ازآنکه با موضوعش شناخته شود ازطريق مفاهيمی چون ريتم آهنگين-خصوصی گرايی و عدم تظاهرشناخته می شود. ZINE ها انتشارات حرفه ای-درآمدزا و سودآورنيستند. بين آنها و مجلات منطقه حائلی وجود دارد. اين دسته ازانتشارات دارای تيراژی بيش از۲۵۰۰ نسخه می باشند و جلدی رنگی و جذاب دارند و گاهی هم ازآن منفعتی به دست می آورند. اين گونه انتشارات به موضوعاتی می پردازند که درانتشارات رايج به آنها پرداخته نمی شود. اينها به صورت مستقل توليد نمی شوندو غالبا ازZINE جذابترهستند. هرچند که ميزان جذابيتشان به مجلات باجه های روزنامه فروشی نمی رسد...

پرستيژ ما کجاست؟

 متنی را که ازنظرخواهيد گذراند به نقل ازوبلاگ مديريت دانش است که بخشی ازمقاله فردی به نام لرنزن را ترجمه کرده و ذکرکرده است. البته اين مطلب صرفا نقل قول است. ولی با برخی گفته های اين فرد تاحدودی موافقيم. منتها درعی حال مطلب ذکرشده خيلی جای بحث دارد و به راحتی نميتوان نظرمخالف و موافق را بيان کرد....

تهديد جدی آموزش کتابداری از طرف همکاران دانشگاهی ماست. کسانی که ما را درک نمی کنند و نمی شناسند. کاهش مدارس کتابداری از اواخر دهه ۷۰ شروع شد. در آمريکا اکنون کمتر از ۶۰ مدرسه کتابداری وجود دارد و دو مدرسه کتابداری که جزو بهترين ها شناخته شده بودند يعنی شيکاگو و کلمبيا نيز بسته شدند. بسته شدن اين دو مدرسه عالی نشان ميدهد که علت اين امر کيفيت برنامه هايشان نيست بلکه مساله اينست که دانشگاهها نمی خواهند مدارس کتابداری داشته باشند.

يکی از دلايل عدم توجه به مدارس کتابداری و معلمی اينست که تعداد خانمها در اين دو رشته بسيار بيشتر از آقايان است و متاسفانه جامعه به کار آقايان اهميت بيشتری ميدهد. دليل ديگر اينکه مدارس کتابداری و تربيت معلم بعنوان حوزه هايی دانش مدار در نظر گرفته نميشوند. همه افراد در جامعه ميتوانند نظر بدهند که چطور ميشود يک کتابخانه را اداره کرد. در حاليکه هيچکس ادعا نميکند که بتواند در مسائل فيزيک يا رياضيات نظر بدهد. دانشگاهيان بر اين باورند که کار کتابداری کار آسانی است و نيازی به مدرک دانشگاهی ندارد...

۱۱۵

...رييس اداره IT وزارت كشور در ادامه تاكيد كرد: براساس آخرين گزارش سازمان ملل در مورد ميزان دسترسى مردم به خدمات دولتى و معمولى از طريق شبكه‌هاى الكترونيكى كه در اصطلاح به آن دولت الكترونيك گفته مى‌شود رتبه ايران 115 است و اين رتبه از ميان 178 كشور جهان به دست آمده است، همچنين براساس يك رتبه‌بندى ديگر از نظر IT ، كشورمان از ميان كشورهاى ديگر در رتبه‌ 107 قرار دارد.

محقر با اشاره به تكفاى دوم گفت: چون تاكنون ارزيابى دقيق و روشنى از تكفاى اول به دست نيامده و متاسفانه عملكرد اين طرح و منابعى كه در طول چند ساله تزريق شده نتايج مثبت و قابل دفاعى ارائه نكرده‌ لذا به نظر مى‌رسد، تكفاى دوم ضرورتى ندارد. گزارش کامل و جالبی است. از آی تی ايران متن کاملش را بخواهيد.

اين اعراب کتاب خوان..

ساليانه شش هزار عنوان كتاب در جهان عرب منتشر مي شود كه بيش از از سه هزار جلد آن در اردن به چاپ مي رسد. ابوشماله ناشر دراين زمينه گفت: ما با اينكه 400 سال از صنعت نشر مصر و 300 سال از صنعت لبنان عقب بوديم توانستيم به سطح قابل قبول برسانيم.
اولين چاپخانه سال 1927 در اردن براي انتشار روزنامه ها راه اندازي شد ولي در مدت كوتاهي تو همزمان با بالا رفتن سطح فرهنگ مردم كتاب منتشر كرد.  ناشران اردني با وجود امكانات اندك توانستند رتبه اول انتشار را در جهان عرب به دست آورند و ساليانه 3 هزار عنوان كتاب منتشر مي سازند. جام جم

مدال کيت گرين وی

انجمن کتابداران بريتانيا شاخه گروه کتابخانه های جوانان اهدای اين جايزه را ازسال ۱۹۵۶ آغاز کرده است. اين جايزه سالانه به برجسته ترين اثری که درزمينه ادبيات کودکان باشد يا درزمينه نوشتن کتابهای کودکان فعاليت کرده باشد و درخشان باشد به شرط آنکه دربريتانيا منتشرشده باشد اهدا ميشود. اين جايزه تابستان هرسال و طبق تاريخ نشرکتاب به برنده داده ميشود. ميتوانيد دراينجا سياهه ای ازکتابهايی که جايزه کيت گرين وی را گرفته اند تا سال ۱۹۹۷ ببينيد. البته معلوم نيست که چرا ديگراين جايزه اهدا نشده است. در وب سايت مربوط به مدال کيت گرين وی نکته ای دراين مورد عنوان نشده است. ولی عناوين کتابها جالبند و نيزاين مدال نيزکارابتکاری جالبی بوده است. درضمن دراينجا هم مجموعه ای ازپيوندها درزمينه ادبيات کودکان وجود دارد و جالب و قابل استفاده است.

جبهه مشارکت کتابداران

اخيرا خانم کرمی بلاگرکتابداری پيشنهادی مبنی برتشکيل انجمن مجازی کتابداران وبلاگ نويس ايرانی داده اند. پيشنهاد خوبی است. منتها بايد حساب شده و دقيق عمل شود. اهداف معين گردد و مشارکت به صورت عينی صورت گيرد. برای آگاهی درمورد تشکيل اين انجمن و دادن نظرات خود وبلاگ کتابداری را ازنظربگذرانيد.

 

/ 0 نظر / 69 بازدید