نهمین همایش کتابداران( قسمت آخر)

در روز دوم، هیات رئیسه عبارت بودند از آقایان دکتر حیاتی، احمد تابش و نوروزی چاکلی. سخنران اول آقای دکتر کوکبی با مقاله ای تحت عنوان: برون سپاری خدمات کتابخانه ها: بررسی بسامدی برخی از انتشارات خارجی مربوط بودند. مقاله برون سپاری در خدمات کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی با رویکردی به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از آقای حسن زاده بود. بررسی اثرات آموزش اینترنت در کتابخانه تخصصی شرکت مهندسی مشاور سازآب پردازان بر بهبود هزینه، سودمندی، اثربخشی و میزان رضایت مندی کاربران کتابخانه از خدمات اطلاع رسانی توسط آقای عظیمی ارائه شد. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

آقای محمد نوری مقاله ای تحت عنوان بررسی میزان رضایتمندی اعضای کتابخانه مرکزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور از خدمات ارائه شده را مطرح کرد. پس از پرسش و پاسخ که سئوالات از آقای حسن زاده  و دکتر کوکبی پرسیده شد و استراحت، بخش دوم ارائه مقالات آغاز شد. هیات رئیسه عبارت بودند از آقایان دکتر رضایی شریف آبادی و دکتر کیانی و خانم زهره صادق صمیمی. آقای تابش، مقاله کتابخانه های سازمان مدیریت و برنامه ریزی استانهای کشور به عنوان هسته های ایجاد کتابخانه های توسعه منطقه ای را ارائه نمود. آقای نوروزی، مقاله کنترل کیفیت خدمات اطلاع رسانی  و نقش آن در افزایش رضایت مراجعان و آقای افشاری فرایند بودجه ریزی کشور و نقش کتابدار تخصصی سازمان را ارائه نمودند. در ساعت 14 از کتابخانه میرزای شیرازی و کتابخانه منطقه ای بازدید به عمل آمد. ابتدا ساختمان جدید کتابخانه منطقه ا ی بازدید شد. این ساختمان در پشت صدا و سیمای فارس و روی تپه ها ارم در حال ساخت است. 14 طبقه است و حدود 20 هزار متر مربع  زیر بنا دارد. هر طبقه، 560 متر مربع است. 2 طبقه متعلق به فضاهای اداری است و 12 طبقه هم متعلق به مخازن است. دارای یک مهمانسرا و دو امفی تئاتر 300 و 80 نفره و یک اتاق بحث 24 نفره است. آغاز به کار ساختن آن از سال 1381 بوده است. طبق گفته کارشناسان زمان اتمام کار ساختمان به میزان اعتبارات اختصاص یافته دارد. پس از آن در سالن اجتماعات دانشکده حقوق، آقایان گزنی، فلاحتی و قانع درباره کتابخانه منطقه ای و کارکردها و فعالیتهای آن صحبت کردند. بعد از آن از کتابخانه میرزای شیرازی بازدید به عمل آمد. پس از بازدید از این دو کتابخانه، شرکت کنندگان در سمینار از ارگ کریم خانی، بازار وکیل، شاهچراغ و حمام وکیل بازدید کردند.

هیات رئیسه همایش در روز سوم، آقایان پرتو، دلیلی و دکتر حیاتی بودند(آقای عظیمی به دلیل بازگشت به اهواز حضور نداشتند و دکتر حیاتی به جای ایشان حضور یافتند). آقای خاصه، مقاله نیازهای اطلاعاتی و سیاست مجموعه سازی: رویکردی کاربرمدارانه( با تاکید بر کتابخانه و مرکز اطلاع رسانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس) را ارائه کرد. خانم کلانتری، مقاله ای تحت عنوان بررسی عملکرد کتابخانه تخصصی سازمان مدیریت و برنامه ریزی منطقه 5  کشور و رابطه آن با میزان انجام فعالیتهای علمی-پژوهشی درمیان مراجعان را مطرح کرد. آقای حسن زاده و خانم درخشان مقاله ارزیابی کیفیت خدمات کتابخانه مرکزی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور را به طور مشترک ارائه کردند. در نهایت کارگاه آموزشی برای معرفی چند نرم افزار تخصصی توسط آقای افشاری ارائه شد. در ساعت ده و سی و پنج دقیقه، مراسم اهدای جوائز به برترین مقاله و پوستر و کتابداران برگزیده کتابخانه های سازمان مدیریت استانهای کشور برگزار شد. سپس مسئولان مرکز مدارک علمی، موزه و انتشارات و کتابداران استان ها یک نشست را برگزار نمودند. درآخرین روز از کتابخانه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان فارس بازدید به عمل آمد.

حاشیه های سمینار

شرکت کنندگان سمینار تا دو روز جرات دست زدن به محتویات یخچال اتاقهای خود را نداشتند. چون قیمت هر قلم خوردنی روی سر یخچال آورده شده بود! یکی از اعضای هیات رئیسه در روز دوم عنوان داشت که یکی از دوستان در یکی ازسمینارها بیان داشت که این سمینار یکی از بی کیف ترین سمینارها بود. ولی سمینار نهم یکی از کم اخطارترین سمینارها بود که لازم نبود زیاد پایان زمان ارائه به سخنران گوشزد شود. البته این مورد در مورد چند سخنرانی صادق نبود. مثلا خیلی از حاضرین کلی اطلاعات درباره تخصیص بودجه با جلوه های ویژه(!) به دست آوردند ولی نفهمیدند که کتابدار این وسط چه کاره است؟! تا جایی که کاسه صبر یکی از اعضای هیات رئیسه لبریز شد و گفت: ((میشه لطفا اون اسلایدی که نقش کتابدار کاملا درونش منعکس شده نشون بدین؟!)). یکی از سخنرانها فکر نمی کرد که مخاطبانی هم دارد  و به تنها چیزی که توجه می کرد پرده ای بود که اسلایدهایش روی آن نشان داده می شد! یکی دیگر از سخنرانها توضیحات و آمار و ارقام را بیان می کرد ولی مخاطبان می دیدند که فقط اسلاید نمایش داده می شود! اسلایدها دو تا دوتا و بعضا چهارتا چهارتا رد می شدند! در یکی از ارائه ها اقای.... به ارائه دهنده سه مرتبه تذکر داد و آخر سر از وی خواست که ارائه خود را تمام کند. چون هم زمانش تمام شده بود و هم اطلاعاتی به مخاطبان می داد که همگان بی اختیار به یاد ضرب المثل شیرین پارسی(( زیره به کرمان بردن)) می افتادند. آقای... پس از پایان ارائه فرد مذکور بیان داشت شما هم مثل من جوش آوردید؟! لازم به ذکر است که ذکر برخی از حواشی اين همايش بدون سوگرفتگی صورت گرفته است.   

/ 0 نظر / 90 بازدید