پیام خدشه دار از منبع بدون خدشه

((امروز صبح مطلع شدیم آقای پیروز ابراهیمی جعفری، دوست و کتابدار هنرمند ما، در اثر سانحه تصادف، در بیمارستان بستری شده اند. از دوستان عزیز میخواهیم برای بهبودی این کتابدار جوان، دعا کنید.))

این متن خبری بود که دیروز از این وبلاگ ارسال شد. این پیام، دربرگیرنده چند عامل است. باخبر شدن، یعنی اینکه فرد یا افرادی خبر را اطلاع داده اند. درباره یک فرد خاص، کسی که از دوستان ماست و کتابدار هم هست، اتفاق ناگوار مثل تصادف، و بستری شدن در بیمارستان. نهایتاً از خوانندگان وبلاگ، خواسته شده برای ایشان دعا کنند.

این پیام، خبر ناگواری را به دنبال دارد که مفهوم آن وخیم بودن حال دوست عزیز ماست که فقط باید برای ایشان دعا کرد. این خبر، بر مبنای اطلاعاتی داده شده که منبع آن موثق بوده است.

اگر بر متونی که در زمینه ارتباطات هستند نگاهی بیندازیم مشخص میشود که خبر، اطلاعات یا پیام از طریق منبع تولید و از طریق رسانه منتقل می شوند. رسانه، تشخیصی در صحت و سقم اطلاعات ندارد. یا حداقل نقشش بسیار کمرنگ است. اما چیزی که این وسط حائز اهمیت است، پیام صحیح از منبع صحیح است. یعنی پیام باید معتبر باشد و منبع هم باید دارای اعتبار باشد که خبر را نقل می کند. اختلال در هر یک از این دو، می تواند عواقب ناخوشایندی را برای شنونده خبر داشته باشد.

گاهی پیش می آید که شما آنقدر به منبع خبری اعتماد دارید که هر خبری را به راحتی می پذیرید و حتی یک لحظه در خود تردید راه نمی دهید که چنین خبری ممکن است نادرست باشد یا حداقل بخشی از آن دارای خدشه است. اگر هم خود منبع ارسال پیام خدشه دار باشد که دیگر نمیتوان پیامی را از آن پذیرفت. این موارد اصول پذیرفته شده است که در ارسال و دریافت پیام باید حتماً به آن دقت نمود و این مساله را یادآور میکند که بلافاصله هر خبری را هر چند منبعش محکم و موثق باشد تا اطمینان نیافتن کامل از آن، نپذیریم.

پس از این مقدمه چینی، باید عرض کنیم که بالاخره معلوم نشد منبع اولیه خبر شوک آور در مورد پیروزخان چه کسی بود و چه کسی آن گونه هولناک پیام را منتقل کرد که نفسهایمان به شماره افتاد! بگذریم. باید عرض کنیم که طی آخرین صحبتها، آقای ابراهیمی جعفری حال عمومی مناسبی دارد. دیروز در بخش آی سی یو بیمارستان پیامبران بستری بوده و به زودی به بخش منتقل می شود. خدا را شاکریم که خطری بزرگ گذشت. برای ایشان و خانواده محترمشان آرزوی سلامتی و شادی داریم.

/ 0 نظر / 65 بازدید