...رقصی در این میانه بماناد تا بهار

((امسال نیز یکسره سهم شما بهار...ما را در این زمانه چه کاریست با بهار. از پشت شیشه­های کدر، مات مانده­ام. این باغ رنگ خواب خزان است یا بهار..)) جوانی طبیعت بر همه کتابداران و اهالی کتاب و کتابخانه مبارک و شاد باد. امید که لحظه لحظه سال تازه، مملو از شیرین­ترین رویدادها برای همگان باشد.

غیرت مطالعه­ای یا مطالعه غیرتی

یکی از اقوام می­گفت سال گذشته وقتی از رادیو اعلام شد میزان مطالعه هر ایرانی به طور متوسط در سال چقدر است، باورش نمیشد که این آمار اینقدر کم باشد. بعد از کمی شوک زدگی، به خود آمده و خجالت کشیده که به عنوان یک ایرانی اصیل، چرا جزو این آمار قرار گرفته است. این شد که این فامیل ما، تصمیم گرفته بود که هر طور شده کمبود مطالعه را جبران کند. به طوریکه شبها که از مطب به منزل برمی گشته تا پاسی از شب به مطالعه می پرداخت. در کنار این قضیه، مبلغی را هم برای خرید کتاب و افزودن آن به سبد خرید خانواده کنار می گذارد. طبق گفته ایشان در سالی که گذشت، 700 هزار تومان کتاب خریداری کرد. بعد از مطالعه این کتابها، به جای انبار کردنشان در قفسه­ها، آنها را به کتابخانه­های عمومی هدیه کرد. به عنوان نمونه حدود 50 جلد کتاب به کتابخانه عمومی اشکنان و چندین جلد کتاب نیز به قدیمی ترین کتابخانه عمومی شیراز اهدا نمود. به این می گویند یک پزشک غیرتی اهل مطالعه! داشتیم الان قفسه کتابهای شخصی خود را نگاه می کردیم. کتابهایی که چندین بار خوانده شده اند و الان در قفسه مشغول استراحتند. خیلی ها هم هستند که به  این کتابها دسترسی ندارند. خیلی از کتابخانه های عمومی هم دچار محدودیت مالی و غیره هستند و نمی توانند برخی از این کتابهای رمان و داستان را تهیه کنند. هرچند دل کندن از کتابهای که با علاقه شخصی خود تهیه کرده ای سخت است ولی اینکه بعد فکر کنی این کتاب را چند صد نفر دیگر خوانده اند لذت وصف نشدنی درون دل ایجاد می کند. اینطوری خود کتاب هم لذت می برد که چقدر دوست داشتنی شده است. بد نیست یک بار این غیرت مطالعه ای را هم امتحان کنیم...

مرثیه ای برای یک آزاد

به سهم درگذشت دکتر اسدا...آزاد را به جامعه کتابداری ایران تسلیت عرض می کنیم. 29 اسفند هم از روزهای تلخی است که برای کتابداران فراموش نمی شود. دکتر آزاد نیز به دکتر ابرامی- دکتر مزینانی- خانم فرزین و...پیوست. روحش قرین رحمت الهی.

 

/ 0 نظر / 63 بازدید