انتشار کتاب مجموعه مقالات انجمن کتابداری ايران

rhlcsw.jpgمدتی پيش به اطلاع رسانديم که کتاب مجموعه سخنرانی های ارائه شده در انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ايران به همت آقای محسن حاجی زين العابدينی تهيه شده است. اين کتاب در دو جلد است و مجموعه ای است از سخنرانی های علمی که در جلسات مجمع عمومی انجمن مطرح شده اند. به زودی فهرست مندرجات اين کتابها و نيز بخشهايی از مقالات موجود در اين کتاب را منعکس می کنيم.  گفتنی است که اين کتاب به صورت مشترک توسط انجمن کتابداران ايران و کتابخانه ملی ايران منتشر شده است.


جايزه بلوکر


فهرست نامزدهای جوايز بلوکر، اولين مسابقه ادبی ميان وبلاگ نويسانی که به نويسندگی کتاب روی آورده اند، اعلام شده است. در اين مسابقه کتاب هايی که بر اساس وبلاگ ها يا سايت ها منتشر شده اند مورد قضاوت قرار می گيرند. مسابقه بلوکر رقابتی است ميان وبلاگ نويسانی که روزنوشت های متفرقه خود را به اثری با مخاطبان بيشتر تبديل کرده اند. اولين برنده جايزه بلوکر سوم آوريل اعلام خواهد شد. اين جايزه اولين بار اکتبر سال ۲۰۰۵ پيشنهاد شده و محصول ايده باب يانگ، بنيانگذار سايت لولو حامی مالی اين مسابقه است. لولو شرکت انتشاراتی است که کاربران، کارهای اوليه پيش از نشر را بصورت خودکار و از طريق سايت اينترنتی اين شرکت انجام می دهند. اگر می خواهيد بيشتر بدانيد به سايت بلوکر برويد.
اين ۱۳ نفر؟! همچنان ادامه دارد...


ورود به سال چهارم
چهارسال از خدمت رسانی به شما کتابداران عزيز گذشت. اميداست در سال جديد نيز بتوانيم توفيق اين خدمت رسانی را داشته باشيم. در اين روزهای پايانی يادی می کنيم از استاد هميشه فرزانه- فرزانه فرزين که آخرين بار او را ۲۸ اسفند ديديم و حرفهايش را شنيديم و بعد... آن رويداد باور نکردنی و دهشتناک. برای شادی روح وی که همواره در حال لبخند زدن به ماست و نزد فرشتگان جايگان ويژه ای دارد دعا می کنيم و آرزوی سالی پر از شادی و نشاط و انرژی را برای شما کتابداران عزيز از خداوند يکتا داريم.
نمايشگاه کتاب و کتابخانه ها
يکی از اساتيد کتابداری که سابقه رياست کتابخانه را هم عهده دار است گلايه می کرد که چرا در نمايشگاه کتاب تهران توجهی به کتابخانه ها نمی شود. زيرا خريد ويژه کتابخانه ها فقط برای روز آخر است و آنها چون بايد همه بودجه خود را در اين نمايشگاه خرج کنند بايد هر جنس بنجل و هر کتابی را با نازل ترين کيفيت بخرند. چون روز اول که ويژه خريد اساتيد است همه اجناس ناب به فروش می رود و چيزی ديگری نمی ماند. تازه کتابخانه ها دوباره مجبور می شوند کتاب مورد نظر خود را همانجا سفارش دهند. حالا کی کتاب دستشان برسد خدا عالم است. اگر قرار باشد که کتابخانه ها که وظيفه تامين منابع اطلاعاتی کاربران را دارند سهمشان همين قدر باشد پس چه فايده که در نمايشگاه کتاب هم حضور داشته باشند؟ کتابخانه ها در اين مورد خيلی مورد ظلم واقع شده اند. ای کاش نگرش مسئولان درمورد برنامه خريدهای کتاب از نمايشگاه کتاب تهران تغيير کند.

/ 0 نظر / 61 بازدید