بخش دوم سخنرانی دکترحری

دکترحری خطاب به کسانی که ازنام رشته گله دارند و خواهان تغييرآن هستند و به همين دليل روی ازرشته برگردانده اند و انگيزه ای نه برای خود و نه برای ديگران نميگذارند گفت: هرگزازآنچه که داريد ناراضی نباشيد. چون سراسرمملو ازافتخاراست. ايشان ازديدارخود با رئيس کتابخانه کنگره صحبت کرد و گفت: بيلينگتون هنگام ديداربا من کارتی ازجيبش درآورد که کارت ويزيتش بود. روی آن نوشته شده بود: جيمز بيلينگتون کتابدارکتابخانه کنگره. درج نشده بود جناب مديرکل رئيس فوق کتابخانه کنگره. يک کلمه ساده: کتابدار. بيلينگتون گفته بود ازسال ۱۹۷۸ رئيس کتابخانه هستم و افتخارميکنم که يک کتابدارم.

دکترحری افزود: هرگزازصاحبان ابزارو فناوری نهراسيد. بدانيد که فناوری بدون اطلاعات معنا ندارد و هيچ نيست. اگرفناوری توانست کارمارا درست انجام دهد جای تقديردارد. فناوری فقط حامل اطلاعات است. هدف به کارگيری فناوری- انتقال دقيق و سالم اطلاعات است. هرچه که کندترحرکت کنيم جامعه هم ديرتر ما کتابداران را میپذيرد ولی هرحرکتی که درجهت جلب اعتماد مراجعان به کتابدار و کتابخانه باشد به ما ارزش می نهد.

ادامه دارد...

كتابدارى رسته ادارى است

...علیپور علل عدم استقبال مربيان و معلمان مدارس متوسطه را در اداره كردن كتابخانه‏ ها و پذيرش شغل كتابدارى، تفاوت مزايا و ارتقا در شغل كتابداران و معلمان مى‏جويد و مى‏گويد: »ارتقا در شغل به معلمان تعلق مى‏گيرد در حالى كه شامل كتابداران نمى‏شود. چرا كه كتابداران جزو مشاغل ادارى و نه آموزش هستند. اين ارتقاء شغلى فعلاً شامل كتابداران نشده است و از ديگر سو مزايايى همچون اضافه كار به كتابداران تعلق نمى‏گيرد.«

عليپور در خصوص دستيابى به يك راهكار مناسب در جهت بهبود اين وضعيت و جلوگيرى از روند كاهش كتابداران مى‏گويد: »مكاتبات فراوانى با امور ادارى وزارت آموزش و پرورش صورت گرفت كه كتابداران را به نام »كتابدار معلم« به حساب آرند و به آنها نگاه آموزشى داشته باشند چرا كه اعتقاد داريم كتابدار موفق همانند معلم به فرايند آموزش كمك مى‏كند اما پاسخى كه دريافت كرديم اين بود: هيأت وزيران مخالف ارتقاى شغلى كتابداران هستند زيرا رسته آنها ادارى است.«

به نقل ازکتاب هفته 

برپايی سمينارفناوری اطلاعات

سمينار علمي فناوري اطلاعات 30 آذرماه سال جاري در سالن شهيد مطهري پژوهشكده‌ي فناوري اطلاعات دانشگاه تربيت مدرس برگزارمي‌شود.
 اين سمينار در محورهاي كاربرد IT در مهندسي ساختمان، سيستم‌هاي حمل و نقل هوشمند، داده‌كاري در مديريت دانش و تجارت الكترونيك در عصر اطلاعات برگزار مي‌شود.

-كانون پرورش فكري كودكان و نوجوان دو كتابخانه در مناطق محروم بم ايجاد مي‌كند.ادامه

-كتابخانه و مركز رياست جمهوري كلينتون رئيس جمهوري سابق امريكا كه با صرف 165 ميليون دلار هزينه ساخته و آماده شده‚ امروز افتتاح مي شود.
به گزارش گاردين كلينتون دوازدهمين رئيس جمهوري امريكا است كه اسناد و مدارك دوران رياست جمهوري خود را در مركزي گردآوري مي كند.
در اين مراسم كه با حضور بوش رئيس جمهوري فعلي امريكا و پدرش رئيس جمهوري سابق و جيمي كارتر رئيس جمهوري اسبق امريكا افتتاح مي شود حدود 27 هزار نفر ديگر‚ از جمله هنرمندان و هنرپيشگان معروف سينماي امريكا شركت خواهند كرد.ادامه...

-ازکسانی که قصد دفاع دارند يا ميخواهند پروپوزال پايان نامه بنويسند عاجزانه خواهش ميکنيم که موضوع خودرا ازاين طريق مطرح کنند تا به گوش سايردانشجويان برسد تا موضوعات تکراری کارنشود. يکی ازدوستان ما پس ازمدتها پژوهش و پيشينه جمع کردن و يادداشت برداری ازطريق استادخود متوجه شد که يک نفرديگردريکی ازدانشگاههای کشور روی موضوع او کارميکند و درشرف دفاع کردن ازپايان نامه است! خواهشمنديم که موضوع پايان نامه های خودرا بيان فرمائيد تا بنی بشر دچارياس و موضوع زدگی نگردد.

باتشکرفراوان

-هرچند با تبريک خشک و خالی هيچ مشکلی حل نميشود و خاطرآزرده هيچ کتابداری شادان نميگردد ولی با اين حال:

کتابداران عزيز :روزتان مبارک

 

/ 0 نظر / 80 بازدید