گيتس درمقابل گوگل

GoogleGates.jpg
ظاهراً مايكروسافت در برابر محبوب‌ترين موتور جست‌وجو نيز اعلام جنگ كرده است. تا‌كنون تعداد معدودي از بخش‌هاي مختف اينترنت از سلطه مايكروسافت گريخته‌اند، اما اين شركت قصد دارد تا با راه‌اندازي موتور جست‌و‌جوي اينترنت خود يعني MSN، كنترل بيشتري بر فضاي سايبر داشته باشد.
بيل گيتس معتقد است كه اين موتور جست‌وجو بسيار دقيق‌تر و به‌روز‌تر از موتور‌هاي رقيبان مي‌باشد و البته به نظر مي‌رسد كه مايكروسافت اين بار حرفي براي گفتن داشته باشد.
گوگل از سال 1998 تا به امروز با رشدي انفجار‌گونه به پربيننده‌ترين وب‌سايت اينترنت تبديل شده است. در ماه، 15 ميليون كاربر اروپايي و 150 ميليون كاربر از ايالات متحده از گوگل استفاده مي‌كنند و براي ده‌ها ميليون از كاربران اينترنت، گوگل چيزي جز درب ورودي به اينترنت نمي‌باشد. ادامه در ایتنا
واکنشها به نامه خانم مکتبی
به غیرازپاسخ خانم مرادی آقایان فرج پهلو و فتاحی نیز به این نامه واکنش نشان داده اند که متن نامه ایشان را دریادداشتهای آتی ازنظرمی گذرانیم:

همکاران محترم
آنچه که خانم مکتبی با آن روبرو هستند بحرانی است که متأسفانه در موارد متعددی در این جامعه روی داده است و علیرغم زیانهای بسیاری که متوجه سازمان و کتابخانه های ذیربط کرده است، بازهم ادامه دارد. این گونه تصمیمات معمولا هنگامی اتخاذ می شود که بحث ادغام یا جداسازی در یک نهاد مطرح می شود. متأسفانه مسئولینی که تصمیم گیرنده هستند در چنین مواقعی معمولا فقط به اولویت ها و خط کشی هائی که ترسیم کرده اند فکر می کنند و از سرمایه گذاری های عظیم و کلانی که هم به طور مادی و هم معنوی در کتابخانه صورت گرفته است، و از تبعات منفی تصمیمات خود یا اطلاع ندارند، و یا بعضا نمی خواهند اطلاع داشته باشند. همه می دانیم که در انجام امور همیشه ممکن است که راه های دیگری; غیر از آنچه که ما فکر کرده ایم نیز وجود داشته باشد.
اینجانب هم به عنوان عضوی از جامعه کتابداری ایران، و هم از جانب انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه خوزستان، ضمن تقبیح تصمیمات نسنجیده و یکسویه ای که منجر به تضعیف یا اضمحلال کتابخانه ها، به ویژه کتابخانه های بزرگ و با سابقه می شود، مسرا ضرورت انجام کار کارشناسی دقیق پیش از جابجائی اینگونه کتابخانه ها را ضروری دانسته و از مسئولین محترم تصمیم گیرنده درخواست می نماید که یکبار دیگر با دعوت از کارشناسان خبره و صاحبنظران کتابداری تصمیمات اتخاذ شده را مرور نمایند. چه بسا این مرور مجدد باعث شود از زیان های جبران ناپذیری که احتمالا ممکن است گریبانگیر خود سازمان و مدیریت محترم آن بشود جلوگیری نماید. بدیهی است حالت عکس نیز ممکن است اتفاق بیفتد و چه بسا که نتیجه بررسی مجدد تأییدی بر تصمیمات اتخاذ شده باشد که در این صورت، مسئولین محترم با خاطر جمعی بیشتری به اجرائی کردن تصمیم خود خواهند پرداخت. مهم این است که در عصری که اطلاعات و دانش و دانائی محوری شعار فرهیختگان است، از اتخاذ تصمیمات بدون مطالعه پرهیز کنیم، و حتی اگر سهوا چنین کرده ایم، با شهامتی خردمندانه آن را اصلاح نمائیم.
عبدالحسین فرج پهلو
درباره وب شناسی
وب شناسی به عنوان معادل پارسی برای واژه انگلیسی "Webology" و واژه فرانسوی"Webologie" انتخاب شده است. از لحاظ لغوی "وب شناسی" از دو واژه وب "Web" و پسوند یونانی "Logia"، فرانسوی "Logie"، یا انگلیسی "Logy" به معنای "شناسی" تشکیل شده است. وب شناسی در اصطلاح یعنی علم وب. به عبارت دیگر، وب شناسی علم جدیدی است که به مطالعه جنبه های گوناگون پدیده وب جهانگستر (تولید، ذخیره، نمایه سازی، جستجو، بازیابی و اشاعه اطلاعات در محیط وب، تجارت و بازاریابی از طریق وب، تاثیرهای علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، و سیاسی وب، و غیره) می پردازد. مجله وب شناسی در راستای مطالعه و شناسایی جنبه های گوناگون وب، راه اندازی شده است. مجله وب شناسی، مجله الکترونیکی علمی-پژوهشی بین المللی در حوزه علوم کتابداری و اطلاع رسانی و علوم رایانه است که در جهت رسیدن به اهداف پیش گفته، مقاله های مرتبط با جنبه های مختلف وب را به زبان انگلیسی منتشر می نماید.
درضمن به آگاهی میرساند که وبلاگ وب شناسی نیز راه اندازی شده و شما میتوانید مطالب جالب و آموزنده و علمی را درآن بیابید.
دسترسی ازراه دوربه مجلات الکترونیکی
-یک منبع عالی برای دسترسی به مجلات الکترونیکی کتابداری و اطلاع رسانی.
دایره المعارف جدید کتابخانه کنگره
باهمکاری انتشارات برنان و کتابخانه کنگره دايره المعارف کتابخانه کنگره که يک دايره المعارف مستند تک جلدی است تحت عنوان:
"Encyclopedia of the Library of Congress: For Congress, the Nation & the World,"
که درباره مجموعه ها-توسعه تاريخی و فعاليتهاي خدماتی کتابخانه کنگره و دربرگيرنده مجموعه مقالات پژوهشی و ... است منتشرشد. اين منبع مرجع درباره کتابخانه کنگره ازسال ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۴ توضيحاتی دربردارد.
شرط اول قدم...
عضو هيات مديره شوراي كتاب كودك، تجهيز كتابخانه‌ي انجمن حمايت از كودكان كار را بيش از هر چيز منوط به فهرست شورا دانست نوش آفرين انصاری گفت:با توجه به تعداد مخاطبان و فعاليت كتابخانه تلاش خواهد شد نسبت به نياز و توانايي اين بچه‌ها در زمينه‌ي خواندن، كتابهاي جديد ديگري نيز وارد ليست شود. ولي اينكه از پيش بررسي شده باشد كه جامعه كودكان كار، چه كتابهايي را نيازمند، چنين كاري انجام نشده است. به نقل از ایسنا
با توحکایتی دگر...
واکنشی دیگردرباره نامه سرگشاده ای که دریادداشتهای قبلی مطرح شد:
البته اینجانب به ماهیت صنفی انجمن آگاهم و حیطه اختیارات و وظایف آن را می دانم ولی بالاخره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران یک انجمن ثبت شده است و در جامعه ما که 15 اقتصاددان جمع شده و به نام بیانیه 15 اقتصاددان در روزنامه ها بیانیه می دهندآیا یک انجمن ثبت شده ای چون انجمن کتابداری نمی تواند چنین کاری بکند.
با تقدیم احترام
زوارقی
موتورهای جستجوی برتر
نام ده موتورجستجوی برتررا میتوانید دراین مقاله ببینید. این موتورها عبارتنداز: گوگل- ام اس ان- یاهو- و...

/ 0 نظر / 71 بازدید