وقتی ديگران ازما می گويند

نرم افزار CDS/ISIS يک ذخيره ساز اطلاعات غير عددي و نرم افزار بازيابي پيشرفته توسعه يافته توسط يونسکو است که از سال 1985 ارائه شده تا نياز هاي موسسات را به ويژه در کشورهاي در حال توسعه برطرف کند تا آنان بتوانند فعاليت هاي پردازش اطلاعات خود را با استفاده از تکنولوژي هاي مدرن (و ارزان) ساده تر و موثرتر کنند.... به نقل از دات و يونسکو

مجلات الکترونيکی: هزينه بر يا هزينه بر؟

(بر اولی را به فتحه و بردومی را به ضمه بخوانيد). آقای حافظيان رضوی درمورد هزينه داشتن تهيه مجلات الکترونيکی گفته اند که: ما درمرکزخودمان سالی ۶۰۰ ميليون تومان هزينه تهيه مجلات چاپی می کنيم که ازاين مقدار ۱۹۵ مجله را ميتوانيم به صورت الکترونيکی دردسترس داشته باشيم. بنده معتقد نيستم که مجلات الکترونيکی گران هستند. بلکه تهيه آنها بسيار به صرفه تر و ارزان ترازمجلات چاپی است. بايد کارآيی مجلات الکترونيکی رادرنظرگرفت. اين مجلات نسبت به مجلات چاپی کاربرپسند ترو به روزترهستند. اين را هم بدانيم که بايد دانش و فن دسترسی به اطلاعات را داشته باشيم. هزينه خدمات کتابداری و اطلاع رسانی هميشه گران بوده است. ازگذشته تا به حال اين روند ادامه داشته است. اما اگرمقايسه کنيم که به واسطه ارائه همين خدمات گران چه پروژه هايی راه اندازی شده و چه مشکلاتی حل شده می بينيم که اين هزينه ها واقعا به صورت چشمگيری جبران شده است. هرچقدربرای اطلاعات هزينه شود بازهم کم است. پس نمی توان گفت که مجلات الکترونيکی گران هستند. خدماتی که آنها عرضه می کنند مهمترازگرانی قيمت ميباشند.  

زبان هيروگليف

حتما ميدانيد که اين زبان مصريان باستان بوده است که برای نگارش ازآن استفاده ميشده است و سنگ الرشيد(اگراشتباه نکنيم) هم به زبان هيروگليف نوشته شده است. اگرتمايل داريد که بدانيد مصريان باستان به کتابخانه چه می گفتند کليک کنيد. ميتوانيد خودتان کلمات کتاب و کتابدار را نيز امتحان کنيد.

کتاب جديد درباره ديويی

آقای احمدی لاری و خانم مکی زاده کتابی را درباره رده بندی ديويی ترجمه کرده اند که بسيارمفصل است و به طورمشروح راجع به رده بندی ديويی توضيحات به همراه مثالهای مختلف داده شده است. اين کتاب حدود ۲۵۰۰ تومان قيمت دارد و درکل کتاب بسيارمناسبی برای يادگيری رده بندی ديويی است.

کتابخانه ای برای هرخانه

نمايشگاه كتابخانه اي براي هر خانه با شركت 40 ناشر عرب روز يكشنبه در امان (اردن) افتتاح مي شود.
به نوشته پايگاه اينترنتي روزنامه الراي ، احمد اليازوري ، مدير روابط عمومي اين نمايشگاه گفت: نمايشگاه از 22 تا 30 ماه جاري با شعار: همراه با تابستان فرهنگي گردشگري ، همراه با كتابخانه اي براي هر خانه و همراه با خوانندگان به مدت يك هفته برگزار مي شود. جام جم.

جستجوی سه موتوره

هرروزکه ميگذرد با پديده های عجيب تری ازفناوريهای کاوش روبروميشويم. اين بارترکيبی ازسه موتورکاوش ياهو-گوگل و آسک موتورکاوشی را به نام آسکياگل درآورده اند. يک بارامتحانش کنيد.

يک ايرانی ديگردرايفلا

خانم مريم انصاری ازمرکزاطلاعات و مدارک علمی ايران با مقاله ای تحت عنوان Management and Planning Organization of Iran: Official Publications درهمايش سالانه ايفلا حضورخواهند داشت. كم كم كتابداران ايرانی نيزدرحال جهانی شدن هستند.

معرفی منبع:دنيای يادگيری(۱)

ویرایش 51 THE WORLD OF LEARNINIG در سال 2001 توسط انتشارات EUROPA به چاپ رسیده است که مدخلهای آن به صورت الفبائی و بر اساس الفبای نام کشورها تنظیم شده اند از کشور افغانستان شروع و به کشور زیمباوه ختم می گردد.این کتاب راهنما اطلاعات روزآمدی مربوط به انجمن های علمی،موسسات تحقیقاتی،موزه ها،گالری های هنری،دانشگاهها،دانشکدهها،مدارس عالی و سایر موسسات آموزش عالی ،کتابخانه ها و آرشیوها را در سیاهه وارد میکند.

بخش جداگانه ای اطلاعات مفصلی در مورد بیش از 400 سازمان فرهنگی،علمی و آموزشی بین المللی را می پوشاند. این اثر هر ساله به طور کامل مورد تجدید نظر قرار واقع شده و روز آمد می گردد و ضمن مرور و تجدید نظر اطلاعات موجود ،اطلاعات مربوط به کشورهای در حال توسعه یا کشورهایی که کسب اطلاعات در آنجا آزاد تر و راحت تر انجام می شود را بسط می دهد.ادامه دارد... با سپاس ازآقای سهيلی

چاره اش همين است!

آقاي اشميت راه حل ساده‌اي براي افرادي كه نگران نفوذ به حريم خود مي‌باشند ارائه مي‌كند: از گوگل استفاده نكنيد!اين گوگل همه چيزميخواهد. اين ايده براي تكميل آرزوي گوگل در مورد سازماندهي كليه اطلاعات دنيا براي جست‌وجوگران در وب است.
هرچند اين مسئله غيرممكن به نظر مي‌رسد، اما كارمندان گوگل مترصد انجام اين كار هستند. بيش از ده هزار كامپيوتر(رقم واقعي آنها جزو اسرار شركت است) معمولا به جست‌وجو و بررسي 8 ميليارد صفحه وب مي‌پردازند.
گوگل به دو مورد ديگر اشاره كرده است. كاربران مي‌توانند صفحه خانگي گوگل خود را براي ديدن اخبار، وضعيت آب و هوا، جي‌ميل و ساير موارد، مشابه My Yahoo تنظيم كنند. متن کامل. با سپاس ازخانم مرادی.

 

/ 0 نظر / 57 بازدید