اين سالکان نگر که چه با پير ميکنند

خدمت تمام کتابداران فردا عرض کنيم که متاسفانه اطلاعات موثقی درمورد کنکورکارشناسی ارشد دستمان نرسيده بود.هرچند تمايل داشتيم که اين موضوع را پوشش دهيم ولی متاسفانه عوامل اطلاع رسان دراختيارنداشتيم.... به هرحال-با مطالعه پيغام يکی ازدوستان ماجرايی بس تلخ و حديث نامهربانی با کتابداران فردا را درک کرديم و به طورمفصل به اين موضوع می پردازيم.

((در بخش زبان هيچ سوالی از زبان تخصصی نداده بودند .!!!‌ پس ما برای چی ميام دانشگاه يا اين کتابهای بی فايده رو ميخونيم ... ميدونم که اگر از ۹۰ سوال اختصاصی حرف بزنم فقط اعصاب خودم و خودت خرد ميشه ولی فقط بايد يه نقد اساسی و کارشناسانه با توجه به شنيده ها و مطالعات انجام بگيره .  بچه ها ميگفتن اگه ۲ويا ۳ تا از کتابهای ملانصرالدين خونده بوديم بهتر نتيجه ميداد . نه اينکه بگم سخت بود يا خيلی آبکی بود . برعکس موضوع سر مسخره کردن ما دانشجويان کارشناسی توسط سازمان به اصطلاح سنجش هستيم ! + در بخش معارف اسلامی هم که اکثرا ميگفتند با اين حجم آيات و احاديث به خط عربی ما باید ... هم باشيم.))

نامه زير را هم ازطريق گروه خبری کتابداری و اطلاع رسانی دريافت کرديم و به آگاهی شما نيز ميرسانيم . واقعا ما داريم با خود چه می کنيم؟ به فکرآبروی رشته مان نيستيم؟ به فکر حرمت دانشجويمان نيستيم؟ فکر ارتقای درجه هستيم؟...

نامه زيررا گرچه طولانی است ولی مطالعه کنيد...

((با سلام خدمت همه بالاخص رياست محترم انجمن كتابداري و اطلاع رساني جناب آقاي دكتر فتاحي

بار ديگر آزمون كارشناسي ارشد كتابداري و اطلاع رساني برگزار شد و هيچ كس به داد دل دانشجويان و دانش آموختگان متقاضي شركت در اين آزمون نرسيد.

بسيار سخن گفته ايم و كمتر پاسخ شنيده ايم. به راستي چه كسي بايد اين آزمون را از اين شرايط نايسامان نجات دهد.

آخر اينكه چه كسي ثابت كرد زمين به دور خورشيد مي گردد چه ربطي به كتابداري و اطلاع رساني دارد؟ سخن من با طراحان محترم سوالات مذكور است! كلاه خود را قاضي كنيد در طول دوره چهار ساله كارشناسي كتابداري و اطلاع رساني كجاي متون تخصصي كتابداري به نظريات و انديشه هاي دكارت‌، سوفسطائيان ، ارسطو و سقراط و افلاطون و مقايسه آنها با حكمت متعاليه ملاصدرا پرداخته ايد كه حال از دانشجو پاسخ آنها را طلب مي كنيد. قرار بود نود سوال تخصصي داشته باشم ،اما متاسفانه هفت هشت تاش فلسفي تاريخي بود و سه چهار تاش هم ابيات شعر و ضرب المثل و پيدا كردن مترادف ها. تعداد بسيار زيادي از سوالات تخصصي هم بسيار ريز و غير كاربردي بود (باور نداريد از آنهايي بپرسيد كه ديروز در اين مهلكه حضور داشتند).

تا آنجا كه سراغ داريم آزمون فوق ليسانس هيچ رشته اي مانند كتابداري ، (معذرت مي خواهم) بي در و پيكر و بي قانون نيست. نه منبعي مشخص است و نه خط مشي ثابتي از سوي طراحان دنبال مي گردد. طراحان سولات معارف هم كه قربونشون برم مثل اينكه ما را با دانشجويان فقه ، علوم قراني و كلام اشتباه گرفته اند. سوالات معارف سالهاي گذشته را به يكي از دوستان (به نام آقاي مرادي) كه اتفاقا دانشجوي فقه و حقوق اسلامي است نشان داديم ، نكته جالبي را بيان كردند. ايشان مي گفت براي پاسخ دادن به بسياري از اينگونه پرسشها بايد اصول استنباط بخوانيد.جالب است كه بدانيم اصول استنباط از دروس بسيار تخصصي رشته فقه است. اگر قصد داريد فقيه تربيت كنيد بهتر است بدانيد دانشكده هاي الهيات و حوزه هاي علميه دارند اين زحمت را مي كشند. بهتر است ما به تخصص خود بچسپيم و در حرفه ديگران هم دخالت بي جا نكنيم.

تا ديروز درد آزمون كارشناسي ارشد بالا بودن ضريب زبان انگليسي بود . پيش خودمان گفتيم خب زبان بين المللي مهم است ، رفتيم زبانكده و هزار كلاس (باز هم ببخشيد) كوفت و زهر مار. اما باور كنيد نمي دانيم براي اينگونه پرت و پلا سوال طرح كردن به كدام كلاس و آموزشگاه پناه ببريم.

حال از انجمن محترم كتابداري تقاضا دارم به اين وضعيت رسيدگي كند و اين آزمون را از حالت سليقگي نجات دهد.))

نامه سوم را هم دريافت کرديم که بدين شرح است:

اخر ما نفهمیدیم به کدوم ساز این بزگواران برقصیم<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 زبان بخونیم که با زبانی ها رقابت کنیم کتاب تخصصی بخونیم که خوشبختانه اینقدر در این رشته تفاهم وجود دارد که خیلی ها چشم دیدن کتابهای هم رو ندارند

 

چه گویم که ناگفتنم به

 این ضرب المثل به مفهموم کدام یک از ضربالمثلهای زیر نزدیک است

 

۱هر جه کنی به خود کنی گر همه نیک و بد کنی

 ۲ نرود میخ اهنی در سنگ

 ۳ گوش اگر گوش تو(طراح سوال و اعضای هیا ت علمی کتابداری) ناله اگر ناله ماست(کتاببانی خوانده ها) آنچه به جایی نرسد فریاد است

ازمون کارشناسی ارشد کتابداری برای برگزیدن آینده سازان فیلسوف و ادیب در این رشته آش شله قلمکار برگزار شد و چه ناجوانمردانه طراحان سوال تیž! 8;ه بر ریشه داوطلبینی که به تقویت زبان پرداخته بودند و مشقت خواندن انواع کتب مثلا تخصصی را بر خود هموار کرده بودند و فراموش کرده بودند کمی هم سریال ملاصدرا و قصه های مجید را تماشا کنند و نظری هم به آرا و افکار فیلسوفان انداخته و چرخی هم در عالم امکان زده و مطالعه ای در رابطه با جاذبه و چرخش وضعی و انتقالی زمین بزنند زدند.

ولی تاکی؟ چه کسانی ؟ چرا؟

این هم دلیل روشنی بر این که چرا ما تئوریسین بعد از مرحوم شادروان دکتر ابرامی نداریم . البته درست است تا فیلسوف و ادیب داریم که برایمان تصمیما! ت فسیلی بگیرند و سوالات فسیلی هم بدهند مشکلی نخواهیم داشت خدا به این بزرگواران طول عمر و عرض فکر عنایت کند تا بتوانند کمی به ارتفاع این رشته بی در و پیکر که ازهر جایی متقاضی دارد  بیفزایند .

اين صدای اعتراض کتابداران فرداست.بهتراست که گوشهايمان را کمی تيزکنيم.

/ 0 نظر / 76 بازدید