کتابدارانه ها

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

پژوهشی در کاربرد واژگان عمومی برای بهینه سازی جستجو: گزارش سفر استرالیا

 

اغلب کاربران در یافتن اطلاعات مورد نیاز خود دچار مشکل هستند. چون که اغلب آنها از کلیدواژه های موضوعی استفاده می کنند. موتورهای کاوش نیز در جستجوی اطلاعات دچار مشکلاتی هستند که عبارتند از: جستجوگران در بازیابی اطلاعات با مشکل مواجه اند. عبارت بندی در موتورهای کاوش دشوار است. امکانات خود موتورهای کاوش ضعیف است. حجم زیاد اطلاعات بازیابی شده و ریزش کاذب از دیگر مشکلات موتورهای کاوش است. انتخاب واژه ها یا عبارت مناسب جستجو دشوار است. بنابراین، بهتر این است که بتوان با زبان ساده، کار جستجو را صورت داد. در این تحقیق، رایج ترین واژه های عمومی در پزشکی و علوم اجتماعی برای جستجو استفاده و بسامد صفحات بازیابی شده ناشی از بسط جستجو در موتورکاوش گوگل نشان شده است. بسط جستجو با Query Expansion فرایند پالایش جستجویی است که نتایج بسیار زیاد یا بسیار کم یا نا مرتبطی را در بردارد. محقق در تحقیق خود 10 کلیدواژه موضوعی در علوم اجتماعی و پزشکی را در موتورکاوش گوگل به کار برد و از این طریق به ارتباط بین واژه ها پرداخت. از این طریق، متون به دست آمده مورد تحلیل قرار گرفتند. نتایجی که از این تحقیق به دست آمد به این شرح بودند:

·        واژه های عمومی قبل از کلیدواژه های موضوعی می آیند تا پس از آنها.

·        بسامد واژگان عمومی در حوزه علوم اجتماعی بیش از علوم پزشکی است.

·        بیشتر واژگان عمومی، وابستگی موضوعی دارند.

·        درصد اندکی از واژگان عمومی، بین دو حوزه مشترکند و وابستگی موضوعی ندارند.

·        استفاده از واژگان عمومی در بسط جستجو، کاهش دامنه بازیابی و افزایش دقت را در بردارد.

·    میزان دقت و ربط نتایج بازیابی ناشی از بسط جستجو در عنوان و نیز در نشانی وب سایتها مطلوب تر است.

·    از واژگان عمومی می وان برای ایجاد یک ابزار هوشمند به منظور بسط جستجو استفاده نمود. بهتر است موتورهای کاوش فهرستی از واژگان عمومی تهیه کنند و در اختیار کاربران قرار دهند.

موتورکاوش Ask.com این کار را صورت داده است و این فهرست را به هنگام بازیابی نتایج، ارائه می نماید. محقق در نهایت پیشنهاد نمود تا تحقیق مشابه دیگری جهت شناسایی گستره واژگان عمومی حوزه های موضوعی دیگر صورت گیرد.

معرفی کتاب

((مبارک است! شما دارید یک فهرست نویس می شوید یا شاید هم یک مهندس ابرداده. ماهیت شغل شما به گونه ای است که کتابخانه ها به آن احتیاج دارند و کاملاً برای ارائه خدمات اطلاعاتی مناسب است...)). این جملاتی است که در مقدمه کتاب Cataloging Without Tears ذکر شده. این کتاب نوشته Jane M.Read است و Chandos Publishing  نسبت به درآوردن آن اقدام کرده است.این کتاب در دوبخش تنظیم شده است. بخش اول: نظریه های فهرست نویسی، تعریف اصول کلی برای فهرست نویسی، انتخاب کارکنان و گزینش استانداردهای مناسب برای این فرایند. بخش دوم: مسائلی که فهرست نویس به هنگام کار با آن مواجه می شود و معرفی استانداردهای فهرست نویسی. این کتاب محصول سال 2004 می باشد.

حدود دوهزار کتاب معتبر دانشگاهی مرجع را معرفی می کند. در این پایگاه می توان کتابها را براساس عنوان جستجو کرد و نیز می توان به تورق آنها پرداخت. متن کامل کتابها در قالب پی دی اف در دسترس می باشد. موضوعاتی چون کشاورزِی، رایانه، زیست شناسی، آموزش و پرورش و ... در این پایگاه ارائه می شوند.

نحوه خرید یارانه ای کتاب خارجی از نوزدهمین نمایشگاه

ستاد برگزاری نوزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران برای توزیع کارت خرید یارانه ای  کتاب خارجی در تهران و مراکز استانها از طریق بانک رفاه اقدام می کند. زمان دریافت کارت خرید درتهران از 28 فروردین تا 10 اردیبهشت و در شهرستانها از 28 فروردین تا 7 اردیبهشت ماه است. مدارک لازم جهت دریافت کارت خرید برای دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهها، ارائه کارت دانشجویی و مدرک فارغ التحصیلی، و برای اساتید دانشگاهها ارائه حکم کارگزینی و کارت عضویت هیات علمی می باشد. روزهای مجاز خرید برای اساتید دانشگاه و دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهها 13 تا 16 اردیبهشت ماه می باشد. لازم به ذکر است در اهواز، شعبه فروش کارت خرید، در میدان شهدا، اداره امور شعب استان خوزستان می باشد. با پرداخت مبلغ 10000 ریال در بانک رفاه این کارت را دریافت کنید.

از دیگران...

به هنگام تورق صفحه ماقبل آخر ویژه نامه شرق((کتابخانه شرق)) در هفته گذشته یادداشتی از احمد بورقانی که به معرفی کتاب ((دیدار با اژدها)) اثر جلال الدین کزازی به چشم می خورد که درارتباط با سفر وی به گسترده ترین سرزمین شرق، ((چین))، می باشد. البته خود کتاب، این طور که از آن تعریف شده، متن بسیار دلنشینی دارد ولی این بخش از کتاب شاید برای ما کتابداران جذاب تر از سایر بخشها باشد. بورقانی در یادداشت خود آورده است: (( دکتر کزازی در سفر خود از مراکز فرهنگی و هنری مختلفی دیدن کرده است. از کتابخانه شانگهای با 35 هزار متر مربع زیربنا و چهل میلیون جلد کتاب و ده هزار عنوان مجله و روزنامه به زبان چینی گرفته تا سایر مکانهای دیدنی. شگفت زده میشود وقتی در می یابد که در میان چهل میلیون نسخه کتاب کتابخانه شانگهای، حتی یک جلد کتاب هم به زبان پارسی هم نمی توان یافت. ... زمانی که به بخش گسترش فرهنگ زبان فارسی برخی رایزنی های فرهنگی ایران زنگ می زنی و از آن سوی خط پاسخ می شنوی که ((نعم))، طبیعی است که کتابخانه چهل میلیونی شانگهای هم کتاب پارسی نداشته باشد. هرچند توجیه سفیر ایران در چین نیز پذیرفتنی نیست که گفته مسئولان کتابخانه شانگهای چون خواننده پارسی ندارند از قبول کتاب فارسی سرباز زده اند...))

 

یک فرصت مطالعاتی دیگر

شنیده ها حاکی از آن است که دکتر .... قرار است بعد از بازگشت دکتر فرج پهلو نفر بعدی برای اعزام به فرصت مطالعاتی باشد. کشور مقصد با درخواست وی موافقت کرده است. فعلا نپرسید چه کسی و کجا!

کتابداران فردا و تغييرمکان

مدتهاست مخاطبان عزيز ما گلايه دارند که کتابداران فردا يا دير بالا می آيد يا اينکه قابل دسترسی نيست. از اين بابت واقعا از شما عذرخواهی می کنيم. قصد داريم که به زودی تغيير مکان دهيم با ظاهری جديدتر که حداقل بتوان از دانشگاه چمران اهواز آن را ديد. از آقای زين العابدينی عزيز به دليل يادآوری مجدد اين موضوع تشکر می کنيم و سعی می کنيم در سريعترين زمان ممکن از اينجا نقل مکان کنيم.

/ 0 نظر / 79 بازدید