همایش آبانی انجمن

روز گذشته در تالار 80 نفری کتابخانه ملی همایشی با همکاری سه نهاد مرکز سیاستهای علمی کشور- انجمن ترویج علم و انجمن کتابداری ایران برگزار شد. این سخنرانی که با حضور آقای دکتر بهزاد و خانم دکتر گویا برگزار گردید به موضوع آموزش ریاضی پرداخت. سخنرانی این سری برخلاف سریهای قبل از ساعت 14 شروع می شد که طبیعی بود به دلیل تداخل با ساعت کاری و کلاسی عده بسیار قلیلی در دقایق نخستین حاضر باشند لیکن به تدریج به این جمع اضافه شد ولی این همه حضور کتابداران نبود و باز هم با مساله حداقل مشارکت کتابداران مواجه بودیم. جمع بیست نفری انعکاس دهنده همه کتابداران عضو انجمن نیست و باز باید آهی از روی حسرت کشید که چرا حداقل وظیفه خود را پاس نمی داریم؟

بگذریم. سخنرانی آقای دکتر بهزاد بسیار جالب بود. ایشان در مورد نظریه گراف و نیز معمای سه گاف: گوسفند و گرگ و گیاه و نیز ماجرای پادشاه و ریاضیدان صحبت کردند و به قول دکتر حسن زاده سخنرانی ایشان همه را به صندلی میخکوب کرد. اگر شنیده باشید همان ماجرای انتقال گرگ و گوسفند و گیاه از یک رودخانه بدون اینکه به هیچ یک آسیبی برسد. ایشان راجع به کاربرد نظریه گراف در علوم مختلف صحبت کردند. به نظر می رسد که این نظریه در کتابداری و اطلاع رسانی هم قابل تعمیم است. چون ما بحث مصور سازی اطلاعات را به این صورت می توانیم داشته باشیم.

ضمن اینکه ایشان یک سوال را مطرح کردند که پاسخ صحیح به این سوال نتیجه اش دریافت جایزه ای از مرکز سیاستهای علمی کشور است. سوال ایشان این بود: بزرگترین دستاورد بشریت چیست؟ متاسفانه تا آخر جلسه را نبودیم و باید سریع به ترمینال جنوب می رفتیم تا به اتوبوس سمنان برسیم. هرچند که دیر رسیدیم و اتوبوس هم در شرف رفتن! ولی به هرحال رسیدیم. به قول جمشید مشایخی در فیلم سوته دلان، همه عمر دیر رسیدیم!

/ 0 نظر / 76 بازدید