كارگاه آموزش حفاظت از كتاب در آمريكا

دپارتمان حفاظت و نگاهدارى از كتاب در مدرسه علوم كتابدارى و اطلاع رسانى دانشگاه لوا (Lowa) در آمريكا با تكيه بر نمونه هايى از اولين كتاب هاى خطى و چاپى به جا مانده از هشت دوره تاريخى، اقدام به برگزارى كارگاه آموزشى حفاظت و مرمت كتاب از ۲۲ جولاى (۳۱ تيرماه ۱۳۸۴) كرده است.دپارتمان حفاظت و نگاهدارى از كتاب در مدرسه علوم كتابدارى و اطلاع رسانى دانشگاه لوا (Lowa) در آمريكا با تكيه بر نمونه هايى از اولين كتاب هاى خطى و چاپى به جامانده از هشت دوره تاريخى، اقدام به برگزارى كارگاه آموزشى حفاظت و مرمت كتاب از ۲۲ جولاى (۳۱ تيرماه ۱۳۸۴) كرده است. مدل هاى مختلف صحافى در قرون گذشته مرور مى شود. نمونه كتاب هاى تاريخى مورد بررسى در اين بخش عبارتند از نمونه يك دست نوشته و نمونه اولين كتاب هاى چاپى كه به روش دوخت و دوز و نوارپيچ صحافى شده است. همچنين چند نمونه از كتاب هاى اوليه مربوط به آثار چاپى قرن ۱۶ و ۱۷ و نيز آثارى متعلق به قرون ۱۷ و ۱۸در اين كارگاه مورد بررسى قرار مى گيرند. علاوه براين، نمونه هايى از نخستين آثار چاپى قرن ۱۸ و ۱۹در اين كارگاه بررسى مى شوند. متن کامل در شرق شنبه.


نتيجه نهايی آزمون دکترا


شنيده ها حاکی از آن است که تا ۱۵ مرداد نتيجه قطعی دکترای کتابداری دانشگاه تهران اعلام ميشود. در مورد اهواز هنوز اطلاعات دقيقی در دست نيست. گويا نتايج نهايی را خود دانشگاه اعلام ميکند.
اطلاعيه دفتر فصلنامه کتاب
فصلنامه کتاب در نظر دارد شمارة زمستان 1384 (64) را به موضوع نمایه سازی دستی و ماشینی، چکیده نویسی ، اصطلاحنامه ها، انتولوژی ها اختصاص دهد. از پژوهشگران، محققان و علاقه مندان دعوت می شود مقالات خود را در این زمینه حداکثر تا پایان آبان 1384 به دفتر فصلنامة کتاب ارسال فرمایند.این اطلاعیه را میتوانید دروب سایت کتابخانه ملی بنیز بخوانید.
خوشا فرياد زيرآب
بنياد ايران شناسي بوشهر هرساله تعداد زيادي اسناد و مدارك تاريخي، نسخه هاي خطي و اسنادي خود را به دليل نبود امكانات و نيروي انساني متخصص به دريا مي ريزد.نسخه هاي خطي و اسناد بنياد ايران شناسي بوشهر به دليل مشكلات حفاظتي و مرمتي در حال نابودي است و هرسال تعداد زيادي از آن به دريا ريخته ميشود. اين اسناد كه توسط مجموعه داران خصوصي به اين بنياد هديه شده، به دليل كمبود بودجه و بالابودن هزينه هاي لازم، امكان مرمت و حفاظت مناسب ندارند.
نكته: نهايت كاري كه مي توان كرد غير ازفروختن اين اسناد يا واگذاري آنها به كتابخانه هاي ديگر اين بود كه آنها را بازيافت نمود نه اينكه به اعماق درياها سپرد تا آبزيان از آنها بهره مند گردند.

/ 0 نظر / 68 بازدید