شاپا

قراربود که برخی ازمقالات جديد فصلنامه کتاب را به طورخلاصه باهم مرورکنيم. اين بارمقاله ای ازخانم کبری عظيمی درباره شماره استاندارد پيايندها. شاپا شماره منحصربه فرد و خاصی است که به هرنشريه ادواری داده ميشود تا آن را ازبقيه جدا و متمايزسازد که درواقع شماره شناسنامه هرنشريه است که بايد طبق قانون روی جلد چاپ شود.اين امر-کارخريد-شناسايی-سفارش را تسهيل ميسازد وگامی درجهت ايجاد کتابشناسی جهانی پيايندها ميباشد.شاپا ۸رقم دارد که ۷رقم آن شماره منحصربه فرد برای پياينداست و رقم آخر عدد کنترل کننده به شمارمی آيد.اين ارقام معنای خاصی ندارند و فقط معرف پيايندهستند.

هرگاه شماره هشتم يا رقم کنترل کننده به عدد ۱۰ برسد به جای آن ازX استفاده ميشود. درخواست شاپا بايد ازطريق مرکزملی يا تماس مستقيم با مرکزبين المللی آی.اس.اس.ان صورت پذيرد.درکتابخانه ها ازشاپا برای سفارش و فراهم آوری منابع-نظام گردش و امانت-امانت بين کتابخانه ای-جستجودرپايگاههای اطلاعاتی-دريافت اطلاعات و مدارک درنظامهای ماشينی استفاده ميشود.

آنچه به جايی نرسد

به نقل ازشاپور.م:

به به دانشجویی !! خوب رشته ات چیه کتابداری. چی چی داری؟
آخه کتابداری هم شد رشته؟ این سوال جوابها سالهاست که آزارمون میده  امیدوار بودیم  که روزی برسه و سرمون را بالا بگیریم و بگیم که کتابداری خوندیم هیچ دروغی نگیم خجالت نکشیم و  اما انگار هر وقت  ما بخواهیم کاری کنیم نمیشود به موانعی میخوریم از جنس خودمان کتابدارها  آنها که 25 سال رشته کتابداری را در ایران به اعماق تاریخ فرستادندباز مانع حرکت رو به جلوی این رشته شدند و بازهم میشوند توهین به مقام کتابدار و به دانشجویان این رشته آخرین هنر آقایان سوالات کارشناسی ارشد بود دوازده سوال کاملا بی ربط به رشته چندین سوال بی معنی...
اجلاس جامعه اطلاعاتی
در اين اجلاس كه مسؤولان ICT و جامعه‌ي اطلاعاتي كشور‌هاي جهان حضور داشتند، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات غنا گفت: همزمان با برگزاري اين اجلاس پيش مقدماتي آفريقا نيز راه‌كارهاي خود را پيشبرد جامعه‌ي اطلاعاتي ارايه مي‌كند. “آلبرت كان داپا“ طي سخنراني خود گفت: غنا نيز به عنوان يكي از كشورهاي عضو كنسول دول سازمان جهاني ارتباطات بر روي پياده‌سازي جامعه‌ي اطلاعات در قاره‌ي آفريقا و تمامي جهان تاكيد دارد و تا كنون نيز حركت‌هايي را در اين مسير كرده است. برای ديدن متن کامل ماجرا اينجا را کليک کنيد.

سخنان نماينده ايران دريونسکو

نماينده ايران دريونسکودرباره کتابخانه ملی صحبتهايی کرده است:بناي جديد كتابخانه ملي ايران تنها نه ساختماني عظيم‌تر، بلكه بايد مركزي براي حفظ گنجينه حافظه تاريخي و ملي، ‌ميراث مكتوب و غيرمكتوب و تمام مظاهري كه در دنياي مدرن به حفظ تنوع فرهنگي كمك مي‌كنند، باشد. نماينده ايران در يونسكو در پايان تصريح كرد: كتابخانه ملي ايران سكويي است كه نحوه امتزاج ايران تاريخي و فرهنگي با علوم، فرهنگها وتمدنهاي ديگر را در سطح جهان نشان مي‌دهد. متن کامل

روشهای جستجوی موفق دراينترنت

روزدوشنبه 10 اسفندماه1383 يك سمينارعلمي درتالاردكترپاك سرشت دانشكده علوم تربيتي و روانشناسي دانشگاه شهيدچمران اهواز برگزارشد. سخنران اين سمينارآقاي محمد حسن عظيمي ازاعضاي هيات علمي گروه كتابداري و اطلاع رساني دانشگاه شهيدچمران اهواز بودند.  آقاي عظيمي سخنراني خودرا با مقدمه اي كلي درباره اينترنت آغازكردند. ايشان اظهارداشتند: اينترنت، بحث روزمجامع جهاني علمي و پژوهشي است و بايد به طورجدي درمورد استفاده ازآن به بهترين نحو، بحث و تصميم گيري شود. ايشان درباره اهميت استفاده ازفناوريهاي اطلاعاتي دردانشگاه گفتند که .... ادامه گزارش را در کتابدارانی ازجندی شاپور بخوانيد.

شمه ای برعبدالحسين آذرنگ

عبدالحسين آذرنگ، نويسنده و پژوهشگر برجسته، خوب ورزش مي کند، خوب کار مي کند و خوب هم مي نويسد و ترجمه می کند و درباره دو مورد آخر، بايد بگويم کارش از خوب بودن به غبطه انگيزی شانه مي زند. تاريخ‌ فلسفة‌ غرب‌ اثر هالينگ‌ديل‌،از ترجمه های ماندگار عبدالحسين‌ آذرنگ‌ است‌.
او که از تعريف و تمجيد گريزان است، از معدود کسانی است که نسبت های اطلاع رسانی و کتابداری را با ارتباطات - عرصه ايرانی موضوع را مي گويم - به گونه ای عميق و احترام برانگيز می شناسد و من بارها از گپ و گفت با او آموخته ام و بارها جای خالی اش را در دانشکده مان احساس کرده ام. به نقل از يونس شکرخواه.

قفسه ها کی پرمی شوند؟

ساختمان يکصد هزار مترمربعي کتابخانه ملي ايران در حالي روز سه شنبه گشايش مي يابد که ظرفيت مخازن بسته آن طي 10 سال آينده پر مي شود.
مصوبه هيات دولت در سال جاري براي خريد سالانه 400هزار جلد کتاب خارجي که طي 10سال به مرز 4ميليون جلد مي رسد و 200هزار جلد خريد کتاب داخلي و واسپاري ناشي از فهرست نويسي ظرفيت 7ميليون جلدي مخازن بسته تنها کتابخانه ملي ايران را تکميل خواهد کرد. متن کامل در جام جام. باسپاس ازخانم مرادی.

استعمارنو

ميگويند که ناشران خارجی ديگرحاضربه تحويل نسخه چاپی مجلات خود به کتابخانه های کشورهای درحال توسعه ای چون ايران نيستند و فقط درازای دريافت هزينه هنگفت مجلات الکترونيکی را آنهم به صورت محدود دراختيارنيازمندان اطلاعات قرارميدهند. بايد قبول کرد که به هرحال توليد اطلاعات و علم و فناوری دراختيار آنهاست. به قول معروف امروزه قدرت درداشتن اطلاعات نهفته است و بايد نيازمندان اطلاعاتی را دنبال خود کشاند.شايد اگرماهم جای آنها بوديم همين کاررا ميکرديم. تصورميرود که درروزهای آتی تابخانه کنگره هم سرويس فهرست نويسی اينترنتی خودرا برای کتابخانه های ايرانی قطع کند. هيچ بعيد نيست.

/ 0 نظر / 70 بازدید