شماره استاندارد برای متون موسيقی

barcodew.gif
شماره استاندارد بين المللي براي متون موسيقي،‌ يك شماره منحصر به فرد است كه جهت شناسايي كليه متون موسيقايي در سراسر جهان، به كار ميرود. اين منابع چه به صورت رايگان ، چه براي فروش و چه جزئي از يك منبع چندرسانه اي باشند، بايد چنين شماره اي را در اختيار داشته باشند. شماره استاندارد بين المللي براي متون موسيقي، از ده رقم تشكيل شده است. مثلا M-2306-7118-7 .
M عددي ثابت است كه شماره استاندارد بين المللي براي متون موسيقي را از ساير ارقام تمايز بخشد. 2306 شماره شناسايي ناشر است كه ناشر خاصي را در زمينه موسيقي شناسايي مي كند. 7118 رقمي است كه يك متن موسيقايي را شناسايي مي كند.
7 عددي است كه كنترل كننده ارزش ارقام ذكر شده است. استاندارد ايزو 10957 به شماره استاندارد بين المللي براي متون موسيقي تعلق گرفته است. در حال حاضر، 48 كشور جهان عضويت آژانس استاندارد بين المللي براي متون موسيقي مي باشند. در اين سايت ميتوانيد ليستي از كشورهاي عضو اين آژانس را مشاهده كنيد.
کارگاه وب سنجیاولين کارگاه گروه پژوهشگران ايرانی در زمينه وب سنجی روز هفتم مهرماه برگزار می شود. برای کسب اطلاعات بيشتر به سايت آقای کوشا مراجعه نماييد.
بانک اطلاعاتی کودکان کار
بانك اطلاعات كودكان كار و خيابان با سرپرستي خسرو صالحي - پژوهشگر- راه‌اندازي شد.
اين بانك اطلاعاتي شامل منبع‌شناسي كتاب، مقاله، نشريه، گزارش، فيلم، عكس و غيره با موضوع كودكان كار و خيابان است. خسرو صالحي گفت: ما درصدديم با راه‌اندازي اين كار، ضمن ذخيره و پردازش اطلاعات داخلي با ايجاد رابطه‌ي دوسويه بين پژوهشگران و مراكز اطلاعاتي، آنها را با نيازهاي پژوهشي و اولويت‌هاي آن آشنا كنيم. وي گفت: منابع اطلاعاتي ما فقط به منابع داخل كشور محدود نيست و ما از طريق ايجاد ارتباط با ساير مراكز اطلاعاتي در اين زمينه تلاش كرده و مي‌كنيم از تجارب ساير كشورها بويژه كشورهايي همچون برزيل، آرژانتين، آفريقاي جنوبي، هند و غيره، استفاده و با آنان تبادل نظر كنيم. بانك اطلاعات كودكان كار و خيابان زير نظر شوراي كتاب كودك فعال است و هستي قائم آبادي، سعيد ابراهيمي، شهين حسيني، فرزانه طاهري، فاطمه موسوي و دكتر وامقي تيم كارشناسي آن را تشكيل مي‌دهند. ايسنا
ان جی او(عادت به مطالعه)
درشيراز يک ان جی او راه اندازی شده که در زمينه عادت به مطالعه فعاليت می کند. هدف اوليه اين سازمان غير دولتی تمرکز برکتابخانه های عمومی و آموزشگاهی و هدايت افراد و دانش آموزان به سوی کتاب و کتابخانه است. آقای حميدی دبیر این انجمن در گفتگو با کتابداران فردا گفت: برنامه های متعددی برای جذب افراد به کتابخانه های عمومی ريخته شده است. از جمله آوردن منابع غير متعارف به کتابخانه ها جهت کشاندن افراد به کتابخانه ها. وی گفت منظور از منابع غيرمتعارف منابعی هستند که در کتابخانه يافت نمی شوند ولی افراد به آنها نيازمندند. مثل اغلب کاتالوگها يا بروشورها. وی در ادامه افزود: قرار است کتابخانه های سيار در سطح شهر راه اندازی شود که اين کار ابتدا ازجنوب شهر آغاز ميشود. حميدی بيان داشت که مکانهای کتابخانه های عمومی شيراز درجاهای مناسبی قرار ندارند و بايد مکانشان تغيير کند. وی سايت اين انجمن را نيز معرفی کرد که به زودی آنرا نيز به لينکها خواهيم افزود.

/ 0 نظر / 59 بازدید