20تایی ها ...

 images.jpg

تا حالا شده زیر یک باران شدید باشید و تنها معبر عبور شما کوچه ای باشد که پر از گل و لای است و دلتان نیاید که از میان آن رد شوید تا برسید به یک سرپناه؟ ترجیح می دهید زیر باران خیس شوید و بعد سرمای شدید بخورید ........یا اینکه بزنید به گلها و شلپ شلپ کنان (!) رد شوید..شاید هم سرراهتون یک چاله ای چیزی هم باشد...ولی ترجیح می دهید همین راه را بروید...گاهی شرایطی در زندگی پیش می آید که مجبوریم از یک تنگنای وحشتناک عبور کنیم...دست خودمان نیست...نمی توانیم این تنگنا را نابود یا حتی عریض کنیم تا بهتر بشود از آن عبور کرد..چون برای رسیدن به یک هدف بالاتر چاره ای جز عبور کردن از این تنگنا نیست.. اما...همیشه این طور نیست که ناگهان با تنگنا مواجه شویم..گاهی این مجرای باریک را خودمان ایجاد می کنیم.

  • دلیل اولش این است که افقهای گسترده برای خودمان ایجاد نمی کنیم.. تا به اوج برسیم..روایت کرده اند که   جابربن حیان میگفت چون من میخواستم امام صادق شوم جابربن حیان شدم.  اما
  •  دلیل دیگر، شرایطی است که برایمان ایجاد می کنند و مجبور می شویم حتما از این تنگنا رد شویم..

 CAZBITLF.jpg ...  تکثیر شتابناک (!!!) گروه­های مختلف کتابداری و اطلاع رسانی در کشور، و به دنبال آن توسعه بخش تحصیلات تکمیلی یکی از همین معضلاتی است که افراد را به زور درون یک تنگنا قرار می دهد. این مساله شاید هم اینک چندان به چشم نیاید اما..با گذشت سالیان اثر منفی خود را بروز خواهد داد و سیل عظیم کتابداران جوان فارغ التحصیل جویای کار در جامعه گسیل خواهند شد، --------------------  همچنان که تا حدودی این وضع پیش آمده و علی رغم نیاز شدید بسیاری از سازمانها به کتابدار، شرایط دشوار و صعب العبوری برای استخدام کتابداران متخصص وجود دارد.. در مقطع تحصیلات تکمیلی نیز با افزایش کمی دانشجویان روبرو هستیم..چنانکه مثلا در دانشگاه...30 نفر به عنوان دانشجوی کارشناسی ارشد مشغول ادامه تحصیلند. حال چه کسی با چه تخصصی برای این دانشجویان باید وقت بگذارد و به شبهات علمی آنها پاسخ گوید چیزی است که معمولا رسم و عرف است که در این گونه مواقع بگویند:

 It is your problem!

CAU38TEB.jpgاین قضیه به مقطع دکتری نیز کشیده شده و ظرفیتهای پذیرش افزایش یافته اند. طوری که به نظر می رسد تا چند سال دیگر، به کلاسهای دوره دکتری هم وزن دوره کارشناسی خواهند شد! ... این پست را با نقل قولی از استاد فرزانه، آقای دکتر حری به پایان می بریم: ((انتظارنداشته باشید که کسی رشته کتابداری درویترین نمایش بگذارد. ما باید خودمان با همت و تلاش رشته را نشان بدهیم. این به طرزتلقی ما و فلسفه ما نسبت به خودمان بستگی دارد که ما را به جامعه معرفی میکند. ))و در انتها به 20 نفر عزیزی که به ماراتن مصاحبه دوره دکتری فراخوانده شده اند، تبریک گفته و برایشان آرزوی توفیق داریم.   

/ 0 نظر / 66 بازدید