کتابدارانه ها

در حسرت يك برنامه منظم
از روز يكشنبه با برگزاري آزمون ((بسندگي)) زبان در دانشگاه شيراز، دور ديگري از آزمون هاي دكتراي رشته هاي مختلف از جمله كتابداري و اطلاع رساني آغاز شد. نكته خيلي جالب اينجا بود كه هيچ نوع برنامه اي اعم از اينكه آزمون قرار است كجا برگزار شود، آزمون تخصصي چه موقع است و چه دروسي در اين آزمون گنجانده شده اند به داوطلبان ارائه نشد و ((نمي دانم، نمي دانم)) بود كه نصيب داوطلبان مي شد. هر يك از داوطلبان درصورت داشتن چشماني بينا بايد مي ديدند كه روي ديوارهاي دانشگاه نوشته شده است كه براي هر رشته مورد نظرخود كجا بايد امتحان بدهند. اوج بي برنامگي و بي احترامي به داوطلبان زماني بود كه طي يك اطلاع رساني در بخش زبان، همه داوطلبان جهت گذراندن آزمون ((بسندگي)) به اين بخش آمدند و پس از سي دقيقه پشت در ماندن و كمي هم نشستن،به آنها گفته شد كه ميتوانيد براي اين امتحان به سالن امتحانات كتابخانه ميرزاي شيرازي برويد!! چهره هاي داوطلبان كه با چشمان خود پله هاي طولاني تا كتابخانه را نگاه مي كردند واقعا ديدني و از ديد برنامه(!) ريزان لابد خنده دار بود. به هرحال طي آخرين خبر، امتحان تخصصي در يك روز،آنهم از ساعت 8 تا 4 بعدازظهر(ظاهرا) مي باشد. اين نوع امتحان گرفتن براي دوره دكترا(!) آنهم در دانشگاهي همچون شيراز، را بايد در كتاب ركوردهاي گنيس ثبت كرد.
يك ذكر مصيبت كوچك
شنيده هايي موثق گفته اند كه در دانشگاه… يك دانشجوي دكتراي زبان‏، به تدريس دروس مرجع شناسي، روش تحقيق و به طور كلي دروس كتابداري مشغول است و اين احتمال هم مي رود كه مدير گروه كتابداري آنجا بشود. نكته از قول ترانه سرا: پرنده های قفسی... و الی اخر.
اولين همايش دانشجويي كتابداري و اطلاع رساني پزشكي
در هفته گذشته، اولين همايش دانشجويي كتابداري و اطلاع رساني پزشكي روز 21 ارديبهشت ماه در مركز همايشهاي علمي-فرهنگي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان-تالار ابن سينا برگزار شد. اين مراسم با سخنراني هاي افتتاحيه رئيس دانشگاه علوم پزشكي اصفهان‏، رئيس دانشكده مديريت و اطلاع رساني و دبير همايش آغاز شد. در اين همايش، بنا بود كه پيش از شروع سخنراني ها دكتر فريبرز خسروي يك سخنراني تحت عنوان كتابداران‏، خرد اخلاق داشته باشند كه به دليل عدم حضور ايشان در همايش دكتر رضايي شريف آبادي،سخنراني خود را تحت عنوان ((مديريت دانش و سيستمهاي اطلاعاتي در بهداشت و درمان مروري بر عناوين پژوهشي مورد نياز)) ارائه دادند. از ساعت نه و ده دقيقه بخش اول سخنراني ها آغاز شد. در اين بخش چهار سخنراني ارائه شد كه به ترتيب عبارت بودند از: ارزيابي كيفيت خدمات كتابخانه مركزي دانشگاه صنعتي اميركبير براساس مدل Libqual توسط خانم كاظم پور و آقاي اشرفي ريزي. هزار پا محملي نوين با قابليتهاي بيشتر توسط رامين نادري. تفكر انتقادي در ارزيابي منابع اينترنتي توسط حسن اشرفي ريزي و خانم كاظم پور. هيات رئيسه اين بخش از سخنرانيها آقاي باطني، خانم مير شاهزاده، خانم تيموري. يافته هاي تحقيق اول نشان داد كه كتابخانه مركزي دانشگاه صنعتي اميركبير در بعد كنترل اطلاعات، از كيفيت بهتري برخوردار بوده و در بعد فضاي كتابخانه داراي ضعف است. كاربران، وب سايت كتابخانه را بسيار خوب ارزيابي كرده اند. اما در مجموع خدمات كتابخانه را در حد متوسط ارزيابي نموده اند. در مقاله دوم، به معرفي يكي از ابزارهاي نوين ذخيره اطلاعات پرداخته شد. هزارپا يا ميليپيد يكي از آخرين تحولات در فناوري اطلاعات است كه مي تواند حجم بسيار وسيعي از اطلاعات رقومي را در خود جاي دهد و كتابخانه ها در عصر ديجيتالي مي توانند از اين وسيله كارآمد، استفاده هاي فراوان ببرند. در نهايت در آخرين سخنراني بخش اول، اين مطلب مطرح شد كه اغلب كاربران قادر به تشخيص اطلاعات مفيد از غير مفيد در محيط وب نيستند. بنابراين بايد به دنبال راهي براي ارزيابي منابع اينترنتي بود و آن تفكر انتقادي مي باشد. تفكر انتقادي لازمه توانايي و مهارت ارزيابي اطلاعات است، و اين توانايي در محيط آموزشي از جمله كتابخانه ها شكل و پرورش مي يابد. در يادداشتهاي آتي، بخشهاي بعدي سخنراني ها منعكس خواهد شد.
همایش هفتم
همایشهای کتابدارانه دانشگاه الزهرا در جامعه کتابداری ایران نهادینه شده است. دانشجویان فعال گروه کتابداری و اطلاع رسانی دانشگاه الزهرا برای هفتمین بار پیاپی روز چهارشنبه یک همایش کتابدارانه دیگر را برگزار خواهند تحت عنوان کتابدار: اخلاق و تخصص. برای این عزیزان آرزوی موفقیت داریم و امیدواریم که همواره این راه را ادامه دهند.
ترجمه کتاب
آقای دکتر عبدالحسین فرج پهلو اعلام کرده که در حال ترجمه کتاب Joseph. R. Matthews. Strategic Planning and Management for Library Managers. Libraries Unlimited, 2005 می باشند. برای ایشان آرزوی موفقیت داریم.
جشنواره وبلاگی
مدتی پیش به اتفاق یکی از دوستان در حال تورق روزنامه ها بودیم که در یکی از ستونها جشنواره وبلاگهای پرستاری جلب نظر کرد. این دوست عزیز ما پیشنهاد جالبی کرد و اینکه ای کاش می شد ماهم در حیطه کتابداری جشنواره وبلاگها را راه اندازی می کردیم. نظر شما چیست؟ میتوان بیشتر در این زمینه بحث کرد. آدرس جشنواره وبلاگهای پرستاری هم به این شرح است:http://nurseblog.blogfa.com/
برگزاری همایش کول نت در فرانسه
هفتمین همایش کول نت هم در روزهای چهارشنبه تا جمعه هفته گذشته برگزار گردید. در این همایش مجموعه ای از مقالات در موضوعات مختلف وب سنجی و کتاب سنجی ارائه شد. از ایران خانم دکتر عصاره-آقای دکتر فرج پهلو-آقای کوشا-آقای زین العابدینی و خانم مکتبی دانشجویان دکترای کتابداری دانشگاه اهواز و آقای نوروزی دانشجوی دکترای کتابداری در فرانسه مقاله داشتند. متن کامل رویدادهای مربوط به این همایش را از زبان کتابدار پارسی بخوانید.

/ 0 نظر / 80 بازدید