کتابدارانه ها

کتاب جدید از دکتر حری

شیوه های استناد در نگارش های علمی: رهنمودهای بین المللی تالیف دکتر حری و اعظم شاهبداغی از انتشارات دانشگاه تهران منتشر شد. در این کتاب میتوانید انواع شیوه های استناد علمی را مشاهده کنید که به مراتب کاملتر از کتاب قبلی دکتر حری تحت عنوان آئین گزارش نویسی بوده است.

گزارش سفر: سیدنی 2006

امروز دوشنبه ساعت یازده سخنرانی دکتر بیگدلی در زمینه رفتار اطلاع یابی مهندسان شرکت کشت و صنعت نیشر خوزستان در تالار دکتر پاک سرشت برگزار گردید. البته از اینکه اطلاع رسانی در این مورد ضعیف بود ببخشید. چون خودمان همان روز همایش فهمیدیم که امروز یک سخنرانی هم هست! دکتر بیگدلی این همایش را در سیدنی استرالیا ارائه کرده بود که عنوان همایش رفتار اطلاع یابی در بافت بوده است. این همایش همه ساله در یکی از کشورهای دنیا برگزار می شود. سال قبل نیز در کشور ایرلند برگزار شده بود. دکتر بیگدلی در ابتدا در مورد نیشکر و پیدایش آن در ایران و اینکه از سال ۱۹۸۹ بررسی هایی برای بهره برداری از نیشکر به منظور خودکفایی در تولید شکر در خوزستان انجام شد  و به دلیل اینکه این کار مکانیزه است  باید از نیروهای متخصص استفاده شود و این نیروهای متخصص به منابع اطلاعاتی غنی نیازمندند صحبتهایی نمود. وی بیان داشت علی رغم اینکه در کشور ما در برخی مجلات تخصصی گفته می شود دیگر کار روی رفتار اطلاع یابی بس است بیشتر مقالات سیدنی در این حیطه بوده. مثلا یکی از ارائه کنندگان مقاله ای در مورد شیوه اطلاع رسانی در خطوط متروی شهر سیدنی ارائه کرد که مثلا اگر مترو خراب شد شیوه های اطلاع رسانی به مردم یا به مدیر مترو چگونه است. در تحقیق دکتر بیگدلی مشخص شد که اغلب کارشناسان این شرکت مهندسان کشاورزی-عمران هستند و برخی هم تحصیلات حسابداری-شیمی و مدیریت دارند. ۵۹ درصد از کتاب فارسی- ۵۱ درصد از نشریات فارسی و ۳۶ درصد از نشریات لاتین استفاده میکنند. علت استفاده اندک از نشریات لاتین ضعف در زبان- ضعیف بودن مجموعه و سخت بودن محتوای مجلات انگلیسی زبان است. کارشناسان مشکلات خود را برای استفاده از کتابخانه شرکت که هم اینک در مزارع قرار داده شده چنین بیان کردند: فقدان مهارت در به کارگیری فناوریهای روز- مسافت طولانی محل کار با کتابخانه- ساعات کار طولانی و خسته کننده در طول هفته.

وی در نهایت پیشنهاد راه اندازی کتابخانه سیار- راه اندازی اینترانت و اشتراک مجلات علمی چاپی را برای بهتر شدن دسترسی کارشناسان این شرکت به اطلاعات دانست.

در حاشیه: دکتر شهنی معاون پژوهشی دانشکده از عدم حضور دانشجویان گلایه میکرد. پاسخهایی که به وی داده شد به این ترتیب بود: عدم اطلاع رسانی کافی به همه. چون در جایی نصب نشده بود که قرار است امروز سخنرانی باشد. عدم انگیزه دانشجویان برای دریافت اطلاعات به دلیل برطرف نشدن نیازهای اولیه.(  هنوز مشکل گرسنگی شکمی حل نشده که سراغ گرسنگی اطلاعاتی برویم!.) عدم تشویق کردن دانشجویان از سوی اساتید جهت شرکت در این سخنرانی ها.

نکته جالبی که دکتر بیگدلی به آن اشاره کرد تعاملات گسترده کشورهای مختلف اروپایی با هم در نگارش مقاله بود که متاسفانه در سرزمین ما این رویه حکم فرمانیست. حتی جالب است که آنها تعجب میکردند که ماهم رشته کتابداری داریم. بسته بودن دروازه ها به روی دانشمندان و عدم تعاملات اطلاعاتی آثار مخربی برای ما در بر خواهد داشت. اگر قرار است کتابداری جهانی شود و گسترش یابد باید به کشورهای در حال توسعه هم اهمیت داده شود. سخنرانی دکتر بیگدلی ساعت دوازده به پایان رسید.

/ 0 نظر / 63 بازدید