از تخت جمشید تا سعد آباد

دوازده روز تعطیلات نوروز که به طور نسبی دست بردن به نگارش مقاله و کارهای دیگر، قدغن بود فرصتی دست داد تا بعد از سالها برخی اماکن تاریخی را این بار دقیق تر و عمیق تر ببینیم. یکی تخت جمشید و دیگری مجموعه کاخهای سعد آباد. زمانی که در شیراز روزگار را به سر می بردیم، رفتن به مکانهایی مثل تخت جمشید و اماکن تاریخی دیگر، خیلی عادی شده بود و هیچوقت نشد که همراه با مهمانان نوروزی به این مکانها برویم. چون از دیدگاه خودمان تکراری بود و چیزی جدید نداشت.

یک- تخت جمشید.

اما این بار، فرصتی فراهم شد تا به اتفاق عده قلیلی از اقوام، رهسپار پارسه شویم. این بار با دید عمیق تر. آخرین بار با دوستان ادکا در سال 1386 به این مکان رفته بودیم و یادی از آن روزگار کردیم. اولین چیزی که توجه را جلب میکرد افزایش ناگهانی بلیط ورودی بود که از پانصد تومان به 2000 تومان رسیده بود. البته این قیمت در مقایسه با کاخ موزه های دیگر نظیر کاخ توپکاپی یا مسجد ایادصوفیه، هیچ به حساب نمی آید و تازه به نظر میرسد مکانهای دیدنی و تاریخی، ارزش آن را دارند که هزینه های بیشتری برای بازدید از آنها پرداخت شود. پس از شکافتن سیل جمعیت که به سختی می شد بینشان راه رفت از پلکان مخصوص اجانب بالا رفتیم! چون لیدری که آنجا بود میگفت پلکان سمت راست مخصوص رعایا و اجانب و پلکان سمت چپ ویژه نجبا بود که باید زودتر به دروازه ملل می رسیدند. نکته قابل توجهی دیگر که ایشان اشاره کرد این بود که در ساختن تخت جمشید کمترین قناسی یعنی حدود 27 و نیم درجه وجود دارد که قابل تحسین است.

یکی یکی مکانها و دیوار نقشها را از نظر گذراندیم تا رسیدیم به موزه تخت جمشید و کتابخانه آن. از لیدر، درباره کتابخانه تخت جمشید سوال کردم که اشاره ای گذرا کرد در این مکان، کتابخانه ای نبوده و اگر هم چیزی به اسم کتابخانه یا دپیره خانه یا دبیرخانه وجود داشته در شهر استخر می شد آن را دید. خلاصه بازدید از این مکان با شکوه، حدود دو ساعت به طول انجامید. خسته و خاک آلود برگشتیم پایین و ساعات باقیمانده را کنار رودخانه سیوند سپری کردیم.

دو- سعد آباد

در روز دوازدهم هم تصمیم گرفتیم از مجموعه سعد آباد بازدیدی داشته باشیم. باز هم خاطرمان آمد که در پاییز 1387 به لطف آقای امیرکیانی، دوستان ادکا بازدیدی از کاخهای سعدآباد داشتیم. در وقت اندکی که داشتیم توانستیم موزه های ملت، اتومبیلهای سلطنتی، چهره های ماندگار، مردم شناسی، آشپزخانه سلطنتی، استاد فرشچیان و اسناد تاریخی را ببینیم. خب، به هرحال هر کدام از اشیاء و سندهایی که در این موزه ها هست جزو مقولات آرشیوی محسوب می شوند و بسیار جای مطالعه و پژوهش دارند. مرکز اسناد تاریخی در سال گذشته گشوده شده و پیشنهاد میکنم دوستان علاقه مند به حوزه آرشیو، حتماً این مرکز را ببینند. به هرحال، سیزده خود را یک روز جلوتر و به صورت آرشیوی، در کردیم!

/ 0 نظر / 74 بازدید