آليس در کتابخانه بريتانيا

علاقه مندان به کتاب آليس در سرزمين عجايب ميتوانند نسخه خطی اين کتاب را به صورت مجازی و از طريق کتابخانه بريتانيا مشاهده و تورق کنند. هنگام ورق زدن اين کتاب صدای يک هنرپيشه انگليسی شما را همراهی ميکند. در حال حاضر کتابخانه بريتانيا ۱۴ نسخه کمياب را در مجموعه خود جای داده است. به نقل از جام جم

هفته دفاع

از اواخر هفته گذشته تا به امروز پنج دفاع از رساله های رشته کتابداری در دانشگاه اهواز برگزار شد. رساله های آقايان جهانشاهی-زوارقی-پروين و بيرانوند با نمرات عالی و بسيار خوب پذيرفته شد. در يادداشتهای آتی از نتايج علمی اين پژوهشها خواهيم گفت. اما برخی حواشی اين جلسات جالب بود. ازجمله: لجبازی و عصبانيت يکی از دانشجويان و پاسخ ندادن به سوالات يکی از داوران! استرس زا بودن اسلايدهای يکی از دانشجويان که در زمينه استرس شغلی کتابداران رساله اش بود( اسلايدهای ايشان مرتبا به صورت خودکار جابجا ميشد!) گلايه های فراوان استادمشاور از دانشجو(عدم مشاوره با وی!) گلايه های استادراهنما از دانشجو(به دليل عدم حضور مداوم دانشجو و عدم همفکری وی با استاد!) تپق زدن يکی از دانشجويان در پايان ارائه(با سپاس گرامی ازشما!) تعويق سه ساعته يکی از جلسات به دليل عدم آگاهی يکی از داوران از برگزاری جلسه! کنايه هايی که بعضا در مورد برخی جملات زده ميشد (خداقوت کتابدار!) و.... از برخی نکات حاشيه ای اين جلسات پشت سرهم بود. به تمام اساتيد و دانشجويانی که در اين هفته از رساله های خود دفاع کردند خسته نباشيد می گوييم.

هفته کتابهای ممنوعه

انجمن کتابداران امريکا با تهيه فهرستی از تمام کتابهايی که در طول سال گذشته سعی شد از کتابخانه های مدارس و دانشگاههای اين کشور جمع آوری شوند مراسم هفته کتابهای ممنوعه را برگزار می کند. نويسندگانی که به دلايلی کتابهايشان مورد مخالفت افراد مختلف قرار گرفته بود در اين فهرست جای داده ميشوند. برخی از نويسندگان عبارتنداز: جی.کی رولينگـ(رواج جادوگری)- جان اشتان بک(به کاربردن زبان عاميه وقيح)- مارک تواين-ماياآنجلو-استيون کينگ(نوشتن داستانهای ترسناک) و ... به نقل از شرق.۴مهر.

استرس و کتابداران

نتايج يک رساله عوامل استرس زای شغلی کتابداران را نشان داد. اين عوامل به اين ترتيب هستند: قطع مداوم اينترنت و معطل ماندن بخشهايی از فعاليتهای پژوهشی مراجعان- عدم تناسب حجم کار زياد با حقوق پرداختی-رفتارهايی چون: حسادت-چاپلوسی و گزارشهای مغرضانه به مسئولين- ناقص بودن اطلاعات ذخيره شده در نرم افزارهای کتابخانه ای-کمبود منابع الکترونيکی مانند پايگاههای داده- فقدان امنيت شغلی به ويژه برای پرسنل پيمانی- تهيه غير اصولی منابع کتابخانه- کمبود رايانه-عدم توجه به زيباسازی محيط و فضای کتابخانه- فقدان نظام امانت بين کتابخانه ای. در کل اين عوامل دارای بيشتر بار در انتقال استرس به کتابداران هستند. لازم به ذکر است که اين رساله توسط آقای پروين و تحت نظر دکتر فرج پهلو صورت پذيرفته است.

/ 0 نظر / 67 بازدید