مشقی برای فردا

اواخر آذر سال 1385 برف نسبتاَ شدیدی در حال باریدن بود. نخستین بار قرار بود که دانشجویان کتابداری پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی همایش ملی دانشجویی برگزار کنند. به هر ترتیبی که بود خود را  محل همایش رساندیم. شیوه برگزاری در همان نگاه اول خیره کننده و جذاب بود. غرفه های حامیان همایش- یک سالن شیک- کادر اجرایی با لباس یکدست- برنامه منظم و دعوت از اساتیدی چون: دکتر حری- دکتر فتاحی-دکتر زین العابدینی- آقای حافظیان- خانم رهادوست و سایر افراد فضای همایش را جدی و سنگین کرده بود. مقاله ای که آنروز داشتیم اسمش بود: کتابداری از ثبات تا انقلابی آرام.ایده مقاله سر کلاس درس روش تحقیق آقای دکتر پاک سرشت مطرح شده بود و ملهم از مباحث بنیادین و فلسفی بود. شاید این اولین و آخرین بار بود که وارد حوزه نظری- مبانی و فلسفی کتابداری شدیم و تا به امروز این زمینه در حوزه مطالعاتی مان چندان جایی ندارد.

در هر صورت مقاله ارائه شد و از مقالات سایر دوستان هم بهره بردیم و مراسم اختتامیه هم با معرفی مقالات برتر یعنی مقاله خانم طاهره کرمی- حقیر نگارنده- و آقای ریسمانباف برگزار شد. اما شاید دوستانی که در آن همایش بودند فکر نمیکردند که هر یک چه سرنوشتی خواهند یافت. دوستانی نظیر آقایان زره ساز- احسان محمدی-سهیلی-زمانی-نصرتی- رستمی- فرشاد مرادی-هژیر و خانمها پاکدامن- پازوکی-پاسیار-ریاحی نژاد- اکثری-طوسی-آبیار و...در این همایش بودند و دیگر خود شما خوانندگان میدانید که هر یک اکنون در چه مرتبه ای هستند.

و حتی آنجا بود که اولین بار ادکای یک با سخنرانی آقای جعفری به صورت رسمی معرفی شد و خانم پاکدامن از طرف ادکا با اهدای یک دسته گل از خانم پازوکی که دبیر همایش بودند تقدیر نمودند. در هرصورت این همایش با شکوه- البته داخل پرانتز عرض کنیم که شکوه و جلال همایشهای کتابداری دانشگاه الزهرا که با قدمت نزدیک به 13 سال در تاریخ کتابداری ایران بی نظیر جلوه می کند جای خود را دارد- (بدون سوگیری!)به پایان رسید. تا اینکه روز گذشته نیز چهارمین همایش دانشجویان کتابداری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد و خاطرات این دوستان زنده گردید. به هرحال دوستان میدانند که کار اجرایی و علمی و مشارکتی چقدر دشوار است. این دانشجویان و کتابداران فردا زحمات زیادی کشیده بودند که واقعاَ جای تقدیر دارد. نکته دیگر خود مقالات بود که اکثراَ ایده های جدید داشتند و تلاششان بر این بود تا بیشتر مطلب و دانش را منتقل کنند تا به اسلایدخوانی بپردازند. در هرصورت این همایش نیز به مبارکی و میمنت با دستاوردهای خاص خود برگزار شد و مشقی دیگر گردید برای دانشجویان و نسلی دیگر ساخته شد از کتابداران فردا. 

/ 0 نظر / 72 بازدید