کتابدارانه ها

عصرانه کتابدارانه: ۴

چهارمین عصرانه کتابدارانه اهواز دوشنبه هفته ای که رو به اتمام است در کارگاه کتابداری دانشگاه چمران اهواز برگزار شد. این عصرانه با عصرانه های دیگر اندکی متقاوت بود. زیرا دانشجویان کتابداری پزشکی نیز در این جلسه حاضر بودند و خود را به دانشجویان کتابداری دانشگاه چمران معرفی کردند. در این جلسه دکتر بیگدلی از اهمیت دسترسی به اطلاعات در مکان های غیر رسمی مثل گردهمایی های مردم صحبت نمود و بیان داشت که از طریق چنین نشستهایی اطلاعاتی می توان به دست آورد که شاید در هیچ محمل رسمی دیگری نتوان از آن سود برد. وی به اتفاق دکتر فرج پهلو درباره آینده شغلی در کتابداری بحث نمود و اظهار داشت علی رغم دشواری های رسمی و اداری در استخدام کتابداران می توان با تلاش و پیگیریهای زیاد به فعالیت با انگیزه پرداخت. همچنین درباره ادکا و فلسفه کاری آن و حضور دو نماینده از اهواز در این انجمن صحبت شد. در این جلسه بحث راه اندازی خبرگزاری کتاب مطرح گردید و پیشنهاد شد که دانشجویان کتابداری با این خبرگزاری به همکاری بپردازند که البته مشکلات و مسائل موجود برسراین کار بیان گردید و بیان شد که باید نگاه جدی تری به این قضیه شود. پیشنهاد گردید که مباحث مطرح شده در عصرانه های کتابداری در روزنامه های محلی اهواز منتشر گردند. در این جلسه تاکید گردید که دانشجویان کتابداری پزشکی و غیرپزشکی بیشتر باهم در ارتباط باشند و با همکاری کنند و از ایده ها و افکار یکدیگر استفاده کنند. عصرانه چهارم کمک کرد تا دانشجویان این دو گرایش بیشتر با هم در تماس باشند و از اندیشه های یکدیگر آگاه شوند. در این جلسه درمورد تسلط کتابداران بر سایر علوم در راستای بازیابی اطلاعات و عرضه اطلاعات مناسب به کاربران هر حیطه و بالابردن توقع جامعه از خدمت رسانی کتابداران و تاکید بر این مساله بحث گردید. عصرانه چهارم در ساعت ۱۸ به کار خود پایان داد.

انتخاب کتاب سال

صبح امروز در تالار آفتاب اهواز مراسم جشن کتاب و انتخاب کتاب سال برگزار شد. در این جلسه پس از سخنرانی مسئولان ارشاد و استاندار کتابها و کتابفروشی های برتر در استان خوزستان معرفی شدند و از خیرین و خادمان عرصه چاپ و نشر تجلیل شد. ضمن اینکه لازم به ذکر است کتاب جستجوی اطلاعات در عصر اطلاعات ترجمه آقای دکتر بیگدلی به عنوان کتاب برتر سال معرفی شد که به ایشان تبریک می گوییم. البته برخی انتخابهای امسال اگر و اما داشت. مثل عدم انتخاب کتابفروشیهای شاخص اهواز(رشد و اشراق). خلاصه اینکه این جشن کتاب به تنها چیزی که شبیه نبود جشن کتاب بود. همین!

باردیگر آبادان

پس از یک سال دوباره فرصتی پیش آمد تا به مناسبت برگزاری یک همایش در هفته کتاب به آبادان برویم. در این همایش که نقش کتابداری و  اطلاع رسانی در ارتقا و سلامت نام داشت جمعی از دانشجویان و اساتید کتابداری دانشگاه چمران اهواز به همراه خانمها رهادوست و دکتر انصاری شرکت کردند. این همایش حدود ساعت نه و سی دقیقه در تالار اجتماعات دانشکده پرستاری آبادان برگزار گردید. پس از سخنان معاون پژوهشی دانشگاه و سرپرست کتابخانه مرکزی و ارائه گزارشهای مربوط به فعالیتهای کتابخانه مرکزی دانشگاه علوم پزشکی اهواز خانم دکتر نوش آفرین انصاری به سخنرانی پرداخت. وی بیان داشت: هفته کتاب بهانه ای است تا دانشجویان یاد اساتید پیر خود بیفتند... دکتر انصاری از تحولات صورت گرفته در کتابداری و آنچه که باید در جامعه برای کتابخوانی صورت گیرد صحبت نمود( متن کامل کلیه سخنرانی ها بعدا به صورت جداگانه ارسال می شود). پس از سخنرانی دکتر انصاری یکی از دانشجویان کارشناسی کتابداری درباره کتابخوانی برای کودکان در بیمارستانهای اهواز گزارش جالب و شنیدنی را ارائه کرد که همگان را تحت تاثیر قرار داد که در پایان گزارش خود از خانم مکتبی که ایده تهیه این گزارش را در کلاس ادبیات کودکان و نوجوانان مطرح نمود تشکر کرد.  پس از استراحت و پذیرایی خانم رهادوست درباره مشکلات موجود در کتابداری ایران صحبت کرد.وی ابراز داشت بزگترین مشکل حرفه ما هویت حرفه ای است. پس از ایشان دکتر کوکبی در باره کتابخانه های پزشکی ایران و مارک ایران صحبت نمود. وی مقایسه ای بین تحلیل موضوعی پزشکی کتابخانه کنگره و کتابخانه ملی ایران صورت داد. سخنرانی بعدی توسط آقای زین العابدینی درمورد تله مدیسین یا پزشکی از راه دور ارائه گردید. کاربرد اینترنت و فناوری اطلاعات برای پزشکی از راه دور و نقش کتابداری و اطلاع رسانی در پزشکی از مواردی بود که ایشان در سخنرانی خود مورد بحث قرار داد. بعد از صرف ناهار در ساعت ۱۴ دکتر فرج پهلو درباره فعالیتهای انجمن کتابداران خوزستان و کارهایی که باید در این انجمن بشود صحبت نمود. پس از صحبتهای ایشان آقایان دکتر کوکبی- دکتر معرف زاده- مهندس عرب زاده و آقای زین العابدینی و خانمها دکتر انصاری و رها دوست به سئوالات مطرح شده از سوی حضار پاسخ دادند. مراسم در ساعت سه و نیم به پایان رسید. پس از آن دانشجویان و اساتید به خرمشهر رفتند و از موزه جنگ نیز بازدید کردند و پس از آن به اهواز بازگشتند. جا دارد که از زحمات خانم سلطانی و دوستان ایشان و مسئولان دانشکده پرستاری آبادان که زحمات فراوانی کشیده اند تشکر کنیم. در ضمن فوتوبلاگ کتابداران اهواز هم راه اندازی شده. از دوستانی که دوست دارند عکسهای کتابدارانه خود را بفرستند برای همکاری التماس دعا داریم.

http://libphotos.blogfa.com

http://i9.tinypic.com/40aaty0.jpg

http://i10.tinypic.com/44sj5w2.jpg

http://i7.tinypic.com/2z4wj7b.jpg

http://i9.tinypic.com/2dj7683.jpg

کارگاه علم سنجی

روز ۱۳ آذر در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان یک کارگاه آموزشی علم سنجی برای معاونان پژوهشی این دانشگاه برگزار خواهد شد و مدرس آن خانم دکتر عصاره خواهد بود.

/ 0 نظر / 111 بازدید