بس خجالت که ازاين حاصل ايام بريم

درسرمقاله اين شماره فصلنامه کتاب به قلم دکترخسروی مطلب جالبی درزمينه مديريت و ارزش زمان نگاشته شده است. بخشهايی ازاين مطلب را با هم ميخوانيم:


تاخيربرای برخی افراد حالت پرستيژ پيداکرده است. درجامعه ما تاخير درشروع- تحويل و انجام کارها و طرحها امری بديهی است و گويا جزو فرهنگ ما شده است. ما تمدنی هستيم با ۲۵۰۰ سال تمدن و نيم ساعتی هم تاخير! اين درحالی است که با پيدايش فناوريهای نوين ارزش زمان بيش ازپيش آشکارشده است. فزونی اطلاعات موجب ميشود تا وقت لازم برای پردازش آن نداشته باشيم. توجه به زمان و به هنگام بودن درکشورهای جنوب(توسعه نيافته مورد غفلت واقع شده است.


اصولا ما دارای دوجامعه تک زمانی و چندزمانی هستيم. درجامعه تک زمانی عدم رعايت زمان يک ضد ارزش محسوب ميشود. دراين جوامع کارها بايد سرموقع تعيين شده تحويل شود. درجوامع چندزمانه زمان ارزش چندانی ندارد و ازآن استفاده بهينه ای نميشود. جای ارزش نهادن برزمان را تعارفات ميگيرد. نبود برنامه ريزی رسمی-شتابزدگی-عدم قاطعيت-حضوردرجلسات غيرضروری-پذيرفتن بيش ازحد ظرفيت کارها-نداشتن هنرنه گفتن و نظايری ازاين قبيل مديريت را با بحران مواجه ميکند. تبديل رويکرد چندزمانه به تک زمانه تلاشی همه جانبه را ميطلبد. اين فرهنگ بايد ازمدارس آغازشود و درسازمانها نمود عينی يابد.


فهرستتان را نشان دهيد


كميته ناشران داخلي هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران با صدور اطلاعيه‌اي اعلام كرد: طبق ضوابط و مقررات نمايشگاه كتاب، ناشران علاقه‌مند به حضور در نمايشگاه هر سال براي گرفتن غرفه فهرست كتابهاي خود را به كميته اجرايي ارايه كرده تا بر اساس آن متراژ متناسب با ناشر اختصاص يابد و اين ضابطه امسال نيز طبق روال گذشته صورت گرفته است.


 علت اينكه از برخي ناشران درخواست ارايه فهرست شده است، به دليل تناقض آمار ارايه شده از سوي آنها با فهرست موجود در خانه كتاب است. همچنين فضاي مورد نظر اين ناشران با تعداد عنوان‌هاي ارايه‌شده از سوي آنها مغايرت داشت كه مقرر شد اين موضوع در كميته ناشران داخلي رسيدگي شود. ايسنا


گروه بازی


شنيده ها حاکی ازآن است که دريکی ازشهرهای کشورکه خيلی هم سرداست و تاکنون هم دوره کارشناسی ارشد ايجاد نکرده است دوگروه کتابداری همزمان درحال به وجود آمدن هستند. البته ميگويند که يکی ازاين گروهها کتابداری پزشکی است و ديگری هم دانشگاه ت.م است. ميگويند که نيروهم لازم دارند. يکی ازاساتيد آن دانشگاه که دريکی ازسردترين شهرهای کشورتدريس ميکرده و الان بازنشسته شده يکی ازدوگروه را ايجاد کرده است. راستی چه خوب است که هرايرانی يک گروه کتابداری و اطلاع رسانی راه اندازی کند!


هديه دوست؟ زخم پيرهن..


دوکتابداردرکتابخانه.. ....درحال درددل کردن بودند. يکی ازحجم زيادکارها شکوه ميکرد و ناله مينمود و ازدست دانشجويان به ستوه آمده بود. اوميگفت که خوشبختانه من ديگربازنشسته شدم و رفتم. راحت شدم. ولی برای تو(کتابدارمخاطبش) نگرانم و دلم ميسوزد. بايد تا ده سال ديگرهی پشت اين ميزبايستی و کارت خط بزنی. کتاب شلف کنی. با مشتری سروکله بزنی. واقعا که کلافه کننده است. کتابدارمخاطب لبخندی زد و گفت: من اصلا ازحجم کارها و جواب مشتری دادن شکايتی ندارم. تا پای جانم هستم که کارهايم را سرموقع و تمام و کمال انجام دهم. اما... تنها چيزی که مرا ازپا می اندازد و خسته ام ميکند برخورد نادرست با ما کتابداران است. فکرميکنند که ما برده شان هستيم. قدرناشناسی ازماست که خيلی آزاردهنده است. اين است مزد دست ما بعدازکلی خدمت کردن...


وبلاگهای برتربخش فرهنگی-ادبی


ميان وبلاگهايي كه براساس هيات انتخاب از جمع ثبت نام كنندگان به مرحله‌ي نهايي راه يافته‌اند، هيات داوران 6 وبلاگ را شايسته‌ي تقدير و دريافت جايزه مي‌داند به اين شرح اعلام مي‌كنيم؛ براساس سنت قديمي كه هيات داوران خارج از چارچوب و معيار داوري جشنواره‌ها مجازند جايزه‌ي ويژه‌اي را به اثري اهدا كنند كه در تمايز با ساير آثار از ويژ‌گيهاي منحصر به فردي برخوردار است،هيات داوران با تقدير از وبلاگ (پژوهشي بر هنر) جايزه‌ي ويژه‌ي خود را به‌خاطر استفاده از وبلاگ براي پرداخت به يك موضوع كاملا تخصصي و پيوندهاي فراوان مستندات مرتبط، همچنين بهره جستن از قابليتهاي متنوع و پرشمار وبلاگ تقديم مي‌كند به «وبلاگ بياض». متن کامل درايسنا. به اين وبلاگ و فعالان آن تبريک عرض ميکنيم و آرزوی موفقيت برايشان داريم.


کوتاه: به زودی يک گزارش کامل ازعملکرد کتابخانه سازمان منطقه ای برق غرب که توسط خانم فتاحی تهيه شده است ارائه خواهيم کرد. منتظرباشيد.


ظاهرا مرگ را برای ما پايانی نيست؟


بازهم خبری ديگر. خبری ناگوار. خبری ازرفتن.خانم فوزيه شکوه اميری ، مدرس و عضو هيات علمی دانشکده مديريت و اطلاع رسانی پزشکی ايران و رئيس سابق انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی ايران به ديار باقی شتافت. وی از کتابداران فعال در حوزه اطلاع رسانی پزشکی بود و در فعاليتهای حرفه ای و ارتقاء آن بسيار پر تلاش و همواره موثر بود. کتابداران فردا اين مصائب را به تمام کتابداران تسليت ميگويد. گوگل فارسی هم آمد


شما دراين موتورکاوش ميتوانيد به صورت پيش فرض به تایپ فارسی بپردازيد. نتايج بازيابی آن بدنيست و ازگوگل اصلی برای اين کاراستفاده ميکند. ولی نکته جالب اين است که اين موتورکاوش هيچ ارتباطی با گوگل معروف خودمان ندارد. فقط تشابه اسمی است. همين و لاغير. گوگل فارسی را ازاينجا بخواهيد. لينک خبر از اينجاست.


اسکار وبی


سازماندهندگان جايزه وبی می گويند، اين رويداد پديد آمده است تا بهترين های اينترنت و وب را نمايان کند. اين رويداد از يک دهه پيش که در سانفرانسيکو بنيان گذاشته شد تا کنون "به يک نهاد بين المللی مبدل شده که به يکسان از سوی مديران صنايع و افکار عمومی مورد استقبال قرار گرفته است."


جوايز وبی (Webby) از سال 1996 راه اندازی شد تا از بهترينها در زمينه طراحی و کاربرد وب تقدير کند. امسال بيش از چهارهزار نامزد از چهل کشور مختلف جهان در رقابت شرکت داشتند. بخش خبری آنلاين بی بی سی، در شاخه بهترين سايت خبری، هم برنده جايزه وبی شد و هم جايزه انتخاب مردمی را به دست آورد. سری به بی بی سی بزنيد. درضمن جايزه وبی را ميتوانيد پيگيری کنيد.


شايد تعطيل شده باشد
مدتی است که ايميلی ازگروه بحث دريافت نميشود. اين امراين شايعه را تقويت ميکند که نکند دوباره اين گروه تعطيل شده است. اگرخبری دراين مورد داشتيد مارا هم درجريان قراردهيد.
80273-246.jpg
هجدهمين حضور
هجدهمين نمايشگاه بين‌المللي كتاب تهران و دوازدهمين جشنواره مطبوعات، صبح امروز با حضور رييس جمهور اسلامي ايران و وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، در محل برگزاري نمايشگاه‌هاي بين‌المللي تهران افتتاح شد.

بيانيه هيات داوران انتخاب ناشر نمونه خوانده شد و سپس ناشران برگزيده به شرح زير معرفي شدند:

در حوزه كتابهاي كودك و نوجوان ناشران بخش خصوصي تهران، هيات داوران ضمن تقدير از انتشارات شباويز به‌خاطر تصويرگري مناسب كتاب، انتشارات قدياني و پيدايش را مشتركا ناشر برتر اعلام كرد و در بخش شهرستان، هيچ ناشري را شايسته‌ اين عنوان ندانست و از نشر جديد مشهد تقدير كرد. در بخش ناشران دولتي نيز انتشارات كانون پرورش فكري كودك و نوجوان و انتشارات مدرسه به طور مشترك ناشر برتر معرفي شدند. در بخش ناشران دولتي و عمومي بزرگسال نيز انتشارات سمت ناشر برتر معرفي شد. متن کامل در ایسنا

/ 0 نظر / 74 بازدید