این دسته گل های ما

چندی پیش در فضای مجازی فیلمی از گفتگوی یک مجری برنامه وزشی با یکی از بازیکنان فوتبال پخش شد که در آن بازیکن فوتبال که در دوره کاردانی رشته کتابداری تحصیل کرده بود در مقابل سوال مجری که پرسیده بود چرا این رشته را انتخاب کردی؟ حرفی برای گفتن نداشت و حتی نمی دانست این رشته اساساً چیست. خوشبختانه یا متاسفانه به جز شبکه پویا برای سرگرمی دخترمان ملیکا، آنهم بازه زمانی هشت تا ده شب، تلویزیون منزل ما استفاده نمی شود و ممنون که این خبر در فضای مجازی باز نشر شد. چون ملیکا جان را عادت دادیم افزون بر این ساعاتی که برنامه کودکش را می بیند حتماً نقاشی کند، بازی کند و کتاب بخواند (عکسهایش) و یا برایش کتاب بخوانیم. فکر میکنم این بدیهی ترین کاری است که باید در هر خانواده انجام شود و اگر هر عضو خانواده کتابدار باشد یا کتابداری خوانده باشد دیگر برایش یک تکلیف واجب محسوب می شود که همخوانی کتاب داشته باشند.

از چند منظر می توان به این مورد نگاه کرد:

1. جامعه بدون احساس نیاز به مطالعه و بدون احساس نیاز به رفتن به کتابخانه، همینی می شود که هرروز در خیابان ها می بینید. یعنی قانون گریزی بسیاری از رانندگان و عابران و افتخار کردن به این قانون گریزی.

2. پنهان کردن خود از جمله نقاط ضعفی است که برخی از ما کتابداران داریم. فقط سعی می کنیم وظایف کارمندی را انجام دهیم نه کتابداری اجتماعی. برخی از ما به میان مردم نمی رویم و اهمیت فعالیت خود را کمتر به آنها می شناسانیم.

3.  اینکه راجع به رشته ما، امثال فلان بازیگرها، یا فلان کارگردانها، فلان فوتبالیستها و فلان مجری ورزشی ها چه گفتند چه گفتند و چه می گویند آنقدرها هم مهم نیست که وقت خود را سر آن بگذاریم و رخ به آن بخراشیم. مهم آن است که این جهل، یعنی جهل مقدسشان را بزداییم. جهل مقدس آن چیزی میتواند باشد که یک فرد در توهم دانایی به سر می برد و هر آنچه بخواهد انجام می دهد و می گوید. اگر به عنوان کتابدار و یکی از حلقه های دور کردن و زدودن ناآگاهی و جهل از جامعه، تلاش کنیم  شاید دیگر شاهد وقوع اتفاقات این چنینی نباشیم و خود را نیز آزرده نسازیم. البته در این میان نباید از قصور و اهمال برخی مدرسان رشته نیز گذشت که نتوانسته اند تاثیر اجتماعی رشته خود را روی جامعه بگذارند و فقط دل خوش به اینند که درسی می دهند و می روند و به جامعه کاری ندارند. آنها مقصرند که چنین دسته گلهایی (!) را تربیت و روانه جامعه می کنند. به خودمان هم تلنگری بزنیم که فقط رسانه و دیگران مقصر نیستند. 

/ 0 نظر / 190 بازدید