رسماً فراموش کردیم، ما را ببخش!

23 آوریل روز جهانی کتاب و حق مولف بود. خیلی راحت و بی سروصدا از این روز گذشتیم. آنقدر سرگرم کارهای روزمره و دیگر مسائل بودیم که یادمان رفت زبان بسته ای به اسم کتاب، که آنقدر سنگش را به سینه می زنیم، با او مرتب سروکار داریم، خاکش را میخوریم و خلاصه روزی نیست که دستمان کتابی نشود روز جهانی دارد و باید تکریمش کنیم. دیشب پیامکی از پدرمان دریافت کردیم که روز جهانی کتاب مبارک! ایشان و مادرمان مرتباً اخبار کتابداری روز ایران و جهان را پیگیری میکنند و معمولاً زودتر از ما از وقایع کتابدارانه، کتابخانه ای و کتابی ایران و جهان مطلع میشوند. خداحفظشان کند. از همان روز اول، روی مثبت و خوش به کتابداری نشان دادند. بگذریم. واقعیت امر آن است که اول کمی گیج شدیم. روز جهانی کتاب؟! بلافاصله جستجوی اینترنتی را شروع کردیم و دیدیم بله! ظاهراً یکی دو روز پیش روز جهانی کتاب بوده و ما کتابداران در خواب!

سایت رسمی یونسکو را که بررسی کردیم دیدیم علت نامگذاری 23 آوریل به نام روزجهانی کتاب این است که این روز، در زمانهای مختلف سالروز تولد یا مرگ نویسندگان نامداری چون شکسپیر، دلاوگا، سروانتس(خالق دون کیشوت)، نابوکوف و سایر افراد است. یونسکو بیان داشته است که ترجمه این آثار، راه ارتباط فرهنگ ها و ادبیات جهان با یکدیگر است و آنها را به تعامل با هم وا می دارد. متن کامل اخبار مربوط به روز جهانی کتاب را در لینک مربوط گذاشته ایم.

برگردیم سر بحث خودمان. با این تفاسیر، به عنوان کتابدارانی که متولیان کتاب و کتابخوانی و کتابخانه هستیم چند نفر را کتابخوان کرده ایم و چه نقشی در اعتلای فرهنگی مردم کشورمان داشته ایم؟ اصلاً خودمان چقدر کتابخوان هستیم؟ البته کتاب خواندن خشک و عالی مفهومی ندارد. کتابی که خوانده می شود باید روی شیوه تفکر، ادب، فرهنگ و گفتار اثر بگذارد. به هرحال، کتاب عزیز! ما را ببخش که روزت را فراموش کردیم و یادمان رفت به همه بگوییم که بیشتر دوستت بدارند. حداقل به اندازه آن فست فودها و چیپسهایی که به راحتی برایشان خرج میکنیم ولی عارمان می آید عضو کتابخانه محله مان باشیم و از کتابهای آن استفاده کنیم تا بهانه ای برای گرانی کتاب نباشد. کتاب جان! قول میدهیم از این به بعد، بیشتر حواسمان به تو باشد. ما را ببخش!

/ 0 نظر / 69 بازدید