دانشورز يا کتابدار

يکی ازمقالات اين شماره فصلنامه کتابداری و اطلاع رسانی مطلب جالبی تحت عنوان دانشورزی نامی به گستردگی دانش کتابداری آورده شده است. دراين مقاله کلمه کتابدار به عنوان يک پيشه مقدس فرهنگی تعريف شده است. درقديم به دليل فقدان آموزش رسمی و کمبود مواد نوشتاری و امکان تکثيرآنها کتابداربه عنوان خزانه داربود. اما گسترش علم و آکادميک شدن کتابداری نقش وی را تغييرداد تاجايی وی را به عنوان يک متخصص درکتابخانه ها پذيرفتند.امروزه ديگروظايف کتابدارپاسبانی ازکتاب نيست. بلکه وی با گردآوری-سازماندهی-ذخيره و اشاعه دانش بشری روبروست.با اين وجود اگربخواهيم يک کتابدار را با لفظی جديد و مناسب شخصيت او توصيف کنيم کلمه دانشورز برازنده اوست.چون اين کلمه به معنای دانشمند و بسيارداناست. مولوی ميگويد: اين طبيبان بدن دانشورند اين کلمه هم اصيل است.با کتابدار و کتابداری مناسبت دارد.دامنه پوشش آن گسترده است.مشترک لفظی يا معنوی با هيچ واژه ای نيست. برای پيشه ديگری به کارنرفته است.دانشورزی ميتواند نام حرفه دانشوران باشد.

نکته:پيشنهادايشان به نظربدنمی آيد.اما يک مساله دراينجا خودنمايی ميکند و آن اين است که بالاخره همه درتلاشند تا هرطورشده واژه کتابدار و کتابداری را درجامعه رواج دهند و پيشه ما هم به عنوان کتابداردرتمام دنيا پذيرفته شده است. حال به واسطه ظهوردانشورز ودانشورزی بايد به نوعی هم درمتون به طورخودسرانه تغييرايجادکنيم وهم اينکه تمام نيروهای خودرا صرف اين کنيم که دانشورزی همان کتابداری است. پس مشکل ما مضاعف ميشود. اگرتمايل داريم که حتما نام خودرا تغييردهيم ميتوانيم درون طبقات شغلی کتابداران اين تحولات را صورت دهيم. مثل اساتيد دانشگاه که مربی-استاديار-دانشيار-استادتمام هستند کتابداران هم ميتوانند دارای چنين طبقه بندی باشند.مثلا کتابدار-کتابدارارشد-دانشورزيا هرمدلی که آگاهان بيشتر برآن تسلط دارند. کمی بيشترتامل کنيم.

خانه کتابدارکودک و نوجوان

طبق آخرين خبرها روزجمعه ۱۴ اسفندتوسط خانم نوش آفرين انصاری-مادرکتابداری ايران- و نيز همياران ايشان افتتاح ميشود. نشانی خانه کتابداربه اين قراراست: خيابان ولی عصر، خيابان شهيد اسدی منش، (پايين تر از جمهوری نرسيده به منيريه) کوچه دهستانی، شماره 20. تلفن 6962904

یک ابر جستجوگر ایرانی

یک ابر جستجوگر ایرانی ( متا سرچ) گمنام فعالیت خود را مدتی است که آغاز کرده است. این متا سرچ که هیچ مشخصاتی نیز از خود ارایه نکرده است متعلق به شرکت پرندیس است. روش کار آنهم بدین صورت است که با گرفتن کلمات کلیدی از کاربر نتایج جستجوی یاهو، گوگل و MSN را با هم مقایسه کرده، به عنوان نتیجه جستجو نشان می دهد. روش ارایه نتایج جستجو در آن جذاب است و از ظاهر گرافیکی مناسبی برخوردار است. باتشکرازخانم تاج الدينی.

 انتقاد خروسها ازگوگل

رئیس کتابخانه ملی فرانسه  از تصمیم گوگل برای تهیه یک فهرست آنلاین از کتابخانه‌های تعدادی از دانشگاه‌های مشهور جهان و نمایش محتویات آنها ابراز نارضایتی کرد و از اتحادیه اروپا خواست تا ضمن پیاده‌سازی برنامه ویژه‌ای در این مورد یک موتور جست‌وجو و مرورگر وب ویژه اروپایی را به منظور مقابله با تسلط زبان انگلیسی و ایده‌های آمریکایی بر جهان اینترنت طراحی کند. به نقل از و باتشکرازخانم مرادی.

روزکتابدارچه شد؟

يکی ازکتابداران گرامی مطلبی را عنوان کرده ا ندکه قراربود روزاول اسفندماه روزکتابدارباشد. ما به ايشان حق می دهيم. پس چه شد؟ نکند هفته کتاب را به عنوان روزکتابدار به ما قالب کردند؟

آزمون کارشناسی ارشد

عصرپنج شنبه همانطورکه آگاهيدآزمون کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی برگزارشد. هنوزسوالات به دست ما نرسيده است ولی شنيده ها ميگويندکه سوالات امسال ((بد)) نبوده اند.البته به نظرميرسدکه..به هرحال درصورتی که سوالات به دستمان رسيد دريادداشتهای مختلف به انعکاس آنها خواهيم پرداخت.

خريد ازطريق کتابخانه

وب سايت کتابخانه عمومی وودلند مدتی است که ابتکارجالبی به خرج داده است.دراين وب سايت افراد ميتوانند به خريد و فروش و تجارت بپردازند. ۷۰۰ نوع موقعيت تجاری دراين سايت فراهم شده است تا افراد ازطريق کتابخانه قادرباشند تا ملزومات مورد نيازخودرا تهيه نمايند.

کتابخانه کامبوزيا

شهر زاهدان به رغم اينكه كم‏كم دارد بسيار بزرگ مى‏شود، داراى هفت كتابخانه است كه چهار مورد آن داخل شهر هستند. كتابخانه ‏هاى شماره يك، شماره دو، مجتمع فرهنگى و كتابخانه كامبوزيا.

كتابخانه كامبوزيا برغم اينكه بيرون شهر زاهدان است و كمى دور از دسترس اما به لحاظ داشتن كتاب‏هايى بسيار با ارزش مى‏تواند از جمله مكان‏هاى مهم فرهنگى در استان باشد. گرچه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامى استان به اين مكان توجه ويژه‏اى نموده است اما به نظر مى‏آيد كه براى استفاده مناسب‏تر از كتاب‏هاى كتابخانه راهكار مناسب‏ترى در نظر گرفته شود. متن کامل در کتاب هفته.

منت خدای را عزوجل

اگرقصد داريد پژوهشی انجام دهيد حتی الامکان سعی کنيد که کتابخانه ای و مروری باشد يا اگرپيمايشی است به صورت پرسشنامه نباشد. چرا که اين مساله باعث مشقت و رنج و محنت فراوان شما خواهدشد.بايد برای پاسخگويان تحفه های عالی و سرشاراززروسيم برد تا شايد ازسراکراه نگاهی به پرسشنامه شما بيندازند و اگراوقاتی برايشان باقی مانده بود نسبت به تکميل آن اقدام فرمايند.يکی ازدوستان قراربود که حدود ۱۰۰ پرسشنامه را بين افراد جامعه نمونه گيری شده اش توزيع کند و مجبوربود برای هرصدنفرتوضيح بدهد که رويکردهای بنيادين تکميل پرسشنامه چيست و چرا اصولا بايد درجامعه پژوهش صورت بگيرد.اين دوست-زمين و زمان را به بادلعن ميگرفت که چرا کارپرسشنامه ای را انتخاب کرده است. به ياد شعارهفته پژوهش افتاديم که می گفتند بدون پژوهش تصميم گيری نکنيم. البته لازم به ذکراست که -بدون سوگرفتگی-اين قضيه ارتباطی به ارسال پرسشنامه ازطريق گروه خبری و عدم بازگشت بسياری ازپرسشنامه ها ندارد.ابدا.

اعلان

به اطلاع کليه مخاطبان گرامی ميرساند که به احتمال زياد ازروزسه شنبه هفته جاری تا شنبه آينده مطلبی ارسال نخواهدشد. ازروزشنبه ۱۵ اسفندمجددا برقرارخواهيم بود. نکته بعدی:شما ميتوانيد ازطريق کتابداران فردا به تبليغات کالاها و خدمات فرهنگی و کتابخانه ای و .. خود بپردازيد. به عبارت ديگرازاين پس قصد داريم بين هريادداشت يک پيام بازرگانی کوچک هم داشته باشيم. پس کتابداران فردا آگهی میپذيرد.البته اين امرمشروط به اين است که شما با اين کارموافق باشيد درغيراين صورت ازاين کار-تبليغات-صرف نظرخواهيم کرد.

/ 0 نظر / 68 بازدید