خدمات محاوره ای گوگل

گوگل، يکی از سرشناس ترين و بزرگترين شرکت های تجاری اينترنتی، درحال عرضه خدمات پيام رسانی است که به مشترکان امکان می دهد از کامپيوتر و اينترنت برای گفتگو با يکديگر استفاده کنند. گوگل روز چهارشنبه از اين خدمات موسوم به "گوگل تاک" که سيستم تلفن اينترنتی را به "تيز پيک" (instant messaging) پيوند می زند و بر سيستم ای ميل گوگل يا Gmail استوار است، پرده برداری کرد. ای او ال"، "ام اس ان" و ياهو سعی دارند اطمينان حاصل کنند که کاربران آنها نتوانند با کاربران ساير شبکه ها تماس برقرار کنند چون می ترسند گشودن سيستم هايشان به افت کنترل و کاهش درآمد منجر شود.بی بی سی. لازم به توضيح است که اين سرويس فقط در ويندوزهای ۲۰۰۰ و ايکس پی قابل جراست.
درباره تاريخ ادبيات کودک
گروهی از مروجان تاريخ ادبيات کودکان از شهرهای مختلف ايران درتهران گردهم می آيند. اين گروه روز نهم شهريور درکارگاهی يک روزه درموسسه پژوهشی تاريخ ادبيات کودکان شرکت می کنندو از تجارب يکديگر بهره خواهند جست. به نقل از روزنامه شرق.۷شهريور
افزايش قيمت مجلات در سال۲۰۰۵
بخش خدمات اطلاعاتی موسسه سوئتز-کارگزارمشهور مجلات-اخيرا گزارشی را منتشر کرده است که درآن قيمت مجلات در سال ۲۰۰۵ با سال ۲۰۰۴ مقايسه شده است. دراين گزارش که به صورت سالانه تهيه می شود مشخص شده است که نسبت به سال ۲۰۰۴ در سال ۲۰۰۵ افزايش چشمگيری در قيمت مجلات در ۱۲ منطقه جهان که به انتشار مجلات می پردازند وجود داشته است. دراين گزارش طی جدولی منطقه ناشر که شامل: امريکا-کانادا-اروپا-خاورميانه-ژاپن-افريقای جنوبی و مرکزی-استراليا و نيوزلند و... هستند- رده های موضوعی مثل: علوم انسانی-پزشکی-علوم-علوم اجتماعی-فناوری- تعداد عناوين-قيمتهای محلی و بين المللی به واحد پولی هر منطقه نشان داده شده است. سهم خاورميانه و افريقا در انتشار مجلات-مجلات علمی- نسبت به امريکا بسيار ناچيز بوده است. به اين جدول نگاهی بيندازيد.
شنيده های ممنوعه
شنيده ها حاکی از آن است که يکی از دانشگاههای کشور قرار است سال آينده برای اولين بار آزمون دکترای کتابداری برگزار کند. فعلا نپرسيد کجا. گفتنش مقدور نيست. ولی منتظر خبرهای جالبی از اين دانشگاه باشيد.
وب شناسی: شماره جديد
تازه ترين شماره مجله الکترونيکی وب شناسی منتشر شد. از دستش ندهيد.
امانت صوتی کتاب
به تازگی شيوه ای جديد برای به امانت گرفتن کتب مختلف از کتابخانه‏ها به صورت صوتی ابداع شده که بسیار ساده و بدون زحمت است. قرار است در قالب  کتابخانه‏های عمومی بسیاری از شهرهای آمریکا، ازنیویورک گرفته تا کالیفرنیا امکان بارگذاری برخی کتب که به صورت فایل‏های صوتی ذخیره شده‏اند را فراهم آورند. این فایل‏ها پس از بارگذاری روی رایانه یا دستگاه Player قابل حمل موسیقی به سادگی قابل گوش دادن هستند.  کتابخانه‏ها با اجرای این طرح 2 گروه جدید از مخاطبان را جلب خواهند کرد. اول جوانانی را که با اینترنت خو گرفته‏اند و دوم کسانی را که سرشان شلوغ است و نمی‏توانند به کتابخانه‏ها سر بزنند. با سپاس از خانم مرادی.
نکته: و سوم کتابدارانی که تمايل دارند به کارهايی سخت مثل تهيه پوشاک زمستانی(!)- و گفتمان با يکديگر و نظايری از اين قبيل بپردازند.
روزشمار آخر خط
۲۱ روز مانده به آخر خط.
/ 0 نظر / 75 بازدید