نخستین کودکانه جدی در مقطع دکتری

هفته گذشته، دفاع خانم مکتبی فرد در دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد. پایان نامه ای در حوزه ادبیات کودک و نوجوان با تاکید بر مساله تفکر انتقادی و حضور آن در کتابهای کودکان گروه سنی ج. برای حضور در جلسه دفاعیه ایشان، همراه با دوستان عزیز محسن خان زین العابدینی و داریوش عزیز و همسرش، عازم اهواز شدیم. جلسه دفاعیه ایشان، ساعت ده صبح چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه آغاز شد. داوران خارجی آقایان دکتر حری و دکتر قائدی و خانم نوش آفرین انصاری بودند و داوران داخلی نیز آقایان دکتر بیگدلی و دکتر معرف زاده بودند. جای دیگر دوستان خالی، نایب الدفاع همه بودیم! جلسه مقتدرانه و پرهیجان بود. با اینکه سه ساعت طول کشید ولی همه تا آخرین لحظه در جلسه حاضر بودند و با هیجان ارائه را پی گیری می کردند. سرانجام پس از سه ساعت و خورده ای بحث و جدل و گفتگو، خانم مکتبی فرد هم به درجه دکتری رسید و از این به بعد باید ایشان را خانم دکتر خطاب کنیم. شایسته است که به ایشان تبریک عرض کنیم.

بعد از جلسه دفاعیه، ضیافت ناهاری را در کتابخانه مرکزی دانشگاه، میهمان گروه بودیم و پس از آن، یک نشست با حضور خانم انصاری و دکتر حری و دکتر عصاره، اساتید گروه و دانشجویان در تالار دکتر پاک سرشت برگزار شد.

 برخی مباحثی که مطرح شد به طور خلاصه به شرح زیر است:

اگر کتابشناس شدیم، آنگاه یک کتابدار هم هستیم.

بحثی صورت گرفت با این عنوان که ما خیلی از موارد فعلی در رشته را از غرب وام گرفته ایم، اگر قرار شد آنها نام رشته را تغییر دهند ما باید چه کنیم؟! مثل آنها عمل کنیم؟

دکتر حری، اشاره جالبی به استثمار رشته ای نمود و گفت برخی رشته ها مثل کامپیوتر، مواردی مثل متادیتا را از ما گرفتند و همان را به ما پس دادند و استثمارمان کردند. خانم انصاری هم به داستان بز و درخت نخل اشاره کردند. یک بز هر قدر هم شیطان باشد، باز هم برمی گردد و به ریشه خود، درخت نخل که ثابت است نگاه می کند. ما به راحتی نمی توانیم از واژه کتابداری بگذریم. واژه ای اصیل و ریشه دار است.بعد از جلسه به اتفاق خانم انصاری، دکتر حری، دکتر فرج پهلو و دکتر بیگدلی عازم فرودگاه شدیم. خانم انصاری به اصفهان رفتند و ما به همراه دکتر حری همسفر بودیم. از هر دری سخن به میان آمد و از هم صحبت شدن با ایشان بسیار لذت بردیم. آسمان تهران، ابری بود و از صاعقه تند، مشخص شد که تهران ابری است. بعد از یک روز غبار آلود حالا هوای بارانی و خنک بسیار می چسبد...

یازدهمین سال الزهرایی

دوستان عزیز. فردا و پس فردا یازدهمین همایش سالانه کتابداری دانشجویی دانشگاه الزهرا را فراموش نکنید. این بار با موضوع تخصصی نمایه سازی و چکیده نویسی. یک سال دیگر مانده تا اخذ دیپلم همایش های دانشجویی کتابداری توسط الزهرایی ها. خداقوت به این عزیزان.

/ 0 نظر / 70 بازدید