اينترنت ۲ چيست؟

رايانه ها روز به روز پيشرفته تر مي شوند. چرا اين امر براي اينترنت روي ندهد؟ اين پرسشي است كه دانشمندان را واداشته است تا طرحي نوين براي تكامل و پيشرفت شبكه جهاني اينترنت ارائه دهند.

نوع جديد فناوري شبكه موسوم به اينترنت 2 در شرف شكل گيري است تا روياهايي چون تماشاي يك فيلم در اينترنت يا برقراري يك تماس مخابراتي تصويري بتوانند به آساني و در همه جا متحقق شوند. Abilene نام يكي از شبكه هاي متعددي است كه در شكل گيري و پيشرفت اينترنت 2 سهم دارد.

اين شبكه هم اكنون 150 دانشگاه و مركز پژوهشي را با كابل هاي فيبر نوري بسيار سريع به هم پيوسته است.

سرعت اين خطوط 45000 برابر سرعت مودم هاي معمولي است. اين بدان معنا است كه از طريق اتصال با اين خطوط مي توان كتابخانه كنگره آمريكا را به طور كامل در 20 ثانيه دريافت كرد.

در حالي كه نرخ انتقال اطلاعات در پيشرفته ترين رايانه هايي كه هم اكنون با اتصالات محلي به اينترنت متصل هستند،  از رده 100 مگابيت در ثانيه است، نرخ انتقال اطلاعات در يك پايگاه اينترنت 2 در مقياس ده ها گيگابيت در ثانيه خواهد بود. البته هنوز بايد راه زيادي طي شود تا اينترنت 2 در دسترس همگان قرار داده شود.

از آنچه كه تاكنون رخ داده است چنين بر مي آيد كه اينترنت 2 حاصل تشريك مساعي 130 دانشگاه آمريكا به منظور توسعه دادن اينترنت به صورت شبكه اي با قابليت هاي پيشرفته تر به منظور تحقيقات و آزمايش هاي دانشگاهي است.

دانشگاه هاي ياد شده آن را براي مصارف تحقيقاتي و خدمات عمومي مورد استفاده قرار مي دهند.

چيزي كه هم اكنون در اين شبكه ها مورد استفاده واقع مي شود بيشتر نرم افزارهاي طراحي شده براي آموزش از راه دور، كتابخانه هاي الكترونيكي و آزمايشگاه هاي مجازي است. در نهايت هدف اين طرح آن است كه اين فناوري بتواند در اختيار همگان قرار گيرد.

امتيازات ديگر اينترنت 2 چيست

به بيان دقيق تر مي توان گفت كه اينترنت 2 براي سه منظور مهم به وجود آمده است: افزايش پهناي باند اطلاعاتي، چندكاره بودن شبكه و امنيت بالاي دريافت و اجراي داده ها.

البته اين همه امتيازات اين شبكه نيست. شما مي توانيد به انواع مختلفي از رسانه ها با سرعتي بيش از آنچه فكر مي كنيد دسترسي داشته باشيد.

چندكاره بودن شبكه، كارآمد سازي و ارتباط و انتقال تضمين شده اطلاعات به اين معنا است كه داده هايي كه پيش از اين قابل دريافت نبودند يا خيلي كند دريافت مي شدند بدون دست خوردگي و در زمان خيلي كوتاهتر منتقل شوند.

دكتر ژوزف بانيستر از انستيتوي علمي كاليفرنياي جنوبي اظهار تاسف مي كند كه اينترنت 2 ممكن است براي ارضاي نيازهاي ما كافي نباشد: نگراني من اين است كه ديد ما نسبت به توانايي اينترنت بسيار محدود باشد.

ارزيابي اين شبكه به عنوان يك شاهراه پيشرفته تر اطلاعاتي يا يك زيرساخت پيچيده تر مي تواند اشتباه سهمگيني باشد.

هنوز حوزه هاي كشف نشده بسياري از توانايي ها و قابليت ها دراين شبكه وجود دارد. ما نيازمند آميزه درستي از مهندسي و پژوهش براي تحقق اين وعده هستيم.

اينترنت 2 نبايد محصولي باشد كه صرفا تجارت و بازرگاني را تسهيل مي كند يا شبكه آزمايشي كه براي پژوهشگران طراحي شده است.

اينترنت 2 بايد نيازهاي گوناگون انجمن هاي آكادميك را براي يادگيري، آموزش، تجارت و حمايت از پژوهشگران با نظم و دقت بسيار بالا با يكديگر تطبيق دهد.

اينترنت 2 چگونه كار مي كند

ساختار اينترنت 2 بايد علاوه بر پاسخگويي نيازهاي امروزي توانايي انعطاف براي تغييرات آينده در راستاي ارضاي نيازهايي كه هنوز بر ما شناخته شده نيستند را نيز داشته باشد.

طراحي شبكه اي اينترنت 2 كه با اينترنت كنوني نيز سازگار است، مسيري را براي پهناي باند بيشتر و نرخ انتقال اطلاعات بالاتر مهيا مي كند.

يكي از امتيازات اينترنت 2 توانايي متحد كردن طرح هاي محلي و بومي چندگانه، افزايش اطمينان و افزايش ظرفيت شبكه به علت به كارگيري سيستم هاي نظارتي است.

دراينترنت 2 برخلاف امروز كه از IPV4 (internet protocol version4  استفاده مي شود، IPV6 به كار گرفته مي شود.

در واقع شماره IP كه امروزه از چهار بخش تشكيل شده است در اينترنت 2 شش بخش خواهد داشت. IPV6؛ افزايش پهناي باند،  امكان همزيستي تقاضاي مختلف را به طور همزمان خواهد داد.

با اين فناوري كاربران مي توانند يك بسته اطلاعاتي را تنها به يك پايگاه ارسال كنند، برخلاف اكنون كه ناچارند بسته هاي زيادي را به پايگاه هاي متعدد ارسال كنند.

بدين وسيله زمان دسترسي به اطلاعات زمان حقيقي خواهد بود. بدين وسيله براي نمونه يك پزشك متخصص چشم در يك بيمارستان مي تواند بيماري را كه در جاي ديگري از جهان قرار دارد به معناي واقعي معاينه كند.

اينترنت 2 به چه چيز شباهت دارد

چنانكه به نظر مي رسد در نگاه اول اينترنت 2 مانند اينترنت كنوني خواهد بود: داده ها در يك مرورگر وب نمايش داده خواهند شد.

البته اينترنت 2 هم اكنون دوران كودكي را مي گذراند. امروزه اين شبكه به عنوان گذرگاه محدودي براي انتقال داده ها استفاده مي شود و هنوز هيچ سايت مشخصي هم در آن در كار نيست تا به آن اشاره كنيم.

ما به عنوان كاربران اينترنت دلواپس اين هستيم كه بر سر اين كودك چه خواهد آمد و اميدواريم كه توسعه دهندگان، فكري به حال فناوري هايي چون پست الكترونيكي كنند.

چيزهايي مانند جست وجوهاي پيشرفته در وب و دريافت و ارسال پست الكترونيكي (با امنيت بالا) بايد بخش هايي از هسته اصلي طراحي اينترنت 2 باشند. بدين وسيله اينترنت 2 نسل پيشرفته اينترنت 1 خواهد بود با امكانات بالاتري كه برخي از آنها را هنوز حتي نمي توانيم پيش بيني كنيم.

ظهور اينترنت 2 به معناي آن است كه پروژه هاي اينترنتي بزرگ تر و پيچيده تر خواهند شد و محتواي اطلاعاتي آنها افزايش خواهد داشت. احتمالا مرز ميان تلويزيون و اينترنت در آينده محو خواهد شد، چرا كه اينترنت 2 مي تواند جايگزين همه رسانه ها حتي تلويزيون شود.

در دوران گذار و در مراحل تكويني كاربران نخواهند توانست بدانند محتواي اطلاعاتي كه مشاهده مي كنند در بستر شبكه اينترنت به دست آنها مي رسد يا اينترنت2؟

بازيگران اصلي عرصه اينترنت 2 چه كساني خواهند بود

شايد اين پرسش از پرسش هاي پيش مهم تر باشد UCAID نيروي پيش برنده و اينترنت 2 است. ائتلاف نامبرده مسئول طراحي و ساخت شبكه Abilene است.

موسسه ملي علوم در آمريكا (NSF) نخستين آژانس دولتي است كه كمك ها و امتيازاتي را دراين زمينه براي موسسات پژوهشي فراهم كرده است. NSF با MCI براي توليد VBNS (شالوده ابر سريع اينترنت 2) همكاري كرده است.

همچنين هم اكنون دانشگاه كاليفرنياي جنوبي به طور كامل به شبكه اينترنت 2 اتصال دارد. هم اكنون اگر شما علاقه مند به برقراري ارتباط از طريق اينترنت 2 هستيد بايد در يكي از معدود جاهايي از دنيا باشيد كه از اين طريق به اينترنت متصل اند (مانند دانشگاه كاليفرنياي جنوبي).

البته يك راه بسيار ساده هم وجود دارد و آن اينكه شما از طريق اتصال معمول اينترنت خود نشاني http://www.ucberkley-machine-name.edu را تايپ كنيد. با اتصال به پايگاه مذكور اطلاعات از كانال اينترنت 2 به شما ارسال خواهد شد.

در واقع از ديد شما اين سايت هيچ تفاوتي با سايت هاي معمولي اينترنت نخواهد داشت و شما سايت مذكور را مانند هر سايت معمولي ديگر ارزيابي خواهيد كرد.

اين بدان معنا است كه روند تبديل اينترنت 1 به اينترنت 2 روندي تدريجي و كاملا سازگار با شبكه هاي كنوني است.

اينترنت 2 چه هنگام در دسترس ما قرار خواهد گرفت

UCAID پيش بيني كرده است كه شمار اعضاي آكادميك و دانشگاهي اينترنت 2 در شش ماه اخير پيشرفت قابل ملاحظه اي خواهند داشت.

انتظار مي رود كه بيشتر اعضاي محدود كنوني اينترنت 2 امكانات خود را گسترش دهند تا اتصالات در ميان اعضاي اينترنت 2 برقرار شود. آنها همچنين انتظار دارند كه پس از گذشت 24 ماه از آغاز اين پروژه معلمان و پژوهش گران به اينترنت 2 دسترسي معمولي داشته باشند.

همچنين پيش بيني مي شود كه گسترش تجاري 12، همزمان با رشد آكادميك و مصارف دانشگاهي آن توسعه يابد. با اينترنت 2 معاملات تجاري بسيار سريع تر از گذشته رخ خواهد داد.

امروزه شركت هاي بزرگي چون AT&T، MCI و Sprint به حدي رسيده اند كه مي توانند در شبكه اينترنت 2 سازگار با مدل UCAID زير ساخت خود را بنا كنند. آنها در شرف فروش خدمات خود به تامين كننده هاي اينترنتي دست پايين تر هستند.

شركت هاي ديگري چون Sysco Systems  نيز محصولات آنها را در بخش خودشان به كار خواهند گرفت. جاي اميدواري است كه در بازار شبكه رقابتي ايجاد شود كه خدمات با كيفيت بالاتر را با هزينه پايين تر فراهم سازد.

چنانكه بر مي آيد در اينترنت 2 نيز مانند اينترنت كنوني پول بزرگ ترين انگيزه براي پيشرفت خواهد بود.
  منبع : روزنامه شرق

/ 0 نظر / 95 بازدید