کتابدارانه ها

سالگرد تاسیس شورا

۲۷ دی ماه، سالگرد تأسیس شورای كتاب كودك را در محل حسینیه ارشاد گرامی می‌داریم. از همه علاقمندان دعوت می‌شود كه در این مراسم حضور به هم رسانند. جزئیات برنامه را بعدا در سایت شورا بخوانید: http://www.cbc.ir/fa/news/

گزارش انجمن: با اجازه!

مطلب زیر از خانم پاکدامن است که همایش ماهانه انجمن کتابداری ایران است که در آذرماه امسال برگزار شد پوشش می دهد. درواقع قرار نبود که ما گزارش ایشان را سرقت ادبی کنیم و در وبلاگ بگذاریم! اما با کسب اجازه ایشان بخشهای خلاصه از گزارش را منعکس میکنیم.

چهارشنبه آخر ماه آذر،  مورخ 29/9/1385  انجمن علمی کتابداری و اطلاع رسانی ایران چهارمین میزگرد پژوهشی خود را با عنوان "بررسی مسائل تالیف و ترجمه کتاب در حوزه کتابداری واطلاع رسانی" برگزار کرد .  این جلسه به دلیل مشکلات ضیق وقت جهت اطلاع رسانی با حضور تعداد کمی از کتابداران در تالار یوسف شریعت زاده کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران با حضور جناب آقای دکتر عباس حری، دکتر ابراهیم افشار ،دکتر رحمت الله فتاحی،دکتر مهدی علیپور حافظی ، حمید محسنی و سرکار خانم افسانه محسن زاده راس ساعت 16:30 برگزارشد. جناب آقای دکتر فتاحی با بیان آنکه هدف اصلی این میزگرد مطرح کردن مسائل و مشکلات تالیف و ترجمه در حوزه کتابداری و اطلاع رسانی است، اولین سخنرانی را ایراد فرمودند .دکتر حری به تشریح تفاوت های قانون و اخلاق پرداخته و اخلاق را شایست ها و نشایست ها، همچنین قانون را بایست ها و نبایست های جامعه معرفی کردند. دکتر افشار دلیل ترجمه کردن را برداشتن شکاف بین خود و دیگر کشورهای توسعه یافته قلمداد کردند اما اگر ترجمه های کارآمدی در این حوزه نداشته باشیم این دلیل یک فکر ساده انکارانه مفرط خواهد بود. آقای محسنی به نقل از عبدالحسین آذرنگ ناشرین را به دو نوع اثر آفرین و اثرگذین تقسیم کرداند ، که تنها ناشر نوع اول در فرآیند تولید نشر منطقی مفید خواهد بود و با انتخاب ویراستار و سر ویراستار کارآمد در تولید محتوا مشارکت خواهد داشت.سخنران بعدی خانم افسانه محسن زاده بود که آقای دادرس در معرفی ایشان وی را دارای ذهنی تند و تحلیلگر معرفی کرداند . در انتهای جلسه پرس وپاسخ هایی به صورت شفاهی و مکتوب مطرح شد واین جلسه ماهانه در ساعت 18:30 خاتمه یافت.

با سپاس مجدد از خانم پاکدامن.

کافه کتاب: اهواز

یادتان هست چندی پیش در مورد راه اندازی کافه کتاب اهواز بحث کردیم؟ این کافه کتاب با همت جمعی از اهالی فرهنگ اهوازی راه اندازی شده و پذیرای دوستداران ادب و فرهنگ است.

http://i17.tinypic.com/4bjjfpk.jpg

http://i12.tinypic.com/48el9fp.jpg

/ 0 نظر / 70 بازدید