کتابدارانه ها

۱000 ساله

كتابي كه حدود 1000 سال پيش اطلاعات مربوط به مردم و جغرافياي انگلستان را به ثبت رسانده، به صورت آنلاين روي اينترنت قرار گرفته است. اين كتاب كه به دستور ويليام اول در قرن يازدهم ميلادي تهيه شده است، قديمي ترين اطلاعاتي را دربردارد كه در مركز آرشيو ملي بريتانيا نگهداري مي شود و يكي از ارزشمندترين اسناد كشور انگلستان به شمار مي رود. هم اكنون هر كس كه به اينترنت دسترسي دارد مي تواند نسخه خطي اين كتاب را با پرداخت مبلغي كه برايش تعيين شده، از اينترنت دانلود كند. اين كتاب، تصويري از زندگي در قرن يازدهم ميلادي را ارائه مي دهد. كتاب مذكور فهرستي از بيش از 13 هزار مكان را در انگلستان دربردارد كه شامل مزارع، جنگلها، علفزارها، مراتع، آسيابها، مكانهاي ماهيگيري مي شود و آمارهايي از تعداد افراد آزاد، رعايا و برده ها را نيز در هر منطقه نشان مي دهد. مركز آرشيو انگلستان در سالهاي اخير ميليونها سند تاريخي را – از اسناد جنگ جهاني اول گرفته تا فيلمهاي اطلاعات عمومي دهه 1960 ميلادي – به صورت آنلاين روي اينترنت منتشر كرده است. منبع خبر

نکته بی ربط بدون سوگیری: ظاهرا در دوران ماضی و باستان، امرا و حکما توجه بیشتری به ساختن کتابخانه و تهیه کتابهای موثر برای نسلهای آینده داشته اند. این امر را میتوان درمورد آشور بانی پال، سزار و امثالهم به عین سر و بصر درون مشاهده نمود. 

تاسف رسمی

 سرانجام این یکی رئیس بزرگ هم نسبت به عدم اعزام نمایندگانی از کتابخانه مجلس به همایش بزرگ ایفلا در کره جنوبی واکنش داد و از این بابت ابراز تاسف کرد. رييس کتابخانه مجلس شوراي اسلامي از عدم حضور اين کتابخانه در اجلاس ايفلا در سال جاري اظهار تاسف کرد و حرفهای تازه ای در این مورد زده است. وی اظهار داشته که:

(( ما مي خواستيم امسال يکي از بانوان کتابدار را به عنوان نماينده کتابخانه به کشور کره جنوبي اعزام کنيم که با اين شرايط ديگر امکان اين کار نيست چرا که اين خانم نمي تواند به تنهايي به اين کشور اعزام شود و در چنين مراسمي نيز از يک نفر هم کاري برنمي آيد.» سال گذشته يک مرد براي اين کار در نظر گرفته شده بود و امسال يکي از خانمها. به هرحال حضور يک خانم به تنهايي در اين اجلاس بسيار مشکل است.» من به طور مکرر اين امر را پيگيري کردم. حتي يکبار از ما درخواست شد در اين باره برايشان توضيحاتي را ارائه کنيم و ما نامه اي درباره دلايل و ضرورتها و کارهاي انجام شده در سالهاي قبل و سوابق اين سفر را براي آنها ارسال کرديم اما به نتيجه اي نرسيديم.»وي عدم حضور کتابخانه مجلس شوراي اسلامي در ايفلا را به ويژه در شرايطي که در اين اجلاس يک پيش کنفرانس براي کتابخانه هاي پارلماني تدارک ديده شده و کتابخانه مجلس شوراي اسلامي در تمامي اين سالها در اين کنفرانس حضور داشته است را موجب مخدوش شدن وجهه فرهنگي کشور دانست و اضافه کرد:« وقتي ايران در اين اجلاس حضور نداشته باشد، مجموعه اي به نام مراکز علمي و فرهنگي ايران از اين مساله متضرر خواهد شد.»

یک نکته: تعجب+ تاسف=فقط همین و لاغیر. دومین نکته: چرا و چگونه باید یک نفر این تشخیص به ذهنش برسد که همایش ایفلا غیرضروری هست؟ منبع خبر

/ 0 نظر / 67 بازدید