شلاق جاهليت

اگرقراراست رشته ما هرچه بيشتر درجامعه مطرح شود اول بايد خيلی ازمسائل رشته خودمان و نيز مشکلات موجود درکتابخانه ها مطرح شود تا ناآگاهان و نامديران و نامسئولان بدانند و آگاه باشند که اداره کتابخانه کارهرکسی نيست. هدف ما با انعکاس نامه های مطرح شده درگروه خبری شفاف سازی هرچه بيشتر و آگاه کردن جامعه و زدودن تفکرات نادرست و به نحوی جاهليت مدار ازاذهان بسياری ازافراد است که ازمسائل کتابخانه ای و کتابداری آگاهی ندارند. به همين منظوردريادداشتهای اخيربه اين کاراقدام کرده ايم تا ديگرشاهد شلاق خوردن برتن شريف کتابخانه ها با مديريت ضعيف افراد نباشيم. همانند یادداشتهای گذشته این متن نیز به نامه سرگشاده مطرح شده دریادداشت های قبلی اختصاص دارد:
با عرض سلام
مطالب و درد دل هاي خانم مكتبي هشداردهنده است و در صورت عدم برخورد قاطع توسط جامعه كتابداري و اطلاع رساني ايران بالاخص انجمن كتابداري و اطلاع رساني ايران احتمال گسترش چنين كارهايي وجود دارد. يكي از كارهايي كه از انجمن كتابداري و اطلاع رساني انتظار مي رود وارد شدن به حوزه مسائل صنفي و دفاع از حقوق حرفه مندان و اعضاي آن صنف در رويارويي با چالش هاي حقوقي رفاهي و ... است. اين مساله و مساله اي چون عدم شمول كتابداران از طرح ارتقاي شعلي فرهنگيان و لايحه اداره كتابخانه هاي عمومي و ... مسائل عمده اي بوده و هستند كه انجمن لااقل مي توانست و مي تواند با طرح مساله در رسانه هاي جمعي و روزنامه ها به طرح مسائل صنفي اعضاي جامعه كتابداري ايران بپردازد. تنها با اعلام انزجار و محكوميت لفظي چنين كارهايي نمي توان از بروز چنين كارهايي پيشگيري كرد. بايد اين نكته را در نظر داشت كه تنها با ارائه مسائل صنفي در مجلات علمي و نشريه انجمن نمي توان از حمايت افكار جمعي برخوردار بود. بايد اين مسايل را در محافل و رسانه هاي عمومي تحت عنوان بيانيه رسمي انجمن و ... منعكس کنم! وده و بازتاب جنين كارهاي نسنجيده اي به اطلاع مردم و افكار جمعي رساند. در كشورهاي ديگر انجمن هاي كتابداري علاوه بر حقوق كتابداران بطوركلي به مسائل ريزي كه شايد براي ما حائز اهميت نباشد نيز مي پردازند. چنان كه انجمن كتابداران آمريكا برخورد سخت حقوقي با يك شركت كارت اعتباري كه درشعار تبليغاتيش عنوان كرده بود كه كارت اعتباري ما از كارت كتابخانه شما سودمندتر است داشت كه منجر به تعويض شعار تبليغاتي و معذرت خواهي كتبي آن شركت از انجمن در رسانه ها شده بود. جزئيات اين مجرا را مي توانيد در لايبريري جورنال مشاهده نماييد.
با تشكر
رسول زوارقی

کتابهای جديد

کتاب نمايه سازی ماشينی توسط مرکزاطلاعات و مدارک علمی ايران منتشرشد. اين کتاب ترجمه و تاليف خانم شهرزاد نياکان است. بر اساس تحقيقات انجام شده که در ين کتاب، الگويي مناسب جهت استفاده در نمايه سازي ماشيني و ميزان استفاده از امکانات و نوع آنها جهت انجام نمايه سازي در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رساني در ايران، ارائه مي گردد. البته مرکز اطلاعات و مدارک علمی ايران يکی دوکتاب ديگرهم منتشرکرده است که ميتوانيد با مراجعه به وب سايت آن آنهارا مشاهده کنيد.

 نمايشگاه کتاب درهمدان

نمايشگاه تخصصي كتاب لاتين در دانشگاه بوعلي سيناي همدان از امروز گشايش يافت.در اين نمايشگاه كه تا 29 بهمن ماه برپا خواهد بود، دو هزار جلد كتاب به معرض ديد بازديدكنندگان گذاشته شده است.در اين نمايشگاه كتاب‌هايي با موضوع‌هاي مديريت، حسابداري، فيزيك، شيمي، علوم پايه و زبان و كتاب‌هاي داستان براي نوآموزان و كودكان ارايه شده است.

حول حالنا...

کتابخانه دانشکده ... يک تغييرو تحول بزرگ درخود به وجود آورد.فردی که قبلا نظافتچی کتابخانه بود اکنون به سمت بازبين کتابخانه منصوب شده است و کيف ووسايل اضافی کاربران را ميگيرد و کتابهايی را که برده اند وارسی ميکند. به هرحال ماهيت بشريت به گونه ای است که زود ترقی ميکند.

کتابخانه ملی=صيانت ازغرورملی

طی يکی دوهفته آينده ساختمان جديد کتابخانه ملی افتتاح ميشود. معماری اين کتابخانه درنوع خود جالب است. اما جالبترآن است که صحبتهای معماران و متخصصان اين امررا درمورد ساختمان کتابخانه ملی بدانيم:

نماي بيروني بنا كه تا حدي يادآور طرح فن گرگان، مارك و شركا براي مسابقه كتابخانه ملي در سال 1356 است، از ديوار ها و پنجره هاي نواري شكلي تشكيل شده است كه به پيروي از مد رايج در دهه هاي۶۰ و 70 اروپا، طبقاتي نامنطبق بر يكديگر را با خطي پيراموني به شكل چند وجهي هايي نا منتظم به وجود مي آورند. تيپولوژي بنا ما را به ياد مراكز بزرگ خريد، هتل ها يا حتي مجتمع هاي مسكوني 20 يا 30 سال قبل مي  اندازد... . ادامه را ازاينجا بخوانيد.

وبلاگی درمورد وبلاگها
 دراين وبلاگ ميتوانيد پايان نامه هايی را ببينيد که روی وبلاگها کارکرده اند.البته فقط عنوان کتابشناختی آنها. لازم به ذکراست که اين مطلب دريادداشتهای اوليه اين وبلاگ درج شده است.

توليد علم موشک وار

ايران در شش هفته اول سال 2005 از كشور اكراين، نزديكترين رقيب خود در سال ميلادي گذشته پيشي گرفت و در جايگاه چهلم توليد علم جهان قرار گرفت.شيب موشكي آمار توليد علم ايران در چند سال اخير ضمن جبران عقب ماندگي‌هاي موجود، سبب شد در مدت يك ماه و نيم اول سال 2005 تعداد 69 عدد در كل مستندات و 56 عدد در مقالات پيشرفت كند كه اين تجمع و انباشت توليدات علمي قطعا اثرات خود را در فناوري نشان مي‌دهد.متن کامل

بررسی مسائل کتاب کودک

يکصد نويسنده ، مترجم ، منتقد و کارشناس حوزه کتاب کودک از 19 تا 21 اسفند همايش بررسي مسائل کتاب کودک در ايران را برگزار مي کنند.ادامه در جام جم

/ 0 نظر / 76 بازدید